Wiązary dachowe Jelenia Góra

21 marca 2022

Pomimo tego, że w arsenale budowniczych oprócz drewna istnieje wiele innych materiałów budowlanych (beton, metal), drewno nadal cieszy się popularnością. Powodem tego jest jego dostępność, łatwość obróbki i wystarczająco wysoka wytrzymałość. Co więcej, przy pomocy drewna można zbudować nawet dość duże przęsła – drewniane wiązary dachowe które umożliwiają otrzymanie rozpiętości około 30 m.

Wiązary dachowe drewniane w budownictwie

Wiązary dachowe z drewna obecnie służą do budowy dachów, ale kiedyś były wykorzystywane do budowy mostów. Jednak ze względu na podatność drewna na wilgoć i insekty ostatnio używa się je głównie na pokrycia dachowe lub jako podłogi między piętrami w budownictwie prywatnym. Konstrukcje muszą być odporne na wiatr, śnieg i inne opady. Muszą utrzymać ciężar pokrycia dachowego. Czym więc jest wiązar dachowy w budowie – jest to sztywna konstrukcja, która powstaje podczas montażu dachu ze spadkami. Po jego wzniesieniu obciążenie z dachu rozkłada się równomiernie wzdłuż ścian nośnych. Wysokiej jakości konstrukcja, której głównymi częściami są wiązary dachowe i podkrokwiowe, daje gwarancję, że wytrzyma ona wszelkie wywierane na nią stałe i tymczasowe obciążenia. Podstawowe wymagania to niezawodność oraz stabilność.

Jeśli chodzi o klasyfikację, według przeznaczenia możemy wyróżnić wiązary dachowe z drewna:

  • Do montowania na ziemi, które następnie są podnoszone oraz instalowane na gotowym budynku. Jest bardzo wygodne i skraca czas budowy.
  • Wiązary podłogowe – w tym przypadku służą jako strop między piętrami.

Istnieją pewne różnice w formie konstrukcji, można wyróżnić takie typy jak:

  • Z równoległymi pasami – używane do nakładania się między piętrami.
  • Trójkątne – przy budowie domów prywatnych rama dachu składa się z kilku trójkątnych wiązarów dachowych połączonych u góry belką drewnianą.
  • Wiązary prostokątne można zastosować do dachu o lekkim nachyleniu.
  • Możliwe są opcje o kształcie trapezu, a także z zakrzywionym górnym pasem.

Ale możliwe są również inne opcje zastosowania wiązarów dachowych:

  • Jeśli konieczne jest uwzględnienie dużych obciążeń, można zastosować konstrukcje łączone. W nich np. dolny pas może być wykonany ze stali, a pozostałe elementy z drewna. Zmniejszy to wagę, a metal bez problemu wytrzyma obciążenie.
  • Są też konstrukcje rur ze sklejką. Za główną zaletę tego typu można uznać niską wagę (nawet w porównaniu z analogiem z baru lub deski). Oczywiście wytrzymałość takich konstrukcji jest nieco mniejsza niż w przypadku analogów wykonanych z grubych belek, dlatego nie są one używane głównie jako konstrukcje nośne.
  • Ale najczęściej są to konwencjonalne konstrukcje z drewna litego lub klejonego, a także z desek.

Wszystkie rodzaje wiązarów dachowych w budownictwie zapewniają niezbędny margines bezpieczeństwa dla dachu. Jednak jego tworzenie odbywa się z uwzględnieniem długości konstrukcji. Jeśli dach jest krótki, powstają głównie konstrukcje w kształcie trójkąta. Trapezowe wiązary dachowe to trudna opcja. Może powstać podczas budowy np. długich i asymetrycznych dachów. Często budując domy trzeba improwizować i tworzyć niestandardowe projekty.

