Aby dach był niezawodną konstrukcją, musi mieć solidne podstawy. W zwiększeniu niezawodności pomagają wiązary dachowe, które idealnie nadają się do pokrycia nawet 30-metrowych dachów. Wiązary dachowe muszą być tworzone z niezwykłą precyzją. To jedyny sposób na zapewnienie solidnego fundamentu pod dach. Produkcją i montażem wiązarów dachowych muszą zajmować się profesjonaliści, znający szczegóły wykonania i układania takich konstrukcji.
Czym są wiązary dachowe?
Dach bez solidnej ramy nie może być wysoce niezawodny. To obecność wiązarów dachowych zapewnia niezbędną jego wytrzymałość. Odporność dachu jest uzależniona od jakości wiązarów dachowych. Muszą wytrzymać napór wiatru, deszczu i śniegu a także utrzymać masę pokrycia dachowego.
Czym są wiązary dachowe w budowie domu? To sztywna konstrukcja, tworzona podczas instalacji dachu, dzięki czemu jego obciążenie rozkłada się równomiernie wzdłuż ścian nośnych. Wcześniej wiązary dachowe z drewna były szeroko stosowane przy budowie konstrukcji mostowych. Jednak na drewno niekorzystnie wpływają opady. Dlatego takie konstrukcje drewniane są obecnie używane głównie przy budowie dachów. Stanowią jego podstawę.
Klasyfikacja wiązarów dachowych
Przede wszystkim wiązary dachowe są klasyfikowane według ich przeznaczenia. Konstrukcja może obejmować wiązary warstwowe lub wiszące. Pierwsza opcja to konstrukcje dystansowe. Pochyłe wiązary umożliwiają formowanie stropów o maksymalnej długości 18m. Wiszące wiązary zawierają kilka węzłów. Dlatego projekty mogą mieć różne wzory. Są nawet tworzone asymetrycznie.
Jeśli to możliwe, lepiej jest użyć wiszących wiązarów jako podstawy dachu. Jeśli konstrukcja będzie miała znaczną długość, konieczne jest zamontowanie dodatkowych przekładek, które pozwolą na wykonanie trwalszego dachu. Wymienione typy wiązarów dachowych różnią się od siebie nie tylko krokwiami. Wykonywane są również w różnych kształtach. Innymi słowy, konstrukcje różnią się od siebie obrysem pasów, na których mocowane są wszystkie pozostałe elementy dachu.
Wiązary dachowe różnią się formą w następujący sposób:
- Wiązary, w których pasy są do siebie równoległe. Takie konstrukcje są często używane jako stropy pośrednie. Stosuje się je również przy budowie dachów o małym kącie nachylenia.
- Wiązary trójkątne. Konstrukcje te są tworzone dla prywatnych budynków o niskiej zabudowie. Rama takich wiązarów składa się z kilku trójkątów. Często łączy się je ze sobą drewnianymi klockami.
- Wiązary w kształcie trapezu lub z zakrzywionym górnym pasem. Są rzadko używane podczas budowy dachów, ponieważ wyróżnia je złożona konstrukcja.
- Wiązary dachowe prostokątne są używane, gdy niezbędne jest stworzenie dachu o niewielkim nachyleniu.
Każdy z wiązarów dachowych wykorzystywanych w budownictwie gwarantuje pewien margines bezpieczeństwa dachu. Ale jego wykonywanie wiąże się z wzięciem pod uwagę długości konstrukcji. W przypadku krótkich dachów powstają przede wszystkim wiązary w kształcie trójkąta. Trzeba pamiętać, że wiązary trapezowe należą do trudnych opcji i mogą być tworzone w czasie budowy asymetrycznych i długich dachów.
Wszystkie wiązary dachowe to konstrukcje budowlane, których zastosowanie pozwala nie instalować dodatkowych podpór, jeśli pokrywana jest duża rozpiętość. W końcu taki produkt ma wysoką sztywność, wytrzymałość i niezawodność. Jeśli konstrukcja jest wykonana z drewna, można ją zmontować na ziemi, a następnie podnieść do pożądanego poziomu domu nawet bez użycia specjalnego sprzętu. Ponadto wiązary się nie uginają. Ich nieznaczną deformację można określić za pomocą specjalnego narzędzia. Ponadto wewnątrz konstrukcji wygodnie jest układać komunikację inżynierską w domu.
Wybór wiązarów dachowych
Odpowiedni kształt wiązarów dachowych należy wybrać podczas projektowania domu. Rozwiązując ten problem, trzeba uwzględnić:
- Poddasze.
- Sposób łączenia poszczególnych elementów konstrukcyjnych.
- Użyty materiał dachowy.
- Obecność lub brak sufitu w domu między podłogą a poddaszem.
Jeśli budowany jest dach płaski z lekkim wykończeniem, to wykorzystywane są prefabrykowane drewniane wiązary dachowe prostokątne lub trapezowe. Natomiast wiązary w firmie trójkąta montowane są w przypadku dachu pochyłego. Jednocześnie można go pokryć ciężkimi materiałami wykończeniowymi. Produkty trójkątne są bardzo często wykorzystywane przy budowie prywatnych budynków mieszkalnych. Takie konstrukcje umożliwiają tworzenie dachów dwuspadowych z różnym kątem nachylenia.
Cechy obliczania wiązarów dachowych
Obciążenia działające na dach muszą być brane pod uwagę przy określaniu kształtu i obliczaniu drewnianych wiązarów dachowych. Bez tego nie będzie możliwe stworzenie niezawodnego projektu.
Obciążenia działające na dach są warunkowo podzielone na trzy kategorie:
- Tymczasowe obciążenia wynikające z nagromadzenia masy śniegu, działania wiatru, przemieszczania się ludzi podczas wykonywania jakiejkolwiek pracy.
- Obciążenia stałe, których przyczyną jest ciężar materiałów użytych do pokrycia konstrukcji.
- Obciążenia specjalne, w tym siły wynikające z ruchu warstw Ziemi.
Aby obliczyć obciążenie od śniegu, stosuje się wzór S \u003d Sg * μ. Do określenia Sg używa się specjalnych tabel i map. Wskazują wartości obciążenia śniegiem dla poszczególnych regionów. Są warunkowe. Przy określaniu współczynnika μ brany jest pod uwagę kąt nachylenia konstrukcji.
Obliczenie obciążenia wiatrem ma również swoje własne niuanse. Przy jej ustalaniu weź pod uwagę:
- Wysokość domu.
- Normatywna wartość obciążenia wiatrem dla danego regionu.
- Miejsce wznoszenia budynku (teren otwarty lub przestrzeń między budynkami).
Obliczenia wiązarów dachowych powinny być wykonywane wyłącznie przez specjalistów. W końcu doskonale zdają sobie sprawę ze wszystkich niuansów projektowania. Pomoc profesjonalistów pomoże uniknąć błędów.