Najbardziej oryginalne domy mieszkalne – TOP 8

19 kwietnia 2021

Skoro interesujesz się tematyką wiązarów dachowych, z pewnością jesteś właśnie na etapie wybierania projektu. Być może zastanawiasz się czy postawić na klasykę, czy może na coś bardziej oryginalnego. Zrób sobie przerwę na coś z przymrużeniem oka. Znajdziesz top 8 najbardziej oryginalnych domów mieszkalnych.

TOP 8 nietuzinkowych domów mieszkalnych

Zajmujemy się tworzeniem prefabrykowanych wiązarów dachowych. To nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu możliwa jest realizacja różnych, nawet bardziej oryginalnych projektów. Są jednak projekty, na które decydują się tylko najodważniejsi. Jeśli interesuje Cię ta tematyka, zapoznaj się z listą najbardziej oryginalnych domów mieszkalnych. To nieco humorystyczne zestawienie, które obiegło już świat, na przykład za pośrednictwem popularnego portalu boredpanda czy scoopwhoop. Niektóre z projektów są bardzo zaskakujące, inne znamy już z naszego polskiego poletka. Sprawdź!

  1. Najwęższy dom świata – obiekt ten zlokalizowany jest w Polsce. Mowa o Domu Kereta, stworzonym przez Jakuba Szczęsnego. To niezwykle wąski budynek, usytuowany pomiędzy dwoma blokami. Warto jednak pamiętać, że miejsce to jest  przede wszystkim instalacją artystyczną. Nie zmienia to faktu, że warunki w obiekcie są odpowiednio dostosowane. Zatem mieszkanie w jego wnętrzu byłoby możliwe. Jak mówi sam twórca, Etgar Keret jest „symbolicznym lokatorem” tego budynku. Dom Kereta można zwiedzać po uprzednim zakupieniu biletów!
  2. Stone House w Portugalii – wskazać można kilka słynnych projektów domów wpisane w otaczający krajobraz. Przykładem jest dom w skale, a więc Stone House w Portugalii. Budynek ten uznany jest już za zabytek. Jego ściany tworzą cztery ogromne głazy. Obiekt powstał w latach 70-tych ubiegłego wieku. Obecnie dom jest obiektem muzealnym, lecz na początku jego istnienia, właściciele w nim pomieszkiwali. Stanowił formę domku letniskowego.
  3. Transparent House – to jeden z najsłynniejszych budynków świata, usytuowany w Japonii, w Tokio. To rzeczywiście transparentny dom. Konstrukcja wykonana jest ze stalowych białych prętów oraz szkła. Nie ma tu mowy o ścianach działowych i wewnętrznych. Zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz zastosowano wyłącznie szkło. To projekt autorstwa architektów Sou Fujimoto. Twórcy zainspirowali się domami naszych przodków, a żyli oni przecież… na drzewach. Dom wygląda bardzo estetycznie, lecz z pewnością nie spełnia dobrze funkcji, gdy chodzi o prywatność.
  4. Flintstones Inspired Home – w USA, a dokładnie w Malibu znajduje się dom inspirowany kreskówką Flinstonowie. To dom Dicka Clarka, znanego amerykańskiego celebryty. Obiekt wybudowany jest w skale. Wewnątrz znajdują się wszelkie udogodnienia i pomieszczenia sanitarne. Wnętrze rzeczywiście kropka w kropkę przypomina dom Flinstonów. Otwory okienne są przepięknie dopracowane, a rozciągający się za nimi widok zapiera dech. Dziewięć lat temu Dick Clark zdecydował się sprzedać posiadłość. Cena wyniosła 3,5 miliona USD.
  5. Nautilus Giant Seashell House – w Meksyku, w roku 2006 powstał dom… w muszli. To świetny pomysł, biorąc pod uwagę jak wiele gatunków zwierząt zamieszkuje muszle. To kolory, niezwykle klimatyczny dom przeznaczony dla rodziny z dwójką dzieci. Projekt został stworzony przez Javiera Senosiaina z Arquitectura Organica. We wnętrzu w oczy rzuca się wszechobecna roślinność, kolorowa mozaika oraz spiralne ułożenie sprzętów. Właściwie każdy element domu zachwyca!
  6. Skateboard House – jednym z najsłynniejszych projektów jest amerykański Skateboard House. Jak można się domyślić, budynek ten został stworzony z myślą o miłośnikach jazdy na deskorolce. W jego wnętrzu na każdym kroku znaleźć można powierzchnie idealne do wyczynowej jazdy na deskorolce. Dom usytuowany jest w Malibu w Kalifornii. Pomysłodawcą był Pierre Andre Senizergues, który właśnie taki dom dla siebie wymarzył. To były mistrz świata w jeździe na deskorolce, zatem pomysł ten nie dziwi.
  7. The Hobbit House – jeśli znasz twórczość J.R.R. Tolkiena, z pewnością wiesz jak prezentuje się dom hobbita. Co ciekawe, dom ten istnieje naprawdę, w Walii. Stworzono go z zastosowaniem naturalnych materiałów. Koszt jego budowy wyniósł zaledwie kilka tysięcy dolarów. Trzeba przyznać, że taka inwestycja się opłaca.
  8. Egg House – z kolei w Chinach powstał miniaturowy dom w kształcie jaja. W jego wnętrzu mieści się głównie łóżko, zatem nie jest to szczególnie komfortowe rozwiązanie. W dodatku dom został wybudowany na chodniku. Zastosowane do wykończeń materiały sprawiają, że komponuje się idealnie. To dzieło architekta Dai Haifei, który stworzył to lokum dla siebie. Warto mieć na uwadze, że azjatyckie mieszkania nierzadko odznaczają się takimi właśnie niewielkimi metrażami. Impulsem do stworzenia tego lokum były wysokie ceny mieszkań w w stolicy Chin.

To tylko niektóre ciekawe projekty. Trzeba przyznać, że pomysły te są inspirujące i motywują do poszukiwania nowych rozwiązań. Natomiast jeśli interesują Cię przede wszystkim wiązary dachowe i chcesz dowiedzieć się w jakich realizacjach znajdą zastosowania, skontaktuj się z obsługą Wiązar Polska!

Facebook