Zalety stosowania wiązarów dachowych drewnianych

  • Duże przęsła można łatwo zmostkować bez instalowania dodatkowych podpór. Żadna belka nie może z nimi konkurować o rozpiętości kilkudziesięciu metrów.
  • W porównaniu z belkami odkształcenia są znacznie mniejsze, ugięcia są na tyle małe, że nie wpływa to w żaden sposób na stan stropów dolnych kondygnacji w przypadku zastosowania drewnianych stropów kratownicowych.
  • Komunikacja może być ukryta w szczelinach między elementami, co pozytywnie wpłynie na wnętrze pokoju.

Klasyfikacja konstrukcji i obliczanie drewnianych wiązarów dachowych jest przedmiotem zainteresowania wyspecjalizowanych firm. Ważne! Wiązar dachowy to konstrukcja, która zawsze musi być wykonana z dużą precyzją. Tylko w ten sposób można zapewnić solidny fundament pod dach. Dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy doskonale zdają sobie sprawę ze wszystkich zawiłości tworzenia takich konstrukcji.

Wybór układu wiązarów dachowych

Zazwyczaj kształt dachu wybierany jest na etapie projektowania domu. Jeśli więc budowany jest budynek z płaskim dachem, który będzie wykończony lekkimi materiałami rolkowymi, to częściej powstają lub montowane są fabryczne konstrukcje prostokątne lub trapezowe. Trójkątne wiązary dachowe drewniane w odpowiedniej ilości są instalowane, gdy konieczne jest zbudowanie dachu o stromych zboczach. Jednocześnie można go pokryć ciężkimi materiałami powłokowymi. Wiązary dachowe o trójkątnym kształcie są wykorzystywane do stromych dachów. Takie konstrukcje pozwalają budować dachy dwuspadowe. Mogą jednak mieć różne kąty nachylenia.

Cechy prostych wiązarów dachowych w formie trójkąta

Długość przęsła domu wpływa na sposób ułożenia wiązarów. Przy określaniu kształtu konstrukcji uwzględnia się również obecność lub brak dodatkowych podpór w postaci ścian wewnętrznych. Jeśli budynek ich nie posiada, a rozpiętość nie przekracza 6 m, montowane są proste wiązary dachowe. W końcu będzie polegać wyłącznie na ścianach zewnętrznych. Jeśli rozpiętość przekracza 6 m, należy utworzyć dodatkową konstrukcję nośną na środku wiązarów. Dodatkowo montowanych jest jeszcze kilka rozpórek.Taka konstrukcja pozwala na swobodne poruszanie się po przestrzeni na poddaszu.

Drewniane wiązary dachowe z elementem poprzecznym montowane są wyłącznie na ścianach o dużej wytrzymałości. Ponadto muszą być połączone belkami stropowymi. Powodem takiego zastosowania jest efekt naprężeń rozprężnych w konstrukcjach. Występuje z powodu zgięcia elementów wiązarów dachowych w punktach mocowania poprzeczki. Wcześniej drewniane wiązary były wykonywane na placu budowy. Teraz wielu właścicieli domów preferuje projekty prefabrykowane. Ich produkcja odbywa się przy użyciu specjalnego sprzętu.Takie projekty są zawsze składane z elementów, które są wstępnie zabezpieczone specjalnymi związkami, zapobiegające gniciu drewna. Po obróbce elementy drewniane również stają się nieciekawe dla owadów.

Do łączenia poszczególnych części wiązarów dachowych można użyć śrub.Tak więc z ich pomocą naprawiane są elementy zadokowane w połowie drzewa na grzbiecie. W celu zwiększenia sztywności można dodatkowo zastosować metalowe nakładki. Dużą popularnością cieszą się specjalne metalowe płytki z zębami po jednej stronie. Ich zastosowanie pozwala bezpiecznie zamocować wiązar, w którym połączonych jest kilka części konstrukcji. W końcu jest on najważniejszym elementem w konstrukcji dachu, od którego zależy cała jego wytrzymałość.

Facebook