Dlaczego dach kopertowy to doskonały wybór?

22 grudnia 2023

Dachy kopertowe cieszą się dużą popularnością w budownictwie prywatnym w domach parterowych z poddaszem użytkowym lub bez. Przestrzeń taką można wykorzystać jako zaplecze techniczne domu. Można tam zamontować np. wentylatory i wymiennik ciepła. To rozwiązanie konstrukcyjne zbudowane jest z czterech połaci: dwie w formie trójkąta, kolejne dwie w kształcie trapezu. Każda z połci posiada najczęściej to samo nachylenie, zbiegają się one w narożnikach oraz na kalenicy.

Dach kopertowy – jakie są jego zalety?

Dach kopertowy to dach czterospadowy, w którym dwa zbocza są trapezami w płaszczyźnie, pozostałe dwa są trójkątami równoramiennymi.

Zalety dachu kopertowego

Architekci zapewniają, że obliczanie dachu kopertowego jest złożonym procesem. Oznacza to, że każdy dach ma swoje zalety i wady.

Ale mają więcej zalet w porównaniu z innymi konstrukcjami dachowymi:

  • Brak szczytów, które są najbardziej narażonymi elementami konstrukcji dachu, zarówno na negatywne działanie wiatru, jak i opadów atmosferycznych.
  • Duża przestrzeń pod dachem, co ułatwia uproszczoną organizację przestrzeni mieszkalnej.
  • Efektywne odprowadzanie wody dzięki odpowiednio dużemu kątowi nachylenia połaci dachowych.
  • Ten sam kąt nachylenia nie pozwala na gromadzenie się śniegu na dachu w dużych ilościach.
  • Ochrona wszystkich ścian domu przed opadami atmosferycznymi. Dzięki solidnej konstrukcji kratownice oraz cztery połączone ze sobą strefy charakteryzują się dużą sztywnością, dzięki czemu są odporne na bardzo silne wiatry. Brak tych samych szczytów pozwala na równomierne ogrzewanie przestrzeni pod dachem.

Wady obejmują:

  • Złożoność schematu budowy i konieczność wykonywania długich, dokładnych obliczeń.
  • Koszt konstrukcji jest wyższy niż w przypadku modelu pojedynczego lub dwuspadowego.
  • Ciężar dachu jest zauważalnie większy, co zwiększa obciążenie zarówno ścian budynku, jak i fundamentu.

Rodzaj pokrycia dachu kopertowego obejmuje:

  • Mauerlat to belka ułożona na obwodzie domu, na której spoczywają nogi krokwi.
  • Dźwigar kalenicowy to belka montowana na słupach wsporczych, na których górnymi końcami opierają się nogi krokwi.
  • Krokwie skośne tworzą żebra połaci dachowych.
  • Zwykłe nogi krokwi, które układa się na mauerlacie i dźwigarze kalenicowym.
  • Krokwie układane na mauerlacie i na skośnych nogach krokwi.

Ponadto konstrukcja dachu kopertowego może obejmować: słupki wsporcze podtrzymujące belkę kalenicową, belkę, na której spoczywają stojaki, kratownicę, czyli belki podtrzymujące skośne krokwie, podpory, wysięgniki i inne elementy podtrzymujące krokwie, dzięki czemu jest on trwalszy i niezawodny. Należy zauważyć, że jednostka kalenicowa jest najważniejszą i najbardziej złożoną konstrukcją. Obecnie używa się kilku elementów konstrukcyjnych zwanych zespołem kalenicowym. Co więcej, ta część dachu może być wykonana bez słupa nośnego lub z nim. Zazwyczaj pierwszą opcję stosuje się w małych dachach pokrywających budynki gospodarcze lub altanki. Drugi służy do przykrycia domów.

Obliczanie dachów kopertowych

W rzeczywistości obliczenia i projektowanie dachów kopertowych są bardziej złożone niż konstrukcje pojedyncze lub dwuspadowe. I nawet to nie staje się powodem do rezygnacji z realizacji tych projektów dachowych. Ponadto istnieją tzw. standardowe konstrukcje dachowe, które są już obliczone w najdrobniejszych szczegółach z pełnym wskazaniem długości elementów i ich przekrojów. I to jest najłatwiejszy sposób na rozpoczęcie budowy konstrukcji dachowej typu kopertowego.

Istnieje inna opcja, jeśli zadaniem jest zbudowanie konstrukcji dachowej określonego typu. Ta metoda nazywa się graficzną. Będzie to wymagało znajomości nie tylko konstrukcji, ale także trygonometrii, ponieważ obliczenia zostaną oparte na funkcjach trygonometrycznych, za pomocą których będą określone długości elementów konstrukcyjnych dachu. Aby to zrobić, rysowany jest plan przyszłego dachu, który wskazuje wymiary domu, a także wysokość samego dachu. Na podstawie tych parametrów dokonuje się obliczeń. Nie zapominaj, że konieczne jest określenie przekroju drewna, belek i desek, które będą stosowane w budownictwie. Aby to zrobić, musisz określić obciążenie śniegiem i wiatrem, które będzie miało wpływ na dach domu.

Porady i wskazówki

Aby dom z dachem kopertowym trwał długo, należy przestrzegać kilku dodatkowych zasad:

  • Drewno na ramę powinno być wybierane z gatunków iglastych, ze względu na dużą zawartość żywicy, drewno takie jest bardziej odporne na gnicie i wilgoć, ponadto sosna, świerk czy modrzew nie boją się owadów.
  • Instalując każdy element, trzeba dokładnie sprawdzić pionowość i poziomość.
  • Aby zapobiec gniciu drewna, wszystkie elementy nośne układa się na hydroizolacji.
  • Ważne jest, aby poprawnie obliczyć oczekiwane obciążenie i biorąc to pod uwagę, określić częstotliwość krokwi i liczbę dodatkowych elementów nośnych, w przeciwnym razie system szybko straci stabilność.
  • Można samodzielnie obliczyć rysunek dachu przegrodowego lub skorzystać z gotowego projektu, jeśli ma on odpowiednie wymiary.
  • Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę ciężar dachu, jeśli rama konstrukcji została już wykonana, materiał można wymienić tylko na lżejszy.
  • Hydroizolacja systemu jest warunkiem długiej żywotności, jeśli wykonywana jest izolacja, prace te wykonuje się od wewnątrz poddasza i dopiero po zakończeniu wszystkich prac mokrych.

Podsumowanie

Rada fachowców jest taka: nie rób tego, czego nie możesz zrobić. I nawet jeśli wydaje się, że nie ma w tym nic skomplikowanego. Lepiej zwrócić się do specjalistów, którzy gwarantują wysoką jakość efektu końcowego. Oczywiście za ich usługi trzeba będzie zapłacić. Ale ta opłata jest lepsza niż korygowanie błędów w obliczeniach, montażu i obsłudze dachu kopertowego, co może skutkować porządną sumą. Trudny do obliczenia i skonstruowania dach kopertowy najlepiej sprawdza się podczas eksploatacji. Oznacza to, że jest w stanie wytrzymać silne obciążenia wiatrem i śniegiem. Ale jak zawsze niezawodność dachu będzie zależeć od prawidłowo przeprowadzonych obliczeń i instalacji.

Facebook