Wiązary dachowe Zgorzelec

20 października 2022

W każdym budynku znaczącą rolę pełni dach, który zabezpiecza przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wiązary dachowe to konstrukcja nośna przeznaczona do budowy dachu, ma różne kształty i rozmiary: trapez, trójkąt, prostokąt. Wybór rodzaju wiązarów uzależniony jest od konfiguracji budynku, w którym będzie prowadzona instalacja. Budynek będzie całkowicie gotowy dopiero po zamontowaniu dachu: niezawodny, mocny, a jednocześnie możliwie najlżejszy, aby nie powodować dodatkowego obciążenia domu.

Czym są wiązary dachowe?

Wiązar dachowy to rama, szkielet dachu, najczęściej drewniany. Jego zadaniem jest przenoszenie obciążenia z zadaszenia, obciążenia własnym ciężarem, śniegiem czy wiatrem, a także pomiędzy poszczególnymi elementami dachu za pomocą specjalnych połączeń. Firma Wiązar Polska zajmuje się produkcją i sprzedażą prefabrykowanych wiązarów dachowych. Specjaliści firmy opracowują i wdrażają systemy drewniane dla różnych budowanych obiektów. Istnieje możliwość wykonania konstrukcji według indywidualnych parametrów.

Konstrukcja wiązarów dachowych

Projektujemy drewniane konstrukcje dachowe, biorąc pod uwagę życzenia każdego klienta oraz specyfikę danego placu budowy. Nasz zespół opracowuje najbardziej wydajny technicznie i opłacalny plan projektu. Realizujemy projekty o maksymalnej nośności konstrukcji przy zachowaniu niskiej wagi własnej, co pozwala na użycie mniejszej ilości drewna bez uszczerbku dla wytrzymałości konstrukcji.

Nasza firma zajmuje się produkcją drewnianych wiązarów dachowych i ustandaryzowała cały proces produkcji, uzyskała prawo do używania znaku CE. Do produkcji wiązarów dachowych wykorzystujemy wyłącznie certyfikowane drewno iglaste – suszone, sortowane i strugane, co odpowiada klasie wytrzymałości C24.

Praktycznie nie ma ograniczeń co do wielkości i geometrii konstrukcji wiązarów, które mogą być stosowane w różnych budynkach, od domu mieszkalnego po magazyn, mogą być wykonane w różnych stylach, mogą być używane zarówno do nowych budynków, jak i do remontu. Prefabrykowane wiązary dachowe są idealne do ekonomicznego, precyzyjnego i oszczędzającego czas procesu budowlanego. Gotowe deski montuje się w budynku zaraz po dostawie, eliminując ryzyko uszkodzenia drewna. Te konstrukcje drewniane doskonale sprawdzają się na nietypowych dachach, dużych obiektach przemysłowych i handlowych, magazynach, biurach, restauracjach i hotelach.

Zastosowanie wiązarów dachowych

Podstawą dachu domu są wiązary dachowe, montowane z drewnianych desek na ostatnim piętrze budynku mieszkalnego lub przemysłowego. Stają się podstawą dachu, a jednocześnie, po wykonaniu prac technologicznych nad termoizolacją i paroizolacją, mocowany jest do nich strop. Wiązary dachowe są stosowane w drewnianych domach szkieletowych oraz w domach murowanych. Jest to rozwiązanie dla dachów dwuspadowych o niewielkim spadku od 14° do 23° z poddaszem niemieszkalnym.

Technologia produkcji prefabrykowanych wiązarów dachowych wiąże się z wykorzystaniem wysokiej jakości drewna suszonego (15-18% wilgotności), czterostronnie struganego i łączonego za pomocą metalowych blaszek. Program komputerowy dostosowuje dokładne obliczenia wiązarów, geometrię każdej części i płyt łączących. W rezultacie program tworzy gotowy zestaw do domu: rysunek projektowy i dokładne parametry do produkcji.

Produkcja wiązarów dachowych prefabrykowanych

Podstawy wiązarów dachowych mocowane są opatentowanymi metalowymi płytkami z zębami. Płytki te są niewielkich rozmiarów, wykonane z ocynkowanej mocnej stali z zagłębionymi kolcami. Nie są przykręcane bezpośrednio podczas produkcji, ale są wciskane w drewniane konstrukcje wiązarów z obu stron, tworząc niezawodny nierozerwalny węzeł. W rzeczywistości dach jest montowany bez jednego gwoździa. Produkcja zestawu w warunkach fabrycznych pozwala na szybki montaż domu szkieletowego i dachu bezpośrednio na placu budowy.

Procedura prefabrykacji wiązarów dachowych wykonywana jest w hali produkcyjnej. To pozwala na ich precyzyjne wykonanie, dlatego konstrukcja jest dokładniejsza niż tradycyjna więźba składana na placu budowy. Każda belka wykonana jest z desek spiętych płytką z kolcami. Kształty belek dostosowane są do kształtu dachu.

Do montażu wiązarów delegowana jest ekipa z naszej firmy. Przygotowane pod wymiar prefabrykowane wiązary dachowe dostarczamy na plac budowy własnym transportem. Wykorzystujemy dźwig do układania wiązarów na murłacie lub na wieńcu domu. Dostarczamy niezbędne okucia ciesielskie. Wszystkie wiązary dachowe zakotwiczamy wykorzystując kątowniki do elementu nośnego obiektu. Po zakończeniu prac montażowych całość drewnianej konstrukcji jest stężona, co przeciwdziała przewróceniu.

Korzyści z wiązarów dachowych

Technologia pozwala na zastosowanie wiązarów na niepodpartych rozpiętościach od 9 do 30 m, czyli ponad 2 razy więcej niż tradycyjne metody. Rozpiętość może wynosić do 30 metrów. Całe drewno jest pokrywane środkiem antyseptycznym, nie zaczną się w nim namnażać grzyby, nie będą gnić i nie będą przyciągać owadów. Takie systemy są najczęściej używane do budowy domów szkieletowych.

Przy zastosowaniu nowoczesnej technologii zużywa się 70% mniej drewna niż w przypadku konwencjonalnych pokryć dachowych. Całkowity ciężar konstrukcji jest lżejszy bez utraty odporności na obciążenia śniegiem, wiatrem. Szybki montaż konstrukcji na miejscu, około 3-4 razy szybciej niż tradycyjnymi metodami. Nienaganna jakość drewna, którego dobór dokonywany jest przez naszych specjalistów. To idealne rozwiązanie projektowe, opracowane indywidualnie dla konkretnego domu, pozwoli zapomnieć o naprawach dachu przez dziesięciolecia.

Facebook