Wiązary dachowe Legnica

18 stycznia 2022

Wiązary dachowe to drewniana konstrukcja, która znajduje się nad najwyższą kondygnacją budynku i działa jako konstrukcja nośna dachu. Są one produkowane przede wszystkim z drewna iglastego: świerkowego bądź sosnowego. Jednak drewno musi być starannie wyselekcjonowane i przetworzone tzn. ewentualne mankamenty mają negatywny wpływ na wytrzymałość konstrukcji dachu. Ponadto drewno wykorzystane na wiązary musi być prawidłowo wysuszone. Najlepszym materiałem na wiązary dachowe jest drewno suszone w piecu, którego wilgotność nie przekracza 18%.

Gdzie stosować wiązary dachowe?

Konstrukcje powstałe z wiązarów dachowych są podstawą każdego dachu, także w przypadku poddasza użytkowego i dachu wielopołaciowego. Najczęstszym zastosowaniem dla wiązarów są dachy dwuspadowe bez poddasza. Z tego powodu, zapotrzebowanie na te elementy jest widoczne w budownictwie mieszkaniowym, budynkach gospodarczych oraz przemysłowych. Wiązary dachowe są łatwe w montażu, co wiąże się oszczędnościami finansowymi oraz czasowymi. Jednak istnieje możliwość ich wykorzystania także w bardziej skomplikowanych projektach np. dachach mansardowych.

Dlaczego warto zastosować wiązary dachowe w budownictwie?

  • Dach z wiązarami dachowymi ma znacznie mniejszą objętość drewna niż klasyczne krokwie, ponieważ są zaprojektowane jako układ sił, w którym siły wspierają się i równoważą. Montaż nie wymaga ciężkiego sprzętu, z reguły pojazd przewożący wiązary dachowe posiada własny dźwig, za pomocą którego można je od razu podnosić na ściany pojedynczo lub całą wiązkę.
  • Elementy klejone służą do wykonywania dłuższych wiązarów dachowych. Są również wykonane z drewna iglastego, ponieważ jest ono bardzo odporne na wypaczenie. Można je zginać, tworząc łukowe elementy konstrukcyjne.
  • Drewno musi być oznakowane znakiem CE i odpowiadać określonej klasie wydajności. Głównie używane jest drewno klasy wytrzymałości C24, która jest jednym z najlepszych materiałów w branży produkcyjnej. Wilgotność drewna jest mniejsza niż 18%, dzięki czemu odkształcenia nie przekraczają dopuszczalnych granic.
  • Impregnacja to bardzo ważny proces, na który również należy zwrócić uwagę. Chroni drewno przed wilgocią, grzybem i ogniem. Drewno na wiązary dachowe jest impregnowane, poprzez natryskiwanie na jego powierzchnię lub zanurzane w specjalnej kąpieli. Jednak najlepsze rezultaty osiąga się przy impregnacji próżniowej.
  • Wiązary dachowe są dokładnie dostosowane nie tylko do kształtu dachu, ale również do jego kąta nachylenia i rozpiętości. Trzeba również wziąć pod uwagę ciężar powłoki, którą będą one nosić. Rama to najprostsza konstrukcja oparta jest na wiązarach składająca się z dwóch krokwi połączonych kalenicą (najwyższy punkt dachu), a ich końce opierają się na ścianach kolankowych.
  • Prefabrykowane wiązary dachowe doskonale sprawdzają się w budownictwie, składają się z górnych pasów (odpowiedniki krokwi w tradycyjnym kratownicy), dolnych pasów (jest to podstawa kratownicy), słupków (pionowe) i przekątnych (przekątne).

Tradycyjne wiązary dachowe

Najpopularniejsze drewniane wiązary dachowe są montowane na budowie. Elementy konstrukcyjne zamawiane są w tartaku, skąd są dostarczane, mocowane i docinane na wymiar (wiązar musi być również uwzględniony w projekcie budowlanym, obliczenia wykonuje projektant).

Prefabrykowane wiązary dachowe

W tartaku można również wyprodukować drewniane wiązary dachowe, które są dostarczane na plac budowy. Są lżejsze od tradycyjnych. Elementy są cienkie i długie (połączone specjalnymi płytkami). Dlatego stosowanie prefabrykowanych wiązarów może zmniejszyć zużycie drewna. Prefabrykowane wiązary dachowe należą do rozwiązań niewymagających długiego czasu instalacji na dachu. Jeżeli wziąć pod uwagę prosty dach dwuspadowy na domu o powierzchni do 150 m2, cała procedura będzie trwała jedynie jeden dzień. W przypadku bardziej skomplikowanego rodzaju dachu, gdzie szybka instalacja jest niemożliwa, cały proces nie będzie trwał dłużej niż trzy dni.

Ile kosztują wiązary dachowe?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć, ponieważ wiele zależy od tego, jaki rodzaj wiązarów dachowych zostanie wybrany. Prefabrykaty są zazwyczaj droższe od tradycyjnych, ale jeśli doliczyć do tego koszty przygotowania drewna w tartaku i jego montażu, okazują się bardziej opłacalne.

Jaki materiał wybrać na wiązary dachowe?

Tylko właściwy dobór materiału zapewnia pożądaną wytrzymałość i niezawodność. Najpopularniejszą opcją są wiązary dachowe drewniane. Drewno spełnia wszystkie wymagania dotyczące projektu.

Do budowy dachów mansardowych stosuje się wiązary drewniane:

  • W budynkach komercyjnych.
  • W budynkach rolniczych.
  • W kompleksach sportowych.
  • W fabrykach i obiektach przemysłowych.

Drewniane systemy wiązarów dachowych mają kilka zalet:

  • Prostota w produkcji.
  • Szybki czas realizacji prac projektowych.
  • Duży wybór rozwiązań projektowych.
  • Duży wybór kształtów i konfiguracji.
  • Mały ciężar właściwy.
  • Systemy wiązarów mogą być stosowane przy dużych rozpiętościach.
  • Pomiędzy wiązarami bardzo wygodnie jest montować płyty z wełny mineralnej.
  • Przyjazność dla środowiska.

Kupując wiązary dachowe drewniane, trzeba zwrócić szczególną uwagę na obróbkę materiału środkami antyseptycznymi. Chronią konstrukcję przed insektami, ogniem, gniciem, rozwojem grzybów i pleśni. Więźby dachowe wykonane z drewna chronią budynek przed wiatrem, wszelkimi opadami atmosferycznymi i uderzeniami. Głównym wymaganiem dla materiału jest wysoka wytrzymałość. Bardzo ważna jest również niezawodność. Wiązar dachowy przenosi cały ciężar znajdujący się na dachu na ściany nośne.

Facebook