Wiązary dachowe Nowa Ruda

19 stycznia 2023

Wiązary dachowe są wykorzystywane do wykonania dachu a ich konstrukcja jest zależna od tego czy będą zastosowane w budynku mieszkalnym, biurowym, rolniczym. Wybranie takich rozwiązań inżynierskich może doprowadzić do ograniczenia kosztów materiałowych, sposobu postępowania z drewnem. Producent i wykonawca tych drewnianych konstrukcji za pomocą projektu komputerowego dostarcza klientowi model 3D przyszłego dachu oraz jego wymiaru. To samo oprogramowanie techniczne i użytkowe w budownictwie komercyjnym stosuje się w budownictwie mieszkaniowym, przyspieszając tym samym procesy budowy.

Główne zalety stosowania wiązarów dachowych

Wiązar dachowy to rama, która wytrzymuje obciążenie dzięki efektywnemu przeniesieniu sił na końce podpory. Wiązary to prefabrykowane, trójkątne konstrukcje drewniane służące do podtrzymywania dachu. Są one dość powszechnie stosowane w dzisiejszych czasach.

Z punktu widzenia budowniczego mają one pięć głównych zalet:

 • Są niesamowicie trwałe.
 • Są zwykle znacznie tańsze niż alternatywne projekty, ponieważ są wykonane z krótkiej tarcicy, o długości zaledwie 2-4 metrów.
 • Na zamówienie można stworzyć niemal dowolny kształt, a to pozwala bawić się opcjami montażu na dachu.
 • Można użyć wiązarów dachowych, aby przenieść cały ciężar dachu na ściany zewnętrzne. W ten sposób żadna ze ścian wewnętrznych nie jest nośna i można ją później łatwo przesunąć.
 • Wiązary dachowe są szybko montowane.
 • Zmniejszenie liczby pracowników na budowie, a także minimum kosztów pracy podczas budowy dachu.
 • Niska waga konstrukcji, nie powoduje problemów z transportem i magazynowaniem wszystkich elementów dachu, bez konieczności korzystania z ciężkiego sprzętu.
 • Przeciwpożarowe i przeciwgrzybicze zabezpieczenia, ponieważ wiązary są pokrywane związkami antyseptycznymi.
 • Przyjazność dla środowiska, ponieważ wszystkie elementy konstrukcyjne są wykonane z drewna, czyli materiałów przyjaznych dla środowiska i mogą być poddane recyklingowi.
 • Możliwość budowy konstrukcji wiązarów dachowych o długości 30 metrów lub więcej. Produkcja wiązarów stropowych o długości do 12 metrów.

Wiązary dachowe z drewna na budynek biurowy lub sklep

Wiązary dachowe w ramach projektu komercyjnego ma takie same korzyści jak w budownictwie mieszkaniowym. Lekka i szybka instalacja, zróżnicowana geometria, z wyliczeniem wszystkich czynników pomocniczych, z dobrą wizualizacją i kompletem rysunków. To dobry argument dla wykonawców do wyboru tego typu pokrycia dachowego. Wiązary dachowe są odpowiednie do zastosowania w: restauracjach, kompleksach biurowych oraz sklepach.

Drewniane wiązary dachowe przeznaczone są do nowoczesnej technologii krycia dachów. Typ prefabrykowany to konstrukcje wykonane w warsztacie produkcyjnym, które są łączone ze sobą za pomocą płytek metalowych. Rezultatem jest trwała konstrukcja dachu, która oszczędza materiały i maksymalizuje nośność materiałów.

Magazyny i budowle innego przeznaczenia

 • Budynek typu garaż. Drewniane konstrukcje dachowe doskonale sprawdzają się również przy budowie garaży. Biorąc pod uwagę cechy budynku, producent zaproponuje kilka opcji konstrukcji dachu.
 • Budynek przemysłowy, handlowy lub inny. Drewniane konstrukcje dachowe doskonale sprawdzają się nie tylko w małych obiektach, ale także w dużych obiektach.
 • Remontowany budynek. Podczas renowacji budynków można szybko zastąpić dach, aby chronić wnętrze budynku przed deszczem, słońcem, wiatrem i innymi wpływami ze środowiska.

Dlaczego drewniane wiązary dachowe są powszechnie stosowane?

Wiązary dachowe powstają z suszonego komorowo drewna przy użyciu innowacyjnych maszyn wykonujących perfekcyjne cięcie. Takie konstrukcje nie wypaczają się podczas użytkowania. Drewniane konstrukcje dachowe łączone są ze specjalnymi płytkami ze stali perforowanej. Nośność tej konstrukcji jest dość wysoka, ponieważ jest w stanie wytrzymać duże obciążenie śniegiem i wiatrem. Wiązary dachowe produkowane są w warsztacie, a montowane dopiero na placu budowy.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że montaż takiej konstrukcji jest drogi. Jednak to błędna opinia, chociażby dlatego, że do produkcji wiązarów dachowych można zużyć trzy razy mniej tarcicy. Oznacza to, że do zainstalowania solidnego dachu potrzeba mniej materiałów. Zamontowany już dach kosztuje 20-40 procent mniej. Drewniane wiązary dachowe osiągają doskonałe właściwości termoizolacyjne, czego nie można powiedzieć o odpowiednikach z metalu. Ekologiczna konstrukcja pozytywnie wpływa na konstrukcję dachu i klimat panujący w budynku, ponadto przyczynia się do oszczędności energii.

Wiązary dachowe wykonane są z drewna C24. Ta technologia pokrycia dachowego jest lepsza pod względem jakości i ekonomiczności od konwencjonalnego systemu wytwarzania wiązarów na placu budowy. Wraz z wiązarami inwestor uzyskuje całkowite rozwiązanie począwszy od konsultacji, wykonania profesjonalnego projektu, produkcję po instalację. Złe warunki atmosferyczne nie mają wpływu na montaż dachu. Oczywiście projekt wiązarów dachowych jest indywidualny dla każdego projektu domu.

Facebook