Wiązary dachowe Wrocław

15 listopada 2021

W każdym domu ważną rolę odgrywa dach, który jest jego zwieńczeniem całego budynku i ochroną przed warunkami atmosferycznymi. Piękny dach pełni również funkcję dekoracyjną, dlatego uważa się, że eksponuje jego indywidualność, jest ukoronowaniem konstrukcji architektonicznej.

Czym jest tradycyjna więźba dachowa?

Więźba dachowa jest szkieletem dachu i przeważnie powstaje z wysokiej jakości drewna, rzadko z metalu. Jakie zadanie spełnia? Przenosi obciążenia z pokrycia dachowego, które pojawiają się pod naporem silnego wiatru lub śniegu oraz pomiędzy konkretnymi częściami więźby. Systemy krokwi to kluczowe elementy każdej więźby dachowej. Aby wykorzystać więźbę dachową trzeba zadbać o zakup wysokiej jakości drewna, które będzie miało odpowiednią wilgotność, czyli musi być efektywnie wysuszone. Jeżeli nie zostanie to dopilnowane, taka więźba dachowa nie zachowa swojego początkowego kształtu.

Drugim czynnikiem, o który trzeba zadbać jest impregnacja drewna dobrej jakości materiałami najlepiej wodorozcieńczalnymi. Do wykonania takiej więźby dachowej potrzebny jest dobry stolarz, który odpowiednio wybierze i przygotowuje drewno, aby w przyszłości nie szkodziło jego mieszkańcom. Usługi fachowca są drogie, dlatego wybierając – tradycyjna więźba dachowa czy wiązary dachowe prefabrykowane trzeba mieć to na uwadze i uwzględnić w kosztorysie.

wiązary dachowe Wrocław

Co trzeba wiedzieć przed wyborem więźby dachowej?

Przy produkcji tradycyjnej więźby dachowej prace stolarskie odbywają się na placu budowy. Drewno na budowę kupowane jest najczęściej w tartaku. Stosowanymi gatunkami drewna są sosna, świerk lub jodła. Czasami wykorzystuje się również drewno takie jak dąb i modrzew, (ale są to droższe opcje). Należy dobrać odpowiednią klasę drewna (przewidzianą w projekcie) oraz jego wilgotność (15-20%).

Poszczególne elementy takiej konstrukcji dachu są przycinane, a następnie montowane i łączone za pomocą połączeń czopowych bezpośrednio na placu budowy. Jest to praca żmudna i wymaga dużej staranności. Zbudowanie więźby dachowej zajmuje więcej czasu niż w przypadku wiązarów dachowych – prace trwają, co najmniej kilka tygodni.

Wiązary dachowe prefabrykowane – co powinieneś wiedzieć?

Wiązary dachowe podobnie jak więźba odpowiadają za przenoszenie obciążenia na słupy lub ściany. Elementy prefabrykowanych wiązarów dachowych kratownicowych są produkowane niezawodnie i skrupulatnie w wyspecjalizowanych warsztatach stolarskich. Wykonane są z dobrze wysuszonego drewna najwyższej jakości. Obecnie cały proces produkcji jest sterowany komputerowo. Prefabrykowane kratownice dobierane są według indywidualnych potrzeb klienta. Wiązary dachowe zapewniają zmniejszenie punktów podparcia w poszyciu o dość dużej rozpiętości a także dużej powierzchni.

Stosowane są w domach o konstrukcji drewnianej. Coraz częściej również w murowanych domach jednorodzinnych. Jest to idealna opcja w przypadku dwuspadowych dachów z poddaszem niemieszkalnym, które cechuje mały kąt nachylenia. Budując dom, można wybrać tradycyjne więźby dachowe wykonywane na miejscu lub wiązary dachowe wykonane w stolarni i dostarczone na miejsce. Zazwyczaj wykonanie takiej konstrukcji jak wiązary dachowe odbywa się szybko i sprawnie – z reguły praca trwa od jednego do dwóch tygodni. Montaż prefabrykowanych wiązarów dachowych trwa zwykle około 3 dni. Wprowadzona technologia produkcji wiązarów dachowych z drewna doprowadziła do szybkiego rozwoju budownictwa mieszkaniowego, zapewniając doskonałą wytrzymałość stawianych obiektów i w znaczny sposób skracając czas budowy.

