Dlaczego warto wybrać prefabrykowane wiązary dachowe?

20 sierpnia 2021

Jakie są najlepsze wiązary dachowe? Obecnie takie miano noszą nowoczesne prefabrykowane konstrukcje dachowe. Gotowe elementy są dostarczane i montowane na placu budowy, co znacznie przyspiesza pracę. wiązary dachowe tradycyjne przygotowywane są przez ekipę stolarską na budowie po dostarczeniu drewna z tartaku. Jego wdrożenie zajmuje dużo czasu i wymaga jeszcze większego wysiłku. Świadomi czasu inwestorzy pozytywnie oceniają prefabrykowane wiązary dachowe, które składają się z mniejszych kawałków. Są wysyłane na plac budowy gotowe do montażu, co skraca czas potrzebny na wybudowanie domu. Tego typu rozwiązanie w wielu krajach zachodnich, zwłaszcza w Skandynawii, wyparło inne metody wykonywania konstrukcji wiązarów, również w Polsce doceniono jego zalety.

Wiązary dachowe drewniane – najefektowniejsze rozwiązania

Dzięki materiałowi, z którego wykonane są wiązary dachowe można wyróżnić wiązary drewniane – zdecydowanie najbardziej korzystne. Popularność drewna jest bezpośrednio związana z jego niską ceną, uniwersalnością oraz doświadczeniem w stosowaniu tego materiału do budowy konstrukcji dachowych. Jednak decydujące są właściwości suszonego drewna (o wilgotności nie większej, niż 15-18%), czyli wytrzymałość na rozciąganie i ściskanie oraz odporność na grzyby, pleśń i owady.

Do produkcji wiązarów powszechnie stosuje się wysokiej jakości tarcicę sosnową lub świerkową, która dodatkowo jest impregnowana w celu ochrony materiału przed czynnikami biologicznymi i zwiększenia ochrony przeciwpożarowej. Drewno suszone komorowo jest odporne na szkodniki. Wiązary produkowane są z drewna czterostronnie struganego, co zapewnia jego niepalność. Elementy drewniane są ze sobą łączone za pomocą kolczastych płytek z blachy ocynkowanej. Ważne! Do produkcji wiązarów wykorzystywane jest drewno konstrukcyjne zgodne z obowiązującymi w Polsce normami.

Prefabrykowane wiązary dachowe w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym

Obecna technologia jest na tyle zaawansowana, że firmy mogą przygotować prefabrykowane wiązary dachowe, które zaspokoją potrzeby każdego inwestora. Najczęściej stosuje się je w budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza w konstrukcjach z dachami dwuspadowymi z niewykorzystanym poddaszem, budynkami gospodarczymi i dachami spadzistymi. Dzięki odpowiedniej konstrukcji możliwe jest również stworzenie poddasza użytkowego. Sprawdzają się również przy budowie obiektów rolniczych (np. stajnie), usługowych (supermarkety), przemysłowych (fabryki), czy sportowych (np. hale).

Oszczędność czasu i lekkość konstrukcji

Wiele firm budowlanych oraz przyszłych właścicielu domów jest zadowolonych z takich zalet prefabrykowanych wiązarów dachowych. Dają one również możliwość prowadzenia prac budowlanych w okresie zimowym. Czy to wszystkie korzyści? Oczywiście, że nie, lekka konstrukcja wiązarów jest najbardziej odpowiednia do budowy dachów w domach z drewna a także w przypadku budynków, w których nie ma możliwości wykonania ciężkich konstrukcji dachowych.Takie wiązary dachowe mogą również tworzyć konstrukcje o rozpiętości do 30 metrów bez konieczności stosowania podpór pośrednich, co zapewnia inwestorom większą elastyczność. Do niedawna projekty tego typu wymagały droższych i cięższych rozwiązań stalowych.

Najważniejsze zalety wykorzystania prefabrykowanych wiązarów dachowych:

  • wiązary dachowe dolne stosowane są do wykonania konstrukcji stropu nad ostatnią kondygnacją, co powoduje, że nie ma potrzeby tworzenia drogiego stropu betonowego.
  • Stosując prefabrykowane wiązary dachowe uzyskuje się oszczędność w zużyciu drewna o 30%.
  • Czas potrzebny na zainstalowanie wiązarów dachowych tego typu to jedynie jeden do dwóch dni.
  • Osiągana jest doskonale płaska połać dachowa.
  • Prefabrykowane wiązary dachowe uzyskują duże rozpiętości dzięki temu poddasze nie musi być dzielone podporami.To pozwala na dowolne tworzenie układu pomieszczeń na poddaszu.

Prefabrykowane wiązary dachowe – konkretne oszczędności

Największe oszczędności przyniesie zastosowanie wiązarów dachowych do budowy domu z dachem dwuspadowym, nieco mniejszy z dachem czterospadowym. Koszt wiązara zwiększa również złożoność pokrycia dachowego – im bardziej skomplikowane, tym wyższa cena (dotyczy to również tradycyjnych wiązarów i innych elementów dachowych). Wynika to z konieczności przygotowania wiązarów o różnych kształty.

Gdzie można jeszcze dostrzec oszczędności? Już w momencie projektowania, ponieważ wykorzystanie prefabrykowanych konstrukcji wyłącza dużo droższy strop betonowy. Ale to nie wszystko, takie wiązary dają możliwość zastosowania w projekcie innego typu fundamentów a także ścian. Chodzi oczywiście o lżejsze konstrukcje.

W przypadku domów parterowych o małej rozpiętości dachu sprawna ekipa stolarska dzięki wiązarom prefabrykowanym jest w stanie wykonać ich montaż nawet w ciągu jednego dnia. Jeżeli będzie to dotyczyło znacznie wymagających konstrukcji dachów wielospadowych, co wiąże się z większą złożonością prac, instalacja może potrwać tydzień. Warto wiedzieć, że firmy oferujące prefabrykowane wiązary najczęściej zapewniają ich profesjonalny montaż.

Facebook