Jaką trwałość ma dom szkieletowy?

28 maja 2024

Jak miło jest mieć własny, przytulny dom, w którym jest ciepło zimą i chłodno w czasie upałów. Wybrany wygląd wizualny i wystrój wnętrza odgrywają dużą rolę w budownictwie mieszkaniowym, jednak najważniejszą rzeczą podczas budowy domu jest podjęcie decyzji o sposobie jego budowy. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się tzw. domy szkieletowe. Są to budynki zbudowane na ekonomicznych podstawach. Opierają się na ramie drewnianej lub metalowej, izolowanej wełną mineralną lub skalną, styropianem lub pianką poliuretanową.

Jak trwałe są domy szkieletowe?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że budynki szkieletowe nie są tak trwałe. Jednak ich żywotność wynosi co najmniej 50 lat. Niektórzy są skłonni wierzyć, że są bardzo podatne na ogień, ale wszystkie drewniane materiały budowlane są pokrywane specjalnymi środkami przeciwpożarowymi. Budując taki dom, należy nadal uważać na różne owady i gryzonie, które mogą go uszkodzić. Dzięki nowym osiągnięciom w branży budowlanej domy szkieletowe nie są gorsze pod względem jakości i trwałości niż domy z cegły lub betonu. Co więcej, mają one również pewne zalety: w zimnych okresach charakteryzują się szybkim nagrzewaniem a wynika to z niskiej pracochłonności ścian i przegród, a także wysokiej ochrony termicznej.

Istnieje możliwość tworzenia różnorodnych pomysłów architektonicznych, które pozwolą zbudować niezwykły dom oddychający. Przy odpowiedniej konstrukcji, a także odpowiednio dobranych materiałach na okładzinę zewnętrzną i odpowiedniej izolacji, możliwe jest wykonanie ścian paroprzepuszczalnych. Takie ściany mają zdolność samodzielnego usuwania nadmiaru wilgoci z domu, co stworzy mikroklimat korzystny do mieszkania. Pozwoli to uniknąć obecności pleśni i grzybów, które niekorzystnie wpływają na zdrowie.

Jakie czynniki wpływają na trwałość domu szkieletowego?

Jeśli podchodzi się do budowy z całą odpowiedzialnością: wybiera odpowiedni fundament, określa rodzaj gruntu, montuje szkielet ze szczególną precyzją i prawidłowo decyduje o wyborze dachu, wówczas żywotność domu szkieletowego wzrasta. Oczywiście po 50 latach zaistnieje potrzeba dodatkowych napraw lub wymiany niektórych części domu. Jednak naprawiając budynek w niezbędnych miejscach, można w nim mieszkać przez kolejne lata.

Przygotowanie i budowa domu szkieletowego to ważne etapy, od których będzie zależeć żywotność przyszłej konstrukcji. W takim przypadku nie należy popełniać błędów ani próbować oszczędzać pieniędzy, kupując materiały niskiej jakości. Niektórzy wykonawcy wykorzystują w budownictwie tanią, na wpół suszoną tarcicę. Z tego powodu zaczyna wysychać i z czasem staje się cieńsza, co zmniejsza margines bezpieczeństwa konstrukcji. Geometria konstrukcji zostaje zakłócona. W surowej tarcicy zachodzą procesy biologiczne, które w znaczący sposób skracają żywotność domu i sprawiają, że mieszkanie w nim jest niebezpieczne dla zdrowia. Drewno użyte do budowy domów szkieletowych musi być suche. A jeszcze lepiej, jeśli jest suche i strugane – C24. To gwarancja trwałości i bezpieczeństwa przyszłego domu, a także zdrowia jego mieszkańców.

Jak przedłużyć żywotność domu szkieletowego?

Żywotność domu szkieletowego to wartość zależna od wielu czynników. Przede wszystkim ważne jest przestrzeganie technologii na każdym etapie budowy. Dom szkieletowy musi być zbudowany w ścisłej zgodności z międzynarodowymi normami i standardami, a także przepisami bezpieczeństwa. Cała budowa rozpoczyna się od opracowania dokumentacji projektowej. Pozwala to uzyskać dom dobrej jakości, w którym obliczane są wszystkie obciążenia podłóg. Umożliwia dokładne obliczenia na zastosowanych materiałach.

Budowa niezawodnego fundamentu

Rodzaj fundamentu dobiera się w zależności od rodzaju budynku, jego ciężaru i rodzaju gruntu.

To może być:

  • Fundament palowo-śrubowy. Wytrzymuje obciążenie 4–5 ton. Nadaje się do budowy standardowych domów szkieletowych. Żywotność fundamentu śrubowego wynosi co najmniej 80–100 lat.
  • Pale żelbetowe to brak korozji, wytrzymują duże obciążenia. Żywotność takiego fundamentu wynosi ponad 100 lat.
  • Podkład listwowy. Jest to niezawodna podstawa dla ciężkich domów szkieletowych. Ma długą żywotność i wytrzymuje znaczne obciążenia.
  • Płyta żelbetowa. Podkład nadaje się na tereny o luźnej glebie. Najbardziej niezawodna i trwała opcja. Kiedy grunt się porusza, płyta porusza się wraz z domem, zapobiegając deformacji jego konstrukcji.

Jaka firma powinna zająć się budową domu szkieletowego, aby służył on przez długie lata?

Wybierając wykonawcę budowy domu szkieletowego, nie należy skupiać się wyłącznie na ładnych liczbach. Rzetelna firma nigdy nie zatrudni niewykwalifikowanych pracowników, nie użyje tanich i słabej jakości materiałów budowlanych ani nie zaoferuje lekkiego fundamentu, jeśli nie nadaje się on na plac budowy, tylko po to, aby zwabić klienta niską ceną. Kontaktując się z niezawodnym wykonawcą, można mieć pewność, że dom szkieletowy będzie służył długo. Oczywiście pod warunkiem sumiennego wykonywania napraw bieżących i przestrzegania zasad eksploatacji.

Profesjonalna firma może przedstawić gotowy projekt budynku szkieletowego lub wykorzystać projekt klienta i zbudować go w technologii szkieletowej. Wykonanie obejmuje prefabrykowane ściany zewnętrzne np. płyta gipsowo-włóknowa, folia izolacyjna oraz prefabrykowane ściany wewnętrzne np. płyta gipsowo-włóknowa, wełna mineralna, płyta gipsowo-włóknowa. Na konstrukcje dachowe składają się prefabrykowane wiązary dachowe z pomieszczeniem do samodzielnej aranżacji. Ponadto dachówka ceramiczna, łaty i kontrłaty drewniane, membrana. A także elementy wykończeniowe, rynny, rury spustowe, parapety, stolarka okienna i drzwiowa, instalacja elektryczna. 24 dni po wykonaniu fundamentów rozpoczyna się montowanie budynku szkieletowego które trwa do 7 dni.

Facebook