Wiązary dachowe Dzierżoniów

29 sierpnia 2022

Powszechnie obserwowanym trendem jest dążenie do minimalizacji czynności wykonywanych na placu budowy poprzez zastosowanie komponentów przygotowanych przemysłowo. Pamiątkami przeszłości jest na przykład ręczna produkcja pustaków, co kiedyś było powszechne. Dziś również trudno wyobrazić sobie wylewanie fundamentu bez gotowego betonu. Ten proces również nie omija wiązarów dachowych. Nie muszą być w całości wykonane na placu budowy z materiału przywiezionego z tartaku. Obecnie dostarczane są prefabrykowane wiązary dachowe które od razu montowane są dachu. A jest to wykonalne z powodu wykorzystania płytek kolczastych wciskanych w dwustronne kawałki tarcicy. Komplet takich elementów dostarczany jest na plac budowy i niezwłocznie zmontowany w całości zgodnie z dokumentacją fabryczną.

Wiązary dachowe z płytami kolczastymi – nowe możliwości projektowe

W przeciwieństwie do tradycyjnych wiązarów dachowych z gwoździami, prefabrykowane konstrukcje z płyt kolczastych mogą mieć praktycznie nieograniczony kształt.

Oto przykłady ciekawych rozwiązań oferowanych przez producenta wiązarów dachowych:

  • Dom z pokojem na poddaszu – w przypadku poddasza mieszkalnego z wiązarem dachowym w dolnym kołnierzu. Doskonałe rozwiązanie do montażu wszystkich typów instalacji, nawet o dużych przekrojach (np. do odzysku ciepła).
  • Dom ze strychem. Dolny kołnierz to konstrukcja stropu, która eliminuje kosztowny strop betonowy. Możliwy montaż w ścianie kolankowej.

Zastosowanie prefabrykowanych wiązarów dachowych z płytkami kolczastymi jest możliwe, gdy taka konstrukcja jest dopiero ujmowana w projekcie, jak również wtedy, gdy zastępuje obecne rozwiązanie. Koszt na konstrukcję prefabrykowaną obejmuje: materiały kratownicy (płytki, drewno), okucia stolarskie oraz montaż. Warto dodać, że całkowity montaż ramy wiązarów dachowych na prywatnym domu trwa od 1 do 3 dni. W przeciwieństwie do tradycyjnego rozwiązania, materiał nie jest przechowywany tygodniami na placu budowy, co stwarza ryzyko kradzieży lub uszkodzenia. Dostawca i wykonawca dają niezawodną gwarancję na dostarczoną konstrukcję dachu.

Zalety wiązarów dachowych z płytkami kolczastymi

Wiązary dachowe prefabrykowane to konstrukcje połączone płytami kolczastymi. Ich zastosowanie to precyzja wykonania i znacznie krótszy czas budowy. Poszczególne elementy są starannie przygotowywane na maszynach. W ten sposób z dużą precyzją można stworzyć dach o nietypowym kształcie. To dobre rozwiązanie np. w przypadku nadbudów dachów płaskich, gdzie tak stworzona lekka konstrukcja nie obciąża już istniejącej.

Firma specjalizująca się w produkcji wiązarów dachowych oblicza parametry projektowe i przekroje poszczególnych elementów dla każdego rodzaju dachu, w tym połaci dachowej dla wybranego dachu. Nie bez znaczenia jest również obciążenie działające na dach. Zaletą drewnianych wiązarów dachowych z płytkami kolczastymi jest szybkie tempo montażu, co eliminuje wpływ złych warunków atmosferycznych. W krótkim czasie, po ich zamontowaniu, instaluje się pokrycia dachowe, panele do wykańczania stropu, kładzie się izolację dachową w celu ocieplenia.

Rodzaje wiązarów dachowych

W większości przypadków wiązary drewniane są projektowane na jedno przęsło pomiędzy nośnymi ścianami zewnętrznymi i nie wymagają podparcia ze strony ścian wewnętrznych. Okazuje się, że pod dachem drewnianego domu szkieletowego znajduje się wolna przestrzeń, którą można wykorzystać jako podłogę na poddaszu lub przestrzeń na poddaszu. Kolejną zaletą jest to, że ścianki działowe na planie domu są instalowane niezależnie od podpór.

Wiązary dachowe z reguły ustawia się ręcznie, jeśli rozpiętość wynosi do 6 metrów. Przy długości ponad 6 metrów są używane tak, aby nie uległy uszkodzeniu. Kratownica szczytowa jest ustawiana jako pierwsza, mocowana do ściany i mocowana podporą do podłoża. Kolejny wiązar dachowy jest instalowany 0,6 m pośrodku od poprzedniej, mocowany ukośnie do górnej listwy ściennej za pomocą specjalnych łączników i usztywniona tymczasowymi wiązaniami. Następnie konstrukcje budowlane są poziomowane, sprawdzane jest ich położenie i wykonywane są trwałe połączenia.

Produkcja prefabrykowanych wiązarów dachowych odbywa się przy pomocy nowoczesnego sprzętu. Wykorzystywane jest wysokiej jakości trwałe drewno świerkowe lub sosnowe C-24, klejone i strugane. Elementami mocującymi elementów wiązarów są metalowe płyty zębate.

Konstrukcja drewnianych wiązarów dachowych

Projektowanie drewnianych wiązarów dachowych, odbywa się po uwzględnieniu życzeń każdego klienta oraz specyfiki danego placu budowy. Specjaliści opracowują najbardziej wydajny technicznie i opłacalny plan projektu. Realizowane są projekty o maksymalnej nośności konstrukcji przy zachowaniu niskiej wagi własnej, co pozwala na użycie mniejszej ilości drewna bez uszczerbku dla wytrzymałości konstrukcji. W procesie projektowania uwzględniane są standardowe obciążenia – śnieg, wiatr, planowane zadaszenie, izolację, konstrukcje wewnętrzne, a także można dodać inne zmienne na życzenie klienta.

Klient ma możliwość obejrzenia pożądanego projektu w 3D jeszcze przed rozpoczęciem jego produkcji. Praktycznie nie ma ograniczeń co do wielkości i geometrii konstrukcji wiązarów dachowych. Kratownice mogą być stosowane w różnych budynkach, od budynku mieszkalnego po magazyn, mogą być wykonane w różnych stylach, mogą być używane zarówno do nowych budynków, jak i do remontu. Dostępne są wiązary dachowe mansardowe, w których konstrukcję dachu łączy się z elementami ściennymi i stropowymi, tworząc je jako jeden duży element budowlany. Prefabrykowane wiązary dachowe są idealne do ekonomicznego, precyzyjnego i oszczędzającego czas procesu budowlanego. Gotowe elementy montuje się w budynku zaraz po dostawie, eliminując ryzyko uszkodzenia drewna.

Facebook