Wiązary dachowe Świdnica

30 czerwca 2021

W każdym domu ważną rolę odgrywa dach, który wieńczy go i chroni przed warunkami atmosferycznymi. Przedstawiamy rodzaje konstrukcji wiązarów dachowych, ich charakterystykę i zastosowanie. Co to jest wiązary dachowe? To rama dachu najczęściej z drewna iglastego. Jakie spełnia zadanie? Głównym zastosowaniem wiązarów dachowych jest przenoszenie obciążenia z pokrycia dachowego: śniegu, wiatru, własnego ciężaru oraz między poszczególnymi częściami więźby. Systemy krokwi to kluczowe elementy każdego wiązara dachowego. Istnieje kilka rodzajów wiązarów, na których opiera się pokrycie dachowe.

Wiązary dachowe – rodzaje

  • Istnieją dwa główne typy konstrukcji wiązarów dachowych: warstwowa (belka krokwiowa), gdy para krokwi wraz z drewnianą belką stropową tworzą trzyczęściową konstrukcję opartą na zewnętrznych ścianach budynku, a belki tworzące drewnianą podłogę spoczywają bezpośrednio na ścianie.
  • Wiszące (kratownica z krokwiami spoczywającymi na ścianach), gdy krokwie są połączone w kalenicy i spoczywają na murłatach (przenosi obciążenia z więźby dachowej na ściany), a te ostatnie są przymocowane do korony, wiązar składa się tylko z dwóch elementów, a funkcję przejmuje część trzeciego boku trójkąta.
Wiązary dachowe Świdnica 1

Wiązary dachowe – dach dwuspadowy.

Dźwigarowy wiązar dachowy

Kratownica dźwigarowa jest jedną z najczęściej stosowanych konstrukcji dachowych. Jest stosunkowo łatwa w produkcji i ekonomiczna. Ma konstrukcję zbliżoną do systemu krokwi, ale tutaj dodawany jest element poziomy – dźwigar – część konstrukcyjna łącząca i wzmacniająca obie krokwie, umieszczana zwykle w połowie długości krokwi lub nieco wyżej. Istnieją dwa rodzaje dźwigarowych konstrukcji dachowych:

  • Klasyczna kratownica ryglowa, która jest stosowana przy długości rygla nie większej niż 3,5 m i służy do poddaszy, dachów o małym kącie nachylenia, aby zapewnić wymaganą wysokość przestrzeni wewnętrznej, ściany łączące wznoszone są z cegieł,
  • Dźwigar o dużej rozpiętości, z jedną lub dwiema ścianami nośnymi tworzącymi linię podpór nośnych umieszczonych na podstawie i połączonych u góry dźwigarem pośrednim, taki dźwigar stosuje się w przypadku dachów o dużych rozpiętościach.
  • Kratownica o dużej rozpiętości wykonana z belek klejonych. Więźby o dużej rozpiętości z belek klejonych to najbardziej uniwersalny rodzaj wiązarów dachowych. Służą do budowy: dachy płaskie i strome o kącie nachylenia od 6° do 70°, dachy dwuspadowe, dachy z poddaszem i bez poddasza, dachy o rozpiętości do 16 m.

Wśród konstrukcji wielkoprzęsłowych z belek klejonych można wyróżnić następujące rodzaje wiązarów dachowych:

  • Typowa kratownica o dużej rozpiętości wykonana z belek klejonych: składa się z dwóch rodzajów krokwi – głównej i pośredniej – jest stosowana do dachów o rozpiętościach od 9 m do 10 m, kratownica wielkorozpiętościowa z belek klejonych z drewnianą ścianą łączącą, stosowana najczęściej w budynkach z poddaszem użytkowym
  • Dach płaski z łatą, który z reguły ma jedno przęsło kalenicy podparte ścianą nośną, stosuje się dla dachów o rozpiętości do 8-9 m i kącie nachylenia od 6° do 18°
  • Dach dwuspadowy – stosowany na budynkach gospodarczych, na budynkach długich i wąskich o rozpiętości nie większej niż 6m.
Wiązary dachowe Świdnica 2

Wiązary dachowe – Dach wielkospadowy relizacja w Burkatów.

