Wiązary dachowe Oleśnica

7 lipca 2022

Drewniane wiązary dachowe stosowane są w budownictwie do układania dachów spadzistych poszczególnych budynków mieszkalnych i użytkowych. Projekt systemu kratownic zależy od rodzaju dachu dwuspadowego, wielkości i konfiguracji budynku. Wysokiej jakości wykonanie i montaż systemu kratownicowego zapewniają bezpieczeństwo domu i jego niezawodną ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Taka praca wymaga pewnego przygotowania teoretycznego i poważnych umiejętności praktycznych. Wiązary produkowane są z drewna struganego klasy C24 o wilgotności nie wyższej niż 18%.

Wiązary dachowe z drewna na dach spadzisty

Dach budynku nazywany jest górną konstrukcją wznoszonego budynku, który pełni następujące funkcje:

  • Ochrona budynku przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
  • Izolacja termiczna górnej części budynku.
  • Obciążenia spowodowane opadami atmosferycznymi i oddziaływaniem wiatru.

Dachy mogą być płaskie lub pochyłe. W warunkach klimatu, który charakteryzuje się częstymi deszczami i obfitymi opadami śniegu, zwyczajowo pochyla się dachy budynków mieszkalnych w budownictwie mieszkaniowym, aby zapobiec gromadzeniu się wody na dachu i jej ewentualnemu wyciekowi. Nachylone płaszczyzny, które tworzą konstrukcję dachu, nazywane są dachami spadzistymi.

Czym jest konstrukcja wiązarów dachowych?

Wiązary dachowe to konstrukcje nośne: nogi krokwi, słupki pionowe i rozpórki skośne. Każdy z tych elementów odgrywa ważną rolę. Dach spoczywa na pionowych stojakach, które dźwigają główny ciężar dachu. Nogi krokwi zapewniają stabilność regałów, a rozpórki stabilność całego systemu jako całości.

Struktura wiązarów dachowych

Dźwigary kratowe (dachowe) to przestrzenne systemy prętowe, których niezmienność geometryczną zapewnia podział głównej konstrukcji na trójkąty składowe (trójkąt jest najsztywniejszą figurą geometryczną).

Podstawowymi elementami trójkąta konstrukcyjnego, który komunikuje sztywność całej konstrukcji, są:

  • Nogi krokwi tworzą dwa boki trójkąta konstrukcyjnego. Podczas montażu systemu krokwie nogi układane są wzdłuż połaci dachowej. Na nogach krokwi mocowana jest łata dachowa.
  • Następnie następuje dokręcanie trzeciego boku kształtującego trójkąt konstrukcyjny. Wymagane jest ułożenie zaciągnięcia ściśle poziomo.

Ważne: Wiązary dachowe to konstrukcje prętowe. Dlatego w elementach kratownicy występują tylko siły rozciągające i ściskające. Brak naprężeń zginających umożliwia obliczenie wytrzymałości belek kratownicowych za pomocą naprężeń rozciągająco-ściskających, co znacznie zmniejsza wymiary przekroju poprzecznego elementów wiązarów. Aby wyposażyć system kratownicowy dachu dwuspadowego, podstawowe trójkąty kratownic są ze sobą połączone za pomocą następujących elementów konstrukcyjnych: murłata przeznaczona do równomiernego przenoszenia obciążeń z nóg krokwi na ściany nośne budynku oraz podłużne belki do łączenia krokwi ze sobą.

Zastosowanie wiązarów dachowych drewnianych

W okresie istnienia technologii mocowania drewnianych elementów konstrukcyjnych za pomocą metalowych płyt zębatych, zakres tych konstrukcji rozprzestrzenił się nie tylko na przemysł, ale także na sektor budownictwa mieszkaniowego i rolniczego.

Dachy budynków mieszkalnych

Najpopularniejszym kierunkiem jest obecnie projektowanie dachów budynków mieszkalnych. To wygodny sposób na wykonanie dachu i samodzielne zamontowanie go bez utraty jakości i piękna. Wygodne jest również stosowanie wiązarów przy przebudowie dachu. Można powtórzyć kształt dachu i szybko zamontować wiązary zamiast starych krokwi lub zastąpić dach płaski dachem dwuspadowym.

Konstrukcje drewniane (kratownice) służą do zadaszenia wszelkiego rodzaju i konfiguracji. Zasadniczo są to wszelkiego rodzaju dachy spadziste, ale często są to dachy płaskie i złożone zakrzywione powierzchnie. Ponadto kratownice drewniane są aktywnie wykorzystywane do budowy międzypodłogowej w budownictwie mieszkaniowym.

Zastosowanie wiązarów dachowych na budynkach komercyjnych, rolniczych.

Ponieważ wiązary dachowe mogą z łatwością pokryć rozpiętość do 30 m, są one często używane na tarasach, na krytych boiskach sportowych, stadionach lub scenach, do budowy dużych wiat w obiektach przemysłowych lub handlowych, do budowy magazynu. Ze względu na odporność drewna na trudne warunki wilgotnościowe i chemiczne w budynkach inwentarskich, wiązary drewniane znajdują szerokie zastosowanie w chlewniach, kurnikach, oborach, fermach na różnego rodzaju wiaty, na dachy w sklepach warzywniczych, w budynkach do przechowywania nawozów (o szczególnie agresywnym środowisku).

Osobnym kierunkiem jest zastosowanie wiązarów dachowych drewnianych do budowy szalunków niestandardowych np. do dużych form architektonicznych (elementy wspornikowe, hale ze stropem kulistym, nietypowe elementy konstrukcyjne), montaż wiaduktów, podpór mostowych i małych tuneli.

Podsumowując powyższe: drewniane wiązary dachowe świetnie nadają się do rozwiązywania wszelkiego rodzaju problemów architektonicznych i technicznych. Ograniczenia przy stosowaniu konstrukcji drewnianych są zwykle związane z obciążeniami dynamicznymi lub określonymi warunkami pracy.

Facebook