Wiązary dachowe drewniane to sztywne konstrukcje wykorzystywane do budowy domów mieszkalnych, budynków niskich, budynków gospodarczych. Pełnią rolę ramy nośnej podczas krycia dachów spadzistych, podczas układania stropów między piętrami.
Rodzaje wiązarów drewnianych
- Drewniane wiązary dachowe można montować na ziemi, a następnie po prostu podnieść i zamocować na prawie gotowym domu. Są bardzo wygodne i skracają czas budowy.
- Wiązary podłogowe – w tym przypadku służą jako strop między piętrami.
Istnieją pewne różnice w formie konstrukcji, można wyróżnić takie typy jak:
- Wiązar z równoległymi pasami – używany do nakładania się między piętrami.
- Trójkątny wiązar dachowy – przy budowie domów prywatnych rama dachu składa się z kilku trójkątnych konstrukcji połączonych u góry belką drewnianą.
- Wiązar dachowy prostokątny można zastosować do dachu o lekkim nachyleniu.
- Możliwe są opcje o kształcie trapezu, a także z zakrzywionym górnym pasem.
W budownictwie pożądane jest zastosowanie drewnianych wiązarów dachowych z równoległymi pasami. Pozwalają na prawidłowe rozłożenie obciążenia podczas układania podłóg między piętrami budynku.
Zalety drewnianych wiązarów dachowych
- Duże przęsła można łatwo zmostkować bez instalowania dodatkowych podpór. Żadna belka nie może z nimi konkurować o rozpiętości kilkudziesięciu metrów.
- Ze względu na sztywność i niewielką wagę ich montaż można zorganizować na ziemi, a następnie dostarczyć na miejsce instalacji.
- W porównaniu z belkami odkształcenia są znacznie mniejsze, ugięcia są na tyle małe, że nie wpływa to w żaden sposób na stan stropów dolnych kondygnacji w przypadku zastosowania drewnianych stropów kratownicowych.
- Komunikacja może być ukryta w szczelinach między elementami, co pozytywnie wpłynie na wnętrze pomieszczeń.
Kluczowe wymagania dotyczące wiązarów dachowych
Przed przystąpieniem do budowy wiązarów dachowych do dachu dwuspadowego ważne jest zapoznanie się i uwzględnienie w obliczeniach danych z dokumentacji regulacyjnej. Trzeba prawidłowo wybrać kształt, rozmiar konstrukcji.
Należy dokładnie zdefiniować:
- Optymalny kąt nachylenia dachu.
- Stopień obciążenia dachu.
- Materiał.
- Sposób łączenia elementów konstrukcyjnych.
- Rodzaj pokrycia dachowego.
- Ważnymi czynnikami będą cechy klimatyczne regionu, lokalizacja budynku.
Coraz więcej osób planujących budowę domu jednorodzinnego stawia na prefabrykowane wiązary dachowe. Rosnąca popularność tematów związanych z ekologią i dbałością o środowisko odgrywa dużą rolę w rosnącym zainteresowaniu budownictwem drewnianym. Drewno jest również przez wielu uważane za najstarszy i najlepszy materiał budowlany, ceniony za swoją lekkość, wytrzymałość, stabilność i wysoką izolacyjność cieplną. Prefabrykowane wiązary dachowe składają się z drewnianych desek połączonych metalowymi płytkami kolczastymi, tworząc drewniane konstrukcje stanowiące główny element dachu.
Zastosowanie prefabrykowanych drewnianych wiązarów dachowych
Drewniane wiązary dachowe to świetne rozwiązanie dla domów z nieużytkowym poddaszem i dachem dwuspadowym z lekkim spadkiem. Obecnie z powodzeniem mogą być również wykorzystywane do budowy poddasza. Najtańsze są dachy z wiązarów pojedynczych lub dwuspadowych, ale nie oznacza to, że nie da się z nich zbudować bardziej skomplikowanych dachów. Niewątpliwą zaletą stosowania wiązarów dachowych jest ich prosta realizacja i szybki montaż.
Prefabrykowane konstrukcje umożliwiają również budowanie dachów o dużej rozpiętości bez konieczności stosowania stropu betonowego. Zastosowanie prefabrykowanych wiązarów dachowych znacznie przyspiesza budowę dachu. Gotowe do montażu konstrukcje wysyłane są na plac, co skraca czas potrzebny na oddanie budynku do użytku. Tego typu rozwiązanie w wielu krajach, wyparło inne metody wykonywania konstrukcji wiązarów dachowych.
Dlaczego prefabrykowane wiązary dachowe?
Popularność drewna wiąże się bezpośrednio z jego niską ceną, uniwersalnością oraz doświadczeniem w stosowaniu tego materiału do budowy wiązarów dachowych. Jednak decydujące znaczenie mają właściwości suszonego drewna (przy wilgotności nie większej niż 15-18%), czyli wytrzymałość na rozciąganie i ściskanie oraz odporność na grzyby, pleśń i owady.
Do budowy wiązarów dachowych powszechnie stosuje się wysokiej jakości drewno sosnowe lub świerkowe, które jest dodatkowo impregnowane w celu ochrony materiału przed czynnikami biologicznymi i zwiększenia ochrony przeciwpożarowej. Obecna technologia jest na tyle zaawansowana, że firmy mogą przygotować prefabrykowane wiązary, które zaspokajają potrzeby każdego inwestora. Najczęściej stosuje się je w budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza dwuspadowych konstrukcjach dachowych z nieużytkowanym poddaszem, budynkach gospodarczych, dachach skośnych. Wyróżnia je szybki montaż i lekka konstrukcja. Takie konstrukcje dają również możliwość prowadzenia prac budowlanych w okresie zimowym.
Wiązary dachowe prefabrykowane mogą również tworzyć konstrukcje o rozpiętości do 30 metrów bez potrzeby stosowania podpór pośrednich, co zapewnia inwestorom większą elastyczność. To także konkretne oszczędności. Największe oszczędności uzyskiwane są przy stosowaniu takich wiązarów do budowy domu z dachem dwuspadowym, nieco mniejszym dachem czterospadowym. Koszt wiązara zwiększa również złożoność dachu – im bardziej złożony, tym wyższa cena (dotyczy to również tradycyjnych wiązarów i innych elementów pokrycia dachowego), wynika to z konieczności przygotowania wiązarów o różnych kształtach.