Wytrzymały dach wykonany z wysokiej jakości materiałów skutecznie ochroni przed warunkami środowiskowymi takimi jak: deszcz, śnieg, grad, wiatr. Im mocniejszy dach, tym spokojniej mieszka się pod nim właścicielom domu. Każdy materiał pokrycia dachowego, czy z dachówki bitumicznej, czy blachy falistej, jest przymocowany do wiązarów dachowych.To nowoczesne rozwiązanie pozwala pozytywnie wpłynąć na budowę, eksploatację i konfigurację gotowego domu, natomiast instalacja wymaga dużo mniej czasu. Główne wymagania dotyczące wiązarów dachowych: wysoka wytrzymałość, zwiększona odporność na owady, ogień, ekstremalne temperatury.
Wiązary dachowe z drewna
Drewniane wiązary dachowe służą do podtrzymywania dachów lub innych konstrukcji. Wykonane z trójkątów zakończonych belką kalenicową mają dokładną konstrukcyjną ze względu na wysoki współczynnik obciążenia i zdolność do podtrzymywania dużej rozpiętości. Obecnie wiązary dachowe z drewna są szeroko stosowane do różnych funkcji ze względu na ich wytrzymałość, ekonomiczne wykorzystanie materiałów, wszechstronność i trwałość. Drewno jako odnawialny i dostępny materiał budowlany nie wpływa negatywnie na środowisko. Ponadto projektanci są zdania, że wiązary dachowe są szczególnie wydajne, ponieważ mogą spowodować, że przestrzeń wyda się większa (poprzez odsłonięcie, a nie ukrycie konstrukcji dachu) i sprawi ją bardziej dynamiczną. Na przykładzie stylu rustykalnego i odsłoniętych drewnianych belek i efektu sklepionego sufitu można uzyskać sielski charakter wiejskiej przestrzeni życiowej.
Projekt dachu domu i technologia instalacji wiązarów dachowych
Przed przystąpieniem do montażu dachu podstawa jest wstępnie przygotowana. Pierwszy etap obejmuje montaż wzmocnionego pasa wzdłuż ścian budynku, aby powierzchnia była równa. Aby obliczyć, ile materiału potrzeba do budowy wiązarów dachowych, wymagany jest szczegółowy rysunek. Montaż rozpoczyna się od krawędzi, gdzie instalowane są dwie konstrukcje, połączone kalenicą. Następnie montuje się resztę krokwi, gdzie elementy są łączone za pomocą gwoździ, metalowych narożników i żelaznych wsporników. Dla dodatkowej sztywności systemu stosuje się śruby, wsporniki itp.
Złożone projekty dachów obejmują dodatkowe środki wzmacniające system. Najczęściej jest to zastosowanie systemu ograniczników i rozpórek. Jest to specjalna konstrukcja w postaci belki, która stanowi podporę dla stojaka oraz podstawę dla krokwi ukośnej. Wiązary dachowe można również stosować tam, gdzie konieczne jest wzmocnienie krokwi ukośnych z dala od narożników.
Możliwe jest wzmocnienie systemu ramy dachu za pomocą konstrukcji z wielu stojaków, które są połączone od góry belką poprzeczną. Projekty domów o skomplikowanych kształtach dachu wymagają skomplikowanego systemu wiązarów dachowych, które będą zawierały wiele elementów drewnianych.
Wiązary dachowe: nowoczesne podejście
Klasyczne rozumienie systemu wiązarów dachowych oznacza, że wszystkie obciążenia dachu będą równomiernie rozłożone i utrzymane. Nowoczesne podejście projektowe ma na celu zmniejszenie ilości materiałów lub w efekcie obniżenie kosztów poprzez redystrybucję obciążeń na elementy krokwi, a także poszukiwanie nowego optymalnego położenia i wielkości konstrukcji. Wszystko to bez uszczerbku dla niezawodności i stabilności wiązarów dachowych.
Tak więc nowe zasady projektowania wynalazły technologię produkcji wiązarów dachowych. Konstrukcja składa się z żeber rozmieszczonych w odległości 60-90 cm od siebie, a wszystko to przykryte zadaszeniem. Belki są umieszczane na murłatach, a następnie są łączone ze sobą. Wykonane są z pasów i przekątnych o równej grubości i połączone metalowymi płytkami zębatymi. System żeber wygląda jak krata, szersza u podstawy niż na wysokości. Oprócz kształtu trójkąta może to być wielokąt lub półkula. Ale trójkątny kształt jest najbardziej powszechny ze względu na równomiernie rozłożone obciążenie i stabilność.
Wiązary dachowe o dużej rozpiętości z drewna klejonego
Elementy nośne więźby dachowej o dużej rozpiętości są najbardziej uniwersalnymi rodzajami wiązarów dachowych.
Służą do budowy dachów:
- Łączne i strome o kącie nachylenia od 6° do 70°.
- Jednospadowe i dwuspadowe.
- Z poddaszem użytkowym i bez.
- O rozpiętości do 16 m.
Wiązary dachowe drewniane czy więźba dachowa?
Eksperci budownictwa uznali, że drewniane wiązary dachowe są opcją lepszą, bardziej ekonomiczną niż tradycyjna więźba dachowa. Konstrukcje produkowane są z wysokiej jakości wysuszonego komorowo drewna. Drewno na wiązary dachowe jest czterokrotnie strugane i fazowane, co chroni konstrukcję przed owadami, grzybami i wilgocią.
Gdzie można zastosować drewniane wiązary dachowe?
- Przebudowa dachu standardowego na dach czterospadowy lub mansardowy.
- Budowa hangarów i ferm hodowlanych.
- Budowa różnych obiektów przemysłowych.
- Zadaszenia nad kortami tenisowymi, stadionami.
Wiązary dachowe w budownictwie przemysłowym: magazyny, restauracje, fermy hodowlane – wszędzie tam, gdzie konieczne jest pokonanie rozpiętości powyżej 8 metra bez podparcia. A także w prywatnym budownictwie mieszkaniowym, gdzie występują duże rozpiętości.
Drewniane wiązary dachowe różnią się od innych rodzajów wiązarów, w tym takich jak metalowe, żelbetowe i inne, szeregiem zalet, do których należą:
- Przystępna cena.
- Niska waga.
- Łatwość zainstalowana.
- Szybkość produkcji.
Jedna z najbardziej oczywistych odmian kształtu dachu dotyczy jego nachylenia. Głównymi czynnikami wpływającymi na kąt nachylenia dachu są względy stylistyczne, rodzaj zastosowanego pokrycia dachowego oraz pożądana przestrzeń pod dachem. Wiązary dachowe drewniane posiadają łączenia metalowe za pomocą blaszek z kolcami. Jest to rozwiązanie, które pozwala szybko, ekonomicznie i wydajnie postawić proste domy szkieletowe.
Konstrukcje drewniane produkowane są w fabryce i dostarczane na plac budowy w postaci gotowych wiązarów. Budowa konstrukcji prefabrykowanych z wykorzystaniem technologii z metalowymi płytkami zębatymi to oszczędność czasu i pieniędzy. Na podstawie dokumentacji projektowej i wymiarów domu pracownicy biura architektonicznego zaprojektują konstrukcje wiązarów dachowych i przekażą rysunki do produkcji w warsztacie.