Kratowe wiązary dachowe stosowane są w domach szkieletowych. Coraz częściej stosowane są również w drewnianych i murowanych domkach jednorodzinnych. Jest to dobra metoda w przypadku dachów dwuspadowych o małym kącie nachylenia od 14° do 23° z poddaszem niemieszkalnym.

Którą więźbę dachową lepiej wybrać – prefabrykowaną czy tradycyjną?

Wiązary dachowe to najważniejszy element każdej konstrukcji dachowej – jej szkielet. Budując dom możemy wybrać tradycyjne wykonane na miejscu lub prefabrykowane wykonane w fabryce i dostarczone na miejsce.

Wiązary dachowe prefabrykowane – co powinieneś wiedzieć?

Komponenty do prefabrykowanej więźby dachowej są produkowane niezawodnie i skrupulatnie w wyspecjalizowanej firmie, która zajmuje się budową i montażem konstrukcji dachowych. Wiązary dachowe produkowane są z odpowiednio wysuszonego drewna iglastego (świerk, sosna). Najlepszym wyborem jest drewno C-24, o stopniu wilgotności 18%.

Obecnie cały proces produkcji prefabrykowanych wiązarów dachowych jest sterowany komputerowo. Aby wykonać więźbę dachową w tak zautomatyzowanej produkcji, konieczne jest wprowadzenie do odpowiedniego programu wszystkich niezbędnych danych zgodnie z wcześniej opracowanym projektem. Prefabrykowane kratownice dobierane są według indywidualnych potrzeb klienta.

Zazwyczaj wykonanie takiej konstrukcji odbywa się szybko i sprawnie – z reguły praca trwa od jednego do dwóch tygodni. Montaż prefabrykowanego dachu trwa zwykle około 3 dni. Planując jednak montaż prefabrykowanych wiązarów dachowych należy mieć na uwadze, że jego gotowa rama zostanie dostarczona na plac budowy.

Wiązary dachowe Świdnica 3

Tradycyjne wiązary dachowe Świdnica – co musisz wiedzieć?

Przy produkcji tradycyjnych wiązarów dachowych prace stolarskie odbywają się na placu budowy. Drewno na budowę tradycyjnej farmy kupowane jest z tartaku. Najczęściej stosowanymi gatunkami drewna są sosna, świerk lub jodła. Czasami wykorzystuje się również drewno takie jak dąb i modrzew, (ale są to opcje droższe). Należy dobrać odpowiednią klasę drewna (przewidzianą w projekcie) oraz jego wilgotność (15-20%). Obecnie tradycyjna metoda wytwarzania jest zwykle stosowana do kratownic o stosunkowo niewielkiej liczbie elementów.

Poszczególne elementy takiej konstrukcji dachu są przycinane, a następnie montowane i łączone za pomocą połączeń czopowych bezpośrednio na placu budowy. Budowanie wiązarów dachowych w tradycyjny sposób to żmudna i trudna praca, wymagająca dużego doświadczenia, dogłębnej wiedzy i staranności. Zbudowanie więźby dachowej w tradycyjny sposób również zajmuje więcej czasu niż w przypadku więźby prefabrykowanej – prace trwają, co najmniej kilka tygodni. Dlatego najczęściej wybieraną opcją są prefabrykowane wiązary dachowe.

Tradycyjne czy prefabrykowane – co wybrać?

Zarówno tradycyjne, jak i prefabrykowane opcje wiązarów dachowych mają zarówno zalety, jak i wady. Dlatego trudno powiedzieć, które rozwiązanie jest zdecydowanie lepsze. Dla klientów, dla których czas ma ogromne znaczenie, a finanse schodzą na dalszy plan, forma prefabrykowana będzie bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Dla tych, którzy chcą zaoszczędzić na inwestycjach kapitałowych i dla których czas ma mniejsze znaczenie, bardziej opłacalne jest tradycyjne rozwiązanie. Z jakiego drewna należy wykonać wiązary dachowe? Można oczywiście użyć tradycyjnego drewna impregnowanego ciśnieniowo, ale zdecydowanie lepiej zastosować czterostronnie strugane, suszone komorowo drewno– C24. Jest to drewno dość odporne na ogień, grzyby i owady. Dlatego nie trzeba go impregnować. Do budowy wiązarów dachowych zwykle stosuje się deski o przekroju 38 x 39 lub 38 x 140 mm.

Facebook