Wiązary dachowe Wałbrzych
Ochronę dachu każdego budynku przed zmiennymi warunkami środowiskowymi można zapewnić za pomocą drewnianych wiązarów dachowych. Do ich budowy wykorzystuje się głównie drewno iglaste: sosna, świerk, jodła. Projektanci wiązarów dachowych stawiają sobie takie zadanie jak: maksymalnie zminimalizować materiałowy komponent systemu dachowego bez uszczerbku dla jego właściwości wytrzymałościowych. W procesie rozwiązywania tego problemu projektanci znaleźli nowe podejścia zarówno w projektowaniu wiązarów dachowych, jak i technologii ich wytwarzania.
Struktura systemu wiązarów dachowych jest następująca:
System wiązarów dachowych składa się z żeber umieszczonych z szacunkowym skokiem (1,5–3,5 m). Żebra są instalowane na murłat (główny element konstrukcji dachu) i przymocowane do pojedynczego systemu dachowego za pomocą płatwi. Opaski przeciwwiatrowe zapewniają dodatkową sztywność połaci dachowej. Każde żebro lub kratownica składa się z pasów i przekątnych o tej samej grubości, spiętych ze sobą metalowymi płytkami zębatymi. Dobrze przemyślany układ przekątnych zapewnia jednolitą sztywność całej konstrukcji.
Przekątne wiązarów dachowych równomiernie rozkładają siły rozciągające i ściskające, inne obciążenia w całej konstrukcji i nie przenoszą tego obciążenia na żaden element. Pozwala to zrezygnować z wielu dodatkowych elementów wzmacniających. W tradycyjnym podejściu projektanci osobno obliczają stropy i osobno dach. Ponadto musi być tak zaprojektowane, aby wytrzymały zarówno obciążenie systemu krokwi z dachem, jak i wszelkie obciążenia zewnętrzne (wiatr, śnieg itp.).
Czym cechują się wiązary dachowe?
Sztywność konstrukcji wiązarów dachowych zapewniają specjalne metalowe, ząbkowane płyty, które spajają wszystkie elementy drewniane, oraz precyzyjną geometrię wszystkich elementów drewnianych, którą uzyskuje się przy użyciu specjalnego sprzętu. Te dwa najważniejsze elementy pozwalają również na wykonanie wiązarów dosyć cienkich w porównaniu do elementów tradycyjnego systemu krokwi, aby zmniejszyć ilość potrzebnego drewna. Wiązary pozwalają zaoszczędzić do 20% drewna potrzebnego do budowy dachu domu szkieletowego.
Inwestorzy wybierają drewniane wiązary dachowe z kilku powodów:
- Prosty i zautomatyzowany proces produkcji.
- Projekt realizowany jest w bardzo krótkim czasie.
- Obecność gotowych elementów znacznie upraszcza proces instalacji.
- Dzięki dostępności materiału i prostocie jego obróbki możliwe staje się wdrożenie różnych rozwiązań architektonicznych.
- Łatwość układania materiałów izolacyjnych.
- Po specjalnej obróbce przez producenta materiałowi przypisuje się pierwszą kategorię bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
- Drewno jest przyjazne dla środowiska i spełnia wszelkie wymagania w tym zakresie.
Prefabrykowane wiązary dachowe – co trzeba wiedzieć?
Elementy prefabrykowanych wiązarów dachowych są produkowane w wyspecjalizowanych warsztatach stolarskich. Wykonane są z dobrze wysuszonego drewna wysokiej jakości. Obecnie cały proces produkcji jest sterowany komputerowo, niezbędne jest wprowadzenie do odpowiedniego programu wszystkich niezbędnych danych zgodnie z wcześniej opracowanym projektem. Zazwyczaj taka konstrukcja jest szybka i wydajna w produkcji, a jej wykonanie zajmuje od jednego do dwóch tygodni. Montaż prefabrykowanego dachu trwa zwykle około 3 dni. Wielu inwestorów docenia fakt, że takie wiązary dachowe zapewniają szybki montaż i budowę.
W przypadku domów prywatnych najczęściej wybór pada na trójkątne wiązary dachowe. Są w stanie najefektywniej przenosić ładunek i są dość proste w procesie instalacji. Ta konstrukcja ma zastosowanie w domach bez wewnętrznej ściany nośnej i o rozpiętości 6 metrów. Oprócz budownictwa prywatnego drewno jest wykorzystywane do produkcji wiązarów dachowych dla małych obiektów handlowych, sportowych, przemysłowych czy rolniczych.
Korzyści z wykorzystania wiązarów dachowych drewnianych
Wiązary dachowe mogą być zaprojektowane dla wszystkich typów konstrukcji. Niezależnie od tego, czy chodzi o budowę budynków mieszkalnych, biurowych, galerii handlowych, zastosowanie wiązarów dachowych może skrócić czas krycia dachu nawet dwukrotnie. Są kluczowym elementem w tworzeniu w pełni zaprojektowanej konstrukcji budynku. Stosując takie rozwiązania można zminimalizować koszty materiałowe, zmniejszyć zużycie drewna, co jest zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Korzystając z komputerowego wspomagania projektowania, producent dostarcza takie produkty z dokładnością do milimetra. Wiązary dachowe można zaprojektować tak, aby pasowały do cech architektonicznych budynku. Jednospadowe, dwuspadowe, czterospadowe, półnarożne, z antresolami i oczywiście poddaszem, to tylko niektóre rodzaje wiązarów, które mogą stanowić elementy podstawy i projektu domu.
Konstruktor wybierze nachylenie wiązarów dachowych, uwzględniając obciążenie śniegiem oraz rodzaj materiału dachowego, który podzielony jest na trzy rodzaje: lekki (metal, plastik), średni zrobi układ z uwzględnieniem instalacji okien, świetlików. projektuje i projektuje płaski dach z uwzględnieniem nachylenia i wpuszczania. Wiązary dachowe to konstrukcje, które zawsze muszą być wykonane z dużą precyzją. Tylko w ten sposób można zapewnić solidny fundament pod dach. Dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy doskonale zdają sobie sprawę z wszelkich subtelności ich tworzenia.