Montaż dachu domu szkieletowego jest jednym z najbardziej krytycznych etapów budowy budynku. Nowoczesna technologia budowy dachów domów z nośną drewnianą ramą realizowana jest z uwzględnieniem określonych wymagań budowlanych.
Wymagania projektowe odnośnie budowy dachu domu szkieletowego
Dach domu szkieletowego jest jednym z najważniejszych elementów budynku, zapewniającym stworzenie komfortowych warunków życia.
Takich dach musi spełniać następujące zadania:
- Chronić przestrzenie wewnętrzne, ściany, sufity i inne konstrukcje budowlane przed wnikaniem wody podczas deszczu lub na skutek topniejącego śniegu.
- Utrzymywać ciepło w budynku, zachowując jednocześnie odpowiedni poziom efektywności energetycznej.
- Chronić przed przenikaniem pary wodnej i wiatru.
- Zapewnić wymagany poziom bezpieczeństwa pożarowego.
Konstrukcja dachu domu szkieletowego składa się z następujących elementów:
- Rama nośna.
- Wiązary dachowe drewniane.
- Pokrycie dachu.
- Materiał dachowy.
- Gzyms.
- Szczyt.
- System drenażowy.
Główne rodzaje dachów na dom szkieletowy
Dachy niskich budynków mieszkalnych mogą być płaskie lub spadziste. Główną różnicą między tymi dwoma typami domów szkieletowych jest kąt nachylenia do poziomu. W przypadku dachów spadzistych minimalne nachylenie powinno wynosić 1:6, dla dachów płaskich co najmniej 1:50. Pozwala to stworzyć warunki niezbędne do odprowadzania wody deszczowej i roztopowej, a także przesuwania się warstwy śniegu pod własnym ciężarem.
Różnica między wymienionymi rodzajami pokryć domów polega na wielkości i przeznaczeniu funkcjonalnym przestrzeni pomiędzy górną i dolną konstrukcją otaczającą. W przypadku dachów spadzistych przestrzeń ta nazywana jest poddaszem, a biorąc pod uwagę jej znaczne rozmiary, możliwe jest umieszczenie tutaj poddasza mieszkalnego. Ściany takiego pomieszczenia w górnej części są zwykle pochyłe i dopasowują się do kształtu dachu.
Rama nośna dachu
Konstrukcja nośna dachu determinuje jego kształt i jest zaprojektowana tak, aby wytrzymać obciążenia wewnętrzne i zewnętrzne. Rama opiera się na górnej krawędzi ścian wewnętrznych oraz innych elementów.
Ten projekt zawiera następujące elementy:
- Belki stropowe.
- Krokwie.
- Deska kalenicowa lub drewno.
Produkcja części ram odbywa się z tarcicy iglastej. W razie potrzeby krokwie mogą posiadać dodatkowe podpory: ściągi, ściany poddasza, stojaki. Wymienione elementy są niezbędne do skutecznej redystrybucji obciążeń. Najprostszym rozwiązaniem jest, konstrukcja dachu płaskiego domu szkieletowego, najbardziej złożonym jest konstrukcja dachu wielospadowego. Rama nośna może być zbudowana na dwa sposoby: bezpośrednio na miejscu z pojedynczych elementów lub zmontowana z gotowych wiązarów drewnianych. Montaż konstrukcji, zwłaszcza skomplikowanych, wymaga umiejętności i doświadczenia i odbywa się ze starannym doborem każdej części i jej dopasowaniem na miejscu. Podczas prac dokładność montażu elementów i zespołów jest stale monitorowana za pomocą poziomicy hydraulicznej i napiętych linek.
Zastosowanie wiązarów dachowych
W procesie wznoszenia domu szkieletowego możliwe jest znaczne przyspieszenie pracy. Zwiększenie tempa osiąga się poprzez zastosowanie dużych jednostek – gotowych wiązarów. Te ostatnie można odebrać bezpośrednio na budowie lub w firmie.
Budowa ramy nośnej na dach płaski
Najprostsze konstrukcje tego typu stosowane są głównie w budynkach niemieszkalnych: garażach i budynkach gospodarczych. Przy konstrukcji płaskiego dachu domu szkieletowego belki drewniane dachowe jednocześnie tworzą strop i pełnią funkcje krokwi. Nachylenie połaci dachowej niezbędne do odprowadzenia wody zapewnia się poprzez różną wysokość przeciwległych ścian lub zastosowanie podkładek pod drewno o wymaganej wielkości. Belki mocuje się do szkieletu pionowych konstrukcji za pomocą gwoździ ukośnie z obu stron.
Technologia budowy dachów płaskich polega na zastosowaniu następujących elementów:
- Belki dachowe pojedyncze i podwójne.
- Wiązanie wzdłuż krawędzi belki.
- Belki wspornikowe.
Konstrukcja dachu płaskiego w domu szkieletowym zapewnia obecność wolnej przestrzeni między izolacją a górnym podkładem w celu wentylacji. W tym celu wybiera się belki o wystarczającej wysokości, nawet jeśli przekraczają przekroje projektowe, a jednocześnie będą miały nadmierną masę i wytrzymałość.
Cechy konstrukcji dachu dwuspadowego
Podporą systemu krokwiowego jest górna rama zewnętrznych i wewnętrznych ścian nośnych. Dom szkieletowy z dachem dwuspadowym jest zbudowany w taki sposób, że w obszarach przyczółków podparcie pochyłych elementów na maksymalną powierzchnię. Aby to zrobić, krokwiom w punktach połączeń nadaje się odpowiedni kształt lub wykonuje się trójkątną wkładkę. Budując dom z dachem dwuspadowym połączenia elementów ramy nośnej dachu zachodzą na siebie lub stykają się z bocznymi okładzinami wykonanymi z drewna. Jako elementy mocujące stosuje się gwoździe i zszywki w kształcie litery U. Technologia budowy dachu domu szkieletowego zapewnia spełnienie funkcji ochronnych i termoizolacyjnych konstrukcji, pod warunkiem jej ścisłego przestrzegania.