Dom w stylu kanadyjskim? Postaw na jakościowe drewno i solidne wiązary

22 marca 2021

W Kanadzie i USA od lat króluje drewniane budownictwo. Podobnie sprawa przedstawia się w Skandynawii. Warunki pogodowe panujące w tych częściach świata nie rozpieszczają mieszkańców. Domu spisują się świetnie! Jeśli więc marzysz o domu kanadyjskim – zrealizuj te marzenia. Zbuduj idealny dom z zastosowaniem jakościowego drewna, a dach zbuduj na podstawie z solidnych wiązarów dachowych prefabrykowanych.

Dlaczego domy kanadyjskie sprawdzają się na północy?

Domy, które w Polsce zostałyby uznane za letniskowe, w rejonach Stanów Zjednoczonych, Kanady i Skandynawii sprawdzają się w skrajnych temperaturach, niezależnie od warunków panujących w okolicy. W naszym kraju domy kanadyjskie przez długi czas nie cieszyły się popularnością. Być może niedługo się to zmieni? W sieci pojawiają się zachęcające materiały informacyjne tworzone w ramach kampanii „Dom z klimatem” realizowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska (źródło).

Trudno się dziwić, ponieważ drewniane budownictwo jest rozwiązaniem bardzo ekologicznym. Chodzi nie tylko sam surowiec, ale także o energię zużywaną w trakcie budowy – jej zużycie jest dużo mniejsze. Oprócz tego, drewno jest materiałem odnawialnym, zdatnym do ponownego wykorzystania i nie wymaga produkcji związanej z emisją toksycznych substancji do atmosfery. Wiele osób zastanawia się jednak nad poziomem warunków mieszkalnych panujących w domkach kanadyjskich w okresie zimowym. W końcu w Kanadzie, niektórych stanach USA i Skandynawii zimy bywają dużo bardziej surowe niż w naszym kraju. I rzeczywiście, drewniane domy zapewniają mieszkańcom odpowiednie warunki cieplne, wilgotność na optymalnym poziomie i trwałe schronienie.

Aby w pełni skorzystać z zalet drewnianego budownictwa, należy jednak stosować się do sprawdzonych zasad i stawiać na jakościowe materiały. Zasady obowiązujące w ramach tej technologii znaleźć można chociażby na stronach Wikipedii. Techniki stosowane na zachodzie i północy globu określane są jako lekki szkielet drewniany.

Jak budowane są wysokiej klasy domy kanadyjskie?

Jak mówi Wikipedia, do budowy domów kanadyjskich wykorzystuje się deski o grubości niemal 40 mm, lecz nie dotyczy do ścian. W przypadku ścian stosuje się deski ponad dwa razy grubsze, a ściany zewnętrzne budowane są z desek ponad trzy razy grubszych.

Do wykonania konstrukcji budynku wykorzystuje się czterokrotnie strugane drewno, które wykazują wyjątkowo wysoki poziom ognioodporności. Drewno to jest optymalnie osuszone, dlatego zastosowanie dodatkowych impregnatów nie jest konieczne. Dzięki temu materiały zachowują swą wartość ekologiczną, są trwałe i bezpieczne dla mieszańców. Oprócz tego stosuje się materiały uzupełniające, mające na celu zabezpieczenie i ocieplenie budynku. Do ocieplenia stosuje się wybrane materiały termoizolacyjne oraz paroizolacyjne.

Celem budowy ścian, deski są łączone z zastosowaniem tradycyjnych lub nowoczesnych materiałów. W przeciwieństwie do wykończeń stosowanych w budownictwie tradycyjnym i góralskim w Polsce, wnętrza domków kanadyjskich nie są wykończone drewnem. We wnętrzach zastosowanie znajduje płyta gipsowo-kartonowa. Ściany wewnątrz prezentują się więc klasycznie, można wykończać je z wykorzystaniem farby, tapet, dekoracji ściennych.

Gdy chodzi o samą konstrukcję szkieletową, wyróżnić można dwa podtypy, a mianowicie konstrukcję balonową i platformową. Oprócz struganego czterokrotnie drewna, do budowy konstrukcji wykorzystuje się także materiały izolacyjne i płytę OSB.

Dom kanadyjski? Wybierz prefabrykowane wiązary dachowe

Jak widać, kluczem do stworzenia idealnego, trwałego i funkcjonalnego domu kanadyjskiego jest odpowiednia technika i materiały. Dotyczy to również dachu, który przecież jest jedną z najważniejszych części konstrukcji. Dach musi odznaczać się wytrzymałością, by nie dochodziło do uszczerbków na skutek trudnych warunków pogodowych. Dlatego warto wybrać wiązary dachowe prefabrykowane zamiast tradycyjnej więźby dachowej.

Wybierając wiązary prefabrykowane można mieć pewność, że drewno jest odpowiednio osuszone, czterokrotnie strugane. To dopiero początek, ponieważ zalet wiązarów jest dużo więcej. Na początek warto wziąć pod uwagę warunki, w jakich są one wytwarzane. To fabryczne warunki, zatem każdy centymetr wiązarów jest wyliczony komputerowo. Od projektu po wykonanie – wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Istotna jest także jakość i trwałość łączeń. W Wiązar Polska stosuje się certyfikowane płytki kolczaste z blachy ocynkowanej tworzone przez renomowaną markę MiTek. Tak wytworzone wiązary są trwałe, odporne na zmieniające się warunki i utrzymują dobry poziom wilgotności. Dzięki temu drewno nie pęka i nie pleśnieje, zatem nie są konieczne częste konserwacje czy impregnacje.

Zatem jeśli marzysz o domu kanadyjskim, skontaktuj się z Wiązar Polska. Gdy konstrukcja domu będzie już gotowa, z przyjemnością stworzymy dla Ciebie wiązary dachowe. Dostarczymy je na plac budowy i zamontujemy. A Ty ciesz się pięknym, urokliwym domem drewnianym!

Facebook