Dlaczego wiązary dachowe zostały uznane za ekonomiczne rozwiązanie?

  • Wiązary dachowe wytwarzane są przez firmę specjalizującą się w produkcji takich elementów drewnianych i wyposażona jest w odpowiedni sprzęt. Drewno wykorzystywane do produkcji wiązarów dachowych jest suszone komorowo, dlatego uzyskuje odpowiednią wilgotność.
  • Każdy element składający się na wiązary jest wykonany z precyzyjną dokładnością do milimetra. Jest to możliwe dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym oraz informatycznym, które współpracują z obrabiarkami.
  • Wysokiej jakości impregnacja z wykorzystaniem bezpiecznych dla zdrowia materiałów. Wiązary dachowe prefabrykowane powstają z drewna o klasie C 24 (klejone warstwowo), struganego czterostronnie, co pozwala chronić drewno przez owadami, pleśnią i grzybami.
  • Wiązary dachowe wytwarzane przez producenta, dostarczane są plac budowy z łączeniami (płytki kolczaste), dlatego konstrukcja może być od razu montowana.
  • Możliwość rezygnacji z murłat oraz ich stosowanie na dachach o dużej rozpiętości, co eliminuje konieczność wykorzystywania podpór.
  • Różne rodzaje wiązarów dachowych: krokwiowe, jętkowe, dachowe płatwiowo-kleszczowe, wieszarowe.

Na cenę wiązarów dachowych prefabrykowanych wpływa koszt zakupionego drewna oraz zastosowanego ekologicznego impregnatu i okuć ciesielskich. Trzeba uwzględnić także koszt przywiezienia wiązarów i oraz ich montaż. Wiele firm produkujących wiązary dachowe drewniane zapewnia usługę transportową oraz montaż.

Wiązary dachowe Wrocław i województwo dolnośląskie – oferta firmy Wiązar Polska

wiązary dachowe

Wiązar Polska zajmuje się projektowaniem i produkcją (prefabrykacją) wiązarów dachowych. Jesteśmy dolnośląską firmą, dlatego podstawowym obszarem naszej działalności jest Dolny Śląsk oraz jego stolica Wrocław. Wrocławskim i dolnośląskim klientom zapewniamy przygotowanie indywidualnego projektu więźby dachowej opartej na wiązarach dachowych, realizację projektu (czyli wyprodukowanie wiązarów), transport gotowych wiązarów na plac budowy oraz ich profesjonalny montaż.

Do produkcji wykorzystujemy jedynie najwyższej jakości tarcicę konstrukcyjną z Niemiec i Skandynawii. Dzięki naszemu parkowi maszynowemu i zapleczu technicznemu, proces produkcji jest sterowany cyfrowo, nasze wiązary dachowe wykonane są z precyzją nieosiągalną przy ręcznym wykonywaniu wiązarów czy tradycyjnej więźby bezpośrednio na placu budowy. Także, dzięki precyzji cięcia i wprasowywaniu płytek łączących prefabrykowane wiązary mają znacznie wyższą wytrzymałość jak te wykonane ręcznie. A to przekłada się na mniejsze zużycie materiałów, a przez to redukcję kosztów.

Nasza oferta skierowana jest nie tylko do inwestorów prywatnych z Wrocławia, czy szerzej Dolnego Śląska, ale także do dolnośląskich firm i instytucji. Oferujemy wiązary dachowe nie tylko do budynków mieszkalnych, jedno czy wielorodzinnych. Wykonujemy także konstrukcje do obiektów rolniczych, przemysłowych i magazynowych.

Facebook