Drewniane konstrukcje to nie tylko wiązary dachowe. Dlaczego warto budować z drewna?

 • Strona główna
 • Blog
 • Drewniane konstrukcje to nie tylko wiązary dachowe. Dlaczego warto budować z drewna?
28 kwietnia 2020

Z jakościowego drewna powstają nowoczesne wiązary dachowe – jednak na tym się nie kończy. Często całe konstrukcje domów wykonywane są właśnie z tego surowca. Skąd ta popularność? Dlaczego drewno jest powszechnie wykorzystywane w budownictwie tradycyjnym i innowacyjnym?

Dlaczego drewno jest tak popularnym materiałem budowlanym?

Drewno stosowane jest w budownictwie od lat. Z pewnością u początków rozwoju budownictwa ogromne znaczenie odegrała sama dostępność drewna i łatwość jego obróbki. Jednak z czasem doceniono także inne zalety drewna, a jest ich naprawdę sporo. Doskonałymi przykładami są prefabrykowane wiązary dachowe i energooszczędne budownictwo drewniane. Jakie zalety przemawiają za wyborem tych rozwiązań?

 1. Energooszczędność i dobra izolacja cieplnaPo pierwsze drewno jest materiałem energooszczędnym, podobnie jak cały proces budowy obiektu z jego wykorzystaniem. Gdy chodzi o izolację cieplną, domy z drewna dorównują obiektom murowanym. Chodzi przede wszystkim o domy z drewna litego, a więc z tak zwanej bali. Badania przeprowadzone przez Narodowe Biuro Standardów w USA na zlecenie Departamentu Budownictwa i Rozwoju Urbanistycznego i Departamentu Energii potwierdzają tę tezę. Wyniki badań wskazują, iż ściany domów z drewna litego nie muszą być uzupełniane o materiały termoizolacyjne. W przypadku domów szkieletowych z drewna niższej jakości, podobnie jak w wypadku domów murowanych, konieczne jest dodatkowe docieplenie.

  Korzyścią nie są jednak wyłącznie niższe rachunki w trakcie sezonu zimowego. Chodzi także o wspomniane już niższe koszty budowy. W przeciwieństwie do budowy tradycyjnej liczba etapów składających się na realizację jest dużo bardziej ograniczona. Ze względu na brak konieczności wykonania dodatkowych wykończeń, czas budowy jest krótszy, a w czasie jej trwania nie wykorzystuje się tak dużych pokładów energii elektrycznej.

 2. Niska cena, krótki czas montażu i wysoka jakośćDomy drewniane, podobnie jak wiązary dachowe, montowane są w bardzo krótkim czasie. Często budowa całego domu zamyka się w okresie kilku miesięcy. Kolejną zaletą jest z pewnością niska cena, która wiąże się zarówno z krótkim czasem realizacji, jak i szeroką dostępnością materiału budowlanego. Jednocześnie, drewno jest materiałem, który przetrwa długie lata. Oczywiście, w tym celu należy korzystać z usług specjalistów.

  Wiązary dachowe, jak i pozostałe konstrukcje budowlane muszą być sporządzone z drewna o odpowiednim poziomie wilgotności. Najlepiej, aby było to drewno suszone komorowo, a kolejno poddane sprawdzeniu i certyfikacji. Tak przygotowane drewno jest maksymalnie oczyszczone i dobrze osuszone, a kolejno stosuje się również odpowiednią impregnację. Nierzadko drewno jest także strugane czterostronnie, dzięki czemu charakteryzuje się wyższym stopniem odporności na działanie ognia. Trwałość drewna jako materiału budowlanego jest również efektem jego niespotykanych walorów naturalnych.

 3. Unikalne właściwości naturalne drewnaDrewno wykazuje bardzo ciekawe właściwości, polegające na regulacji wilgoci w pomieszczeniu. Osuszone do odpowiedniego poziomu drewno pobiera nadmiar wilgoci z powietrza i oddaje wilgoć, w przypadku nadmiernej suchości powietrza. Tym samym dochodzi również do regulacji wilgotności drewna. Aby skorzystać z pełni walorów drewna należy zapewnić odpowiednią wentylację. Aspekty ten należy brać pod uwagę już na etapie projektowania konstrukcji budynku. Zatem istotne jest, by konstrukcja dachu i domu były zlecane firmom o dużym doświadczeniu w tej dziedzinie.

  Kolejne, warte podkreślenia zalety tego rozwiązania wiążą się z aromaterapią. Drewno, zwłaszcza drewno drzew iglastych stosowanych przez nas do wyrobu wiązarów dachowych, emituje olejki eteryczne. Olejki wydzielane przez drzewa iglaste są wysoce korzystne dla zdrowia i samopoczucia, również psychicznego. Zatem drewniany dom, czy zaciszne poddasze jest idealnym miejscem dla stworzenia oazy spokoju. Nic dziwnego, że drewniane domy przodują wśród najpopularniejszych typów domków letniskowych – niezależnie od ulokowania. Zarówno nad morzem, jak i na mazurach czy w górach, królują takie właśnie budowle.

  Jednak na tym nie kończą się zalety drewna. Wspomnieć należy o walorach użytkowych, takich jak chociażby elektrostatyczność. Elektrostatyczność drewna sprawia, że kurz nie osiada na ścianach i innych elementach wykończonych tym surowcem. Zatem utrzymanie czystości w pomieszczeniach tego typu jest znacznie bardziej uproszczone. Wspomniana elektrostatycznośc jest także ratunkiem dla alergików. Dlatego osoby uczulone na roztocza kurzu domowego powinny stawiać na budownictwo naturalne. Oczywiście naturalność rozwiązań powinna iść w parze z innowacyjnością. Dzięki temu zastosowane drewno jest bezpieczne, chronione przed działaniem szkodliwych mikroorganizmów, a ponadto nie odkształca się.

Wiązary dachowe firmy Wiązar Polska tworzone są z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii, z wykorzystaniem jakościowego drewna. Warto pamiętać, że drewno to materiał szeroko stosowany w budownictwie. Liczne, przedstawione tu zalety zdecydowanie przemawiają za wyborem takiego rozwiązania!

Facebook