Wiązary dachowe Bielawa

30 listopada 2022

Drewniane wiązary dachowe stają się coraz bardziej popularne w budownictwie mieszkaniowym ze względu na wiele pozytywnych właściwości. Wymagania każdego właściciela domu dotyczące dachu są proste i zrozumiałe: trwałość, wytrzymałość, niezawodność, a jednocześnie niezbyt wysoki koszt. Tradycyjnie system wiązarów jest montowany na placu budowy. Ale są gotowe rozwiązania to znaczy prefabrykowane wiązary dachowe, które wspierają pokrycie dachowe konstrukcji. W prostych słowach jest to tak zwany szkielet dachu. Takie wiązary mają metalowe płytki kolczaste, dzięki czemu konstrukcja jest dość sztywna. Łączą ze sobą elementy.

Zastosowanie wiązarów dachowych w budownictwie mieszkaniowym

Możliwość zmniejszenia pracochłonności to ważny walor prefabrykowanych wiązarów dachowych. Bardzo cenna uwaga: większość pracy można wykonać nie na wysokości, ale na ziemi. To znaczy, aby wykonać konstrukcje drewnianych wiązarów dachowych bezpośrednio w pobliżu budowanego obiektu. Są dość prosto montowane z oddzielnych, wcześniej przygotowanych elementów, a następnie montowane w krótkim czasie za pomocą dźwigu. Takie podejście pozwala ograniczyć czas pracy i ostrożniej podejść do produkcji konstrukcji nośnych w domu.

Powyższa cecha jest jeszcze bardziej cenna, jeśli prace przy produkcji i montażu konstrukcji budowlanych prowadzone są latem przy złej pogodzie lub zimą przy silnym mrozie i wietrze. Wszystkie pracochłonne czynności można wykonać pod zadaszeniem, wiązary dachowe można wykonać w warunkach warsztatowych, a następnie dostarczyć transportem drogowym i szybko zamontować.

Zalety wiązarów dachowych

Wiązary dachowe, które zostały zmontowane na płytkach zębatych mają szereg niezaprzeczalnych zalet:

  • Geometria wszystkich struktur systemu będzie dokładniejsza.
  • Oszczędność czasu na budowie co najmniej półtora raza.
  • Możliwość tworzenia dachów o dowolnym kształcie, nawet najbardziej skomplikowanym.
  • Znaczne oszczędności na drewnie i sprzęcie.
  • Nie ma potrzeby wykonywania kolców i rowków, co również oszczędza czas i wysiłek.
  • Połączenia na płytkach kolczastych są znacznie mocniejsze niż klejone czy przybijane.
  • Drewniany element można przymocować od końca do końca z odstępem do 4 milimetrów, a jednocześnie konstrukcja wcale nie straci wytrzymałości.

Możliwe jest krycie przęseł o szerokości do 30 metrów bez dodatkowych podpór, czego nie da się zrobić w przypadku tradycyjnych belek stropowych i systemów, w tym przypadku szerokość otworu zostanie ograniczona do 5-6 metrów. Prefabrykowane wiązary dachowe nadają się do ścian wykonanych z dowolnych materiałów budowlanych, czy to cegła, drewno, gazobeton itp. Wykończenie dachu może być dowolne.

Wiązary dachowe drewniane z płytkami kolczastymi

Zalety gotowych wiązarów dachowych łączonych płytkami kolczastymi wydają się oczywiste. Wszystko zaczyna się od projektu, którym jest program komputerowy. Zapewniona jest dokładność geometryczna, podobnie jak optymalne obciążenie. Drewno suszone i strugane tnie się na sprzęcie, a następnie wciska się płytki kolczaste. W tym celu wykorzystywana jest prasa hydrauliczna, której nacisk zaczyna się od 30 ton. Oznacza to, że jest to produkcja fabryczna. Na miejsce dostarczany jest gotowy, zmontowany wiązar dachowy.

Wybierając prefabrykowane wiązary dachowe należy wziąć pod uwagę następujące parametry:

  • Określić, jaki będzie kąt nachylenia samego dachu.
  • Jaki rodzaj połączenia będzie używany.
  • Z jakiego materiału będzie wykonana powierzchnia dachu.

Pamiętaj, że aby prawidłowo zmontować wiązary dachowe, aby idealnie dopasować węzły, lepiej zwrócić się do specjalistów. Wiązary dostarczane są na plac budowy w stanie gotowym do montażu, co skraca czas potrzebny na oddanie obiektu do użytku. Decydujące są jednak właściwości suszonego drewna (o wilgotności nie większej niż 15-18%), czyli wytrzymałość na rozciąganie i ściskanie, a także odporność na działanie grzybów, pleśni i owadów. Do budowy wiązarów dachowych stosuje się wysokiej jakości drewno sosnowe lub świerkowe, które jest dodatkowo impregnowane w celu ochrony materiału przed czynnikami biologicznymi i zwiększenia ochrony przeciwpożarowej.

Obecna technologia jest na tyle zaawansowana, że firma może przygotować prefabrykowane wiązary, które zaspokoją potrzeby każdego inwestora. Najczęściej stosowane są w konstrukcjach dachów dwuspadowych z nieużytkowym poddaszem użytkowym, budynkach gospodarczych oraz dachach skośnych. Przy odpowiedniej konstrukcji wiązarów możliwe jest również stworzenie poddasza użytkowego.

Szybki montaż i lekka konstrukcja

Wielu inwestorów docenia fakt, że wiązary dachowe prefabrykowane zapewniają szybki montaż i budowę. Drewniane wiązary stwarzają również możliwość prowadzenia prac budowlanych w okresie zimowym. Wiązary mogą tworzyć konstrukcje o rozpiętości do 30 metrów bez potrzeby stosowania podpór pośrednich, co zapewnia inwestorom większą elastyczność.

Oszczędności można również dokonać na etapie projektowania, zastosowanie wiązarów dachowych eliminuje z konstrukcji kosztowny strop betonowy, a to z kolei pozwala na projektowanie innych typów fundamentów i ścian o lżejszej konstrukcji. Warto wiedzieć, że firmy oferujące prefabrykowane wiązary dachowe zapewnia również ich profesjonalny montaż.

Facebook