Wiązary dachowe Głogów

23 maja 2022

Wiązary dachowe drewniane są podstawą konstrukcji nośnej każdego dachu. To od nich zależy jego siła i żywotność. W końcu muszą wytrzymać warstwę pokrycia, materiał izolacyjny, ciężar pracowników podczas prac konserwacyjnych i naprawczych, opady w postaci śniegu, deszczu i siły wiatru. Głównym zadaniem wiązarów dachowych jest rozłożenie obciążenia, które wywiera nacisk na dach i ściany budynku.

Wiązary dachowe – jakie wymagania muszą spełnić?

Zadaniem mocowania wiązarów dachowych jest zapobieganie poluzowaniu połączenia dwóch lub więcej belek. Dlatego muszą być odpowiednio przygotowane. Ale to nie znaczy, że trzeba wbijać gwoździe lub wkręcać śruby tam, gdzie to możliwe. Ta metoda spowoduje jedynie niepotrzebne pęknięcia w drzewie, które mogą prowadzić do rozłupywania całego drewna lub deski.

Istnieją wymagania dotyczące systemu wiązarów dachowych

  • Maksymalna siła.
  • Sztywne węzły łączące o różnych konfiguracjach.
  • Materiały wysokiej jakości.

Systemy wiązarów to:

  • Warstwowe – dwie lub trzy podpory z belek.
  • Odległość między belkami wynosi co najmniej 8 metrów.
  • Sztywność konstrukcji zapewniają stojaki, poprzeczki, nogi krokwi.
  • Wiszące – stosowane do rozpiętości 6-10 metrów bez wewnętrznych ścian nośnych.
  • Łączone – stosowane w przypadku skomplikowanych wiązarów dachowych. Żelbetowe są mocniejsze, bardziej niezawodne, odporne na wodę i mróz, ale bardzo ciężkie, dlatego są wykorzystywane głównie do budowy obiektów przemysłowych.

Gotowe wiązary drewniane

Prefabrykowane drewniane wiązary dachowe (płytki metalowo-zębne), są wykorzystywane przy budowie różnego rodzaju dachów. Wiązary z płytkami kolczastymi mogą pokrywać przęsła bez dodatkowych podpór wewnętrznych do 16 metrów.

Główne zalety prefabrykowanych drewnianych wiązarów dachowych nad innymi typami konstrukcji dachowych to:

  • Oszczędności na pracach budowlanych i materiałach.
  • Brak stropu żelbetowego.
  • Możliwość zastosowania przy dużych rozpiętościach (brak podpory).
  • Oszczędność na kosztach fundamentów i ścian nośnych.
  • Dokładność wskaźników do projektowania dachu.
  • Krótki czas na wykonanie całej dokumentacji projektowej.
  • Produktywność i precyzja wykonania. Zapewniona jest szczegółowość i dokładność takiej konstrukcji. Wszystkie prace precyzyjne wykonywane są na specjalistycznym sprzęcie.
  • Łatwość instalacji. W porównaniu do konstrukcji metalowych, wiązary dachowe drewniane do 8 metrów można montować ręcznie.
  • Duża liczba opcji form i konfiguracji architektonicznych (ramowe, łukowe, cylindryczne). Możliwa jest dowolna forma dachu.
  • Prostota i jakość izolacji. Niezwykle szybko i łatwo można przeprowadzić prace związane z izolacją dachu zbudowanego z wiązarów dachowych.
  • Nie wymaga dodatkowych kosztów.
  • Jakość materiałów. Używane jest drewno konstrukcyjne C24, suszone komorowo co eliminuje pojawienie się pleśni i grzybów. Niepalność dzięki metodzie czterostronnego strugania drewna przy jego wilgotności od 15 do 18%.
  • Szybkość budowy. Dach o powierzchni 150 m2 zmontuje profesjonalna ekipa w ciągu jednego do dwóch dni.

Produkcja wiązarów dachowych z certyfikowanymi płytkami kolczastymi

Przygotowanie wiązarów dachowych drewnianych odbywa się według precyzyjnych danych programowych. Są one obliczane w specjalnym oprogramowaniu, które zapewnia niezawodność mocowania zgodnie z normami. Płyty z zębami metalowymi z wytłoczonymi kolcami do konstrukcji drewnianych są produktami prostokątnymi. Po stronie roboczej płyt znajdują się ostre metalowe zęby. Wciska się je w drewno za pomocą specjalnego sprzętu. Takie wiązary dachowe nadają się na dachy obiektów mieszkalnych, przemysłowych i rolniczych. W krajach skandynawskich tego typu wiązary są stosowane w prawie każdym domu zbudowanym z drewna klejonego warstwowo lub w technologii szkieletowej.

Wiązary dachowe klasyczne

Klasyczny system wiązarów dachowych to system, który z jednej strony jest wsparty na podstawie dachu, a z drugiej na belce kalenicowej. Aby wiązary wytrzymały wszystkie obciążenia, są połączone ze sobą poprzeczkami, w razie potrzeby są podparte na stojakach, rozpórkach, ogranicznikach. Zadaniem wszystkich tych elementów jest zapewnienie niezawodności i stabilności nóg wiązarów. Jeżeli istnieje możliwość, że w określonym miejscu noga nie wytrzyma obciążenia, dodawany jest element podpierający (łączący). Nikt nie bierze pod uwagę faktu, że zwiększa to ilość drewna i łączników potrzebnych do zbudowania takiego systemu.

Nowoczesne podejście do produkcji wiązarów dachowych

W przeciwieństwie do tego podejścia, projektanci wiązarów dachowych postawili sobie zadanie w inny sposób: ograniczyć materiałowy komponent bez zmniejszenia jego właściwości wytrzymałościowych. Projektanci opracowali nowe podejścia w projektowaniu wiązarów dachowych oraz w technologii ich produkcji.

Struktura systemu wiązarów dachowy jest następująca:

System wiązarów dachowych zbudowany jest z żeber, które są montowane na podstawie dachu i mocowane w pojedynczym systemie dachowym za pomocą dźwigarów. Opaski przeciwwiatrowe gwarantują lepszą sztywność połaci dachowej. Prawidłowo wyliczony układ przekątnych daje jednakową sztywność całej konstrukcji. Przekątne wiązarów dachowych jednolicie rozkładają siły ściskające oraz rozciągające a także nie przenoszą obciążenia na inny element. Redukuje to wiele dodatkowych elementów wzmacniających.

W klasycznym podejściu specjaliści osobno obliczają stropy, a dach osobno. Na dodatek wiązar muszą być opracowane tak, aby wytrzymały obciążenie dachem a także różne obciążenia zewnętrzne. Sztywność konstrukcji wiązarów dachowych gwarantują płytki metalowe służące do mocowania wszystkich drewnianych części oraz szczegółowa geometria wszystkich części drewnianych uzyskiwana poprzez wykorzystanie specjalnego osprzętu. Daje to również możliwość wykonania wiązarów dachowych dosyć cienkich w porównaniu do części klasycznych wiązarów, co ogranicza ilość potrzebnego drewna. Wiązary dachowe oszczędzają nawet do 20% drewna, które jest niezbędne do postawienia domu szkieletowego.

Facebook