Zalety domów szkieletowych

26 kwietnia 2023

Obecnie postawienie domu nie musi trwać długo, wystarczy wybrać odpowiednią technologię budowy a uda się skrócić ten czas do minimum. Rezygnując z budowy domu murowanego na rzecz lekkiego i wytrzymałego domu szkieletowego z drewna uzyska się obiekt bezpieczny, trwały w krótkim czasie. Takie rozwiązanie powoduje, że cała konstrukcja daje gwarancję komfortu termicznego. Jedynie kreatywność architekta wpłynie na uzyskanie konkretnej formy. Na przykład ściany zewnętrzne mogą być pokryte oblicówką z drewna, mogą również zostać otynkowane lub pokryte płytkami klinkierowymi.

Czym są domy szkieletowe?

Domy szkieletowe są wybierane przez ludzi, którzy chcą jak najszybciej wprowadzić się do swojego rodzinnego gniazdka. Cały proces trwa około trzech miesięcy, ale w przypadku wykorzystania prefabrykatów czas ten jeszcze ulega skróceniu. Na prace związane z wykończeniem budynku trzeba będzie poświęcić od dwóch do czterech miesięcy. Fundamenty pod dom szkieletowy mogą być uproszczone, natomiast gotowe wiązary dachowe znaczenie usprawniają całą procedurę budowy.

Prefabrykacja domów szkieletowych jest realizowana na różnym poziomie. Zamawiając u producenta wstępnie zmontowane ściany (mogą być z ociepleniem), z zamontowanymi drzwiami i oknami można znaczenie przyspieszyć budowę. Prefabrykacja pozwala zabezpieczyć się przed błędami, ponieważ ściany powstają zgodnie z profesjonalnym projektem a instalowane są przez doświadczonych specjalistów. Ich szczelność jest podnoszona folią wiatroizolacyjną i paroizolacyjną. Trzeba również pamiętać o ościeżnicach okien i drzwi które muszą być dokładnie uszczelnione w miejscu połączenia ze ścianami.

Czy silny wiatr może uszkodzić dom szkieletowy? Nie, ponieważ stosowane są wzmocnienia pomiędzy fundamentami a ścianami, usztywnienia konstrukcyjne utrzymujące dom w całości. Aby zabezpieczyć dom z drewna przed wilgocią wystarczy zastosować wentylację mechaniczną z rekuperacją (odzysk ciepła) oraz skuteczne izolowanie ścian zewnętrznych. Projekty domów szkieletowych mogą osiągnąć odpowiedni standard energetyczny, wystarczy usunąć ewentualne mostki termiczne.

Ekologiczny materiał na dom szkieletowy

Dom szkieletowy budowany jest z wysokiej jakości drewna iglastego klejonego warstwowo, suszonego komorowo, czterostronnie struganego – C24. Najczęściej drewniany szkielet tworzą elementy posiadające grubość 38 – 45 mm, które tworzą konstrukcję stropu, ścian, dachu. Ściany zewnętrzne ocieplane są głównie wełną mineralną. Takie drewno jest materiałem budowlanym elastycznym oraz wytrzymałym, tworząc w domu szkieletowym przyjemny mikroklimat.

Cena wybudowania domu szkieletowego zależy od:

  • Powierzchni, ilości kondygnacji.
  • Wyboru konstrukcji dachu.
  • Kosztów instalacji elektrycznej oraz gazowej.
  • Ilości okien, drzwi, ścian.
  • Ceny zakupu materiałów.
  • Kosztów wynajęcia ekipy budowlanej.

Dom szkieletowy z drewna – czy warto?

Analizując zalety budowy domu szkieletowego z drewna trzeba zwrócić uwagę na korzyści:

  • Szybki czas realizacji budowy – trzy miesiące zajmuje doprowadzenie domu od podstaw do standardu deweloperskiego.
  • Brak konieczności sezonowania czy osuszania drewna.
  • Zmniejszenie ilości odpadów budowlanych, możliwość wykorzystania prefabrykowanych elementów.
  • Budowa domu szkieletowego przez cały rok.
  • Dobra izolacyjność termiczna i wyciszenie.
  • Znaczna ogniotrwałość budynku.
  • Szybkie nagrzewanie się domu.
  • Niski koszt budowy domu szkieletowego

To główne zalety budowy domu szkieletowego, które zapewniły mu niespotykaną popularność wśród deweloperów. Dokładne oszczędności trudno policzyć, w dużej mierze zależą one od jakości użytych materiałów, kwalifikacji budowniczych i komfortu samego domu.

Główne cechy budowy domu szkieletowego z drewna:

  • Możliwość ułożenia grubej warstwy izolacji bez utraty przestrzeni życiowej.
  • Obwód izolacji jest zawsze zamknięty, to znaczy nie ma szczelin, przez które ciepło będzie wypływać z domu.
  • Nie ma infiltracji (wycieku zimnego powietrza) przez ściany.

Nowoczesne, lekkie domy szkieletowe z drewna

Ze względu na doskonałe właściwości termoizolacyjne ścian, domy szkieletowe mają zmniejszone zużycie energii do ogrzewania. Tutaj można wykorzystać ekonomiczne systemy. Ściany w domach szkieletowych mają dokładnie płaską powierzchnię, więc nie ma potrzeby ich dodatkowego wyrównywania płytą gipsowo-kartonową czy tynkiem. Z reguły w domach szkieletowych cała komunikacja jest ukryta w ścianach, w podwójnych metalowych tulejach. Modułowa konstrukcja domów szkieletowych pozwala na szybką i ekonomiczną rozbudowę konstrukcji, zmienia w jej układzie, dodawanie nowych elementów. A jeśli to konieczne, można go zdemontować w ciągu kilku dni i przetransportować w nowe miejsce.

Oszczędności zaczynają się już od pierwszych etapów budowy: fundamentów, materiałów i samego wykonania robót budowlanych. Prace wykończeniowe dają szeroką przestrzeń dla wyobraźni i ogólnych możliwości. Bez tynku, pianobetonu i wyrównywania ścian. Pierwotne drewniane ściany i sufity są bardzo równe i mają przyjemny wygląd drewna. Wszystkie inne manipulacje można wykonać zgodnie z projektem i wymaganiami. Przede wszystkim należy docenić, że w architekturze domów szkieletowych dominuje prostota i funkcjonalność, ekonomia i wygoda.

Facebook