Czy wiązary dachowe to ekologiczny wybór?

30 listopada 2020

Drewniane budowle i elementy co do zasady są ekologiczne. Czy każdy typ drewnianej konstrukcji jest ekologiczny i dlaczego to właśnie prefabrykowane wiązary dachowe są odpowiednią dla środowiska naturalnego opcją?

Wiązary dachowe, czyli ekologiczna konstrukcja

Drewno samo w sobie jest surowcem ekologicznym. Wynika to z faktu, że drewno rozkłada się znacznie szybciej niż tworzywa sztuczne czy konwencjonalne materiały budowlane. Ponadto jest to materiał dostępny w środowisku naturalnym. Tymczasem inne materiały wymagają uprzedniej skomplikowanej produkcji, co również wiąże się z zanieczyszczeniami.

Warto wiedzieć, że drewno jest jedynym materiałem budowlanym, który odznacza się ujemną emisja CO2 – chociażby dzięki temu, że drzewa są stale sadzone, co przyczynia się do ochrony ekosystemu. Zgodnie z międzynarodowym raportem Architecture 2030 produkcja pozostałych materiałów budowlanych przyczynia się do emisji CO2 w 11%.Nie dziwi więc fakt, że to właśnie drewniane budownictwo mieszkalne cieszy się ogromnym uznaniem w krajach skandynawskich, gdzie ogromną wagę przywiązuje się właśnie to kwestii związanych z ekologią. Gdy chodzi o konstrukcję dachu drewno jest zdecydowanie najpopularniejszym materiałem na całym świecie! Podstawowym wyborem jest więc wybór pomiędzy wiązarami prefabrykowanymi i więźbą tradycyjną.

Wątpliwości może budzić wycinka drzew, koniecznych do wytworzenia tego naturalnego surowca. Warto zatem zwrócić uwagę właśnie na wiązary dachowe. Mianowicie, do ich stworzenia wykorzystać można drewno o mniejszym przekroju. Tym samym ograniczona jest wycinka drzew! W przypadku tradycyjnej więźby konieczne jest zastosowanie większego przekroju, ponieważ nieodpowiednio przygotowane drewno jest zwyczajnie mniej trwałe. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego warto zadbać o środowisko z zastosowaniem wiązarów prefabrykowanych!

Dlaczego wiązary prefabrykowane są ekologiczne?

Wiązary prefabrykowane są trwałe, stąd dużo rzadziej muszą być zastępowane nowymi i utylizowane. To produkt na długie lata. Ważną kwestią jest także wybór odpowiednich środków zabezpieczających drewno. W przypadku opcji tradycyjnej nie ma pewności, jakie specyfiki zostaną zastosowane. Ponadto, celem stworzenia tradycyjnej więźby często wykorzystywane jest drewno nieodpowiednio osuszone, ze względu na koszty. Dlatego najczęściej drewno to musi być impregnowane silnymi preparatami.

Nie jest to niestety wybór bezpieczny dla środowiska. Gdy tego typu drewno trafi do utylizacji, rozkładając się dostarczy do gleby szkodliwe substancje. W dodatku, może emitować toksyny, co stanowi zagrożenie już na etapie użytkowania. Drewno stosowane do wyrobu wiązarów prefabrykowanych jest suszone komorowo, a zatem jest doskonale oczyszczone i wstępnie zabezpieczone przed nawrotem chorób związanych z grzybami, bakteriami i owadami. Aby je dodatkowo zaimpregnować, należy stosować bezpieczne preparaty. Oprócz tego wystarczy zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza – nie może być nazbyt suche ani nazbyt wilgotne. Drewno pochłania wilgoć lub oddaje ją, zależnie od potrzeb. Optymalny poziom wilgotności powietrza wiąże się z optymalnym poziomem wilgotności drewna!

Warto również pamiętać, że im mniejsza energia wykorzystywana jest do wytworzenia elementu budowlanego, tym bardziej ekologiczne są nasze działania. To kolejny atut budowli drewnianych. Do ich konstrukcji wymagana jest znacznie mniejsza ilość energii. Coraz częściej na plac budowy docierają już gotowe elementy, które wystarczy zamontować. Produkcja wiązarów przebiega w sposób sterowany komputerowo. Sprawia to, że każdy element jest odpowiednio wymierzony, poprawki są zbędne, a praca szybka.

Czy możliwy jest recykling drewna i jak długo drewno się rozkłada?

Drewno rozkłada się w ciągu kilkudziesięciu, maksymalnie 100 lat. To ultra szybki proces w porównaniu z tworzywami sztucznymi. W ich przypadku proces ten zajmuje od 100 do 1000 lat. W dodatku możliwy jest skuteczny recykling drewna. Zatem z wiązarów dachowych mogą powstać popularne płyty drewnopodobne i papier. Do recyklingu najlepiej nadaje się drewno typu 1, a więc takie, które nie jest przesiąknięte preparatami chemicznymi.

Aby drewno trafiło do recyklingu, należy je odpowiednio segregować. Nie powinno więc trafiać do koszy z odpadami zmieszanymi. W dodatku zużyte wiązary dachowe to odpad dużych gabarytów. O tym, jak je utylizować decyduje gmina. Najczęściej, powinno się je dostarczyć do wskazanych Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Jeżeli drewno było impregnowane środkami chemicznymi, można je uprzednio oczyścić z warstwy pokrytej tymi preparatami. Z pewnością środowisko za to podziękuje.

Co ważne, wybierając drewniana konstrukcję dachu możesz osiągnąć spektakularne efekty. Zatem dbałość o środowisko łączy się w tym przypadku z licznymi zaletami. Z zastosowaniem prefabrykowanych wiązarów można bowiem stworzyć konstrukcje różnego typu, nie tylko te typowo tradycyjne. Doskonały stosunek ceny do jakości jest kolejnym atutem, który zasługuje na uwagę. Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z obsługą Wiązar Polska i sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić!

Facebook