Drewniany taras – czy to ma sens?

24 maja 2021

Jak z pewnością wiesz, wiele elementów domu mieszkalnego wykonywanych jest z drewna. Dotyczy to między innymi wiązarów dachowych. A może chcesz uzupełnić budynek o dodatkowe konstrukcje drewniane, takie jak drewniany taras?

Kilka słów o drewnie tarasowym

Być może zastanawiasz się, czy wykonanie tarasu z drewna jest dobrym pomysłem. Wiele słyszy się na temat właściwości tego materiału budulcowego. Wbrew stereotypowym opiniom, drewno może być wysoce odporne na wilgoć i inne czynniki zewnętrzne. Jak wskazują specjaliści, wystarczy sięgnąć po odpowiedni rodzaj drewna. Większość ekspertów poleca drewno egzotyczne, choć nie jest to jedyna propozycja. Na podstawie informacji znalezionych w sieci, zebraliśmy tu informacje dotyczące drewna tarasowego:

  • egzotyczne drewno Cumaru – drewno z gatunku Dipteryx odorata, pozyskiwane na terenie Ameryki Południowej i Środkowej. To gatunek często stosowany do wyrobu zewnętrznych tarasów. Wszystko ze względu na wysoki poziom trwałości, odporności, gęstości drewna. To drewno, które właściwie nie gnije, nie jest podatne na próchnicę. Drewno wyróżnia się ciepłą, czerwonawą barwą, co sprawia, że prezentuje się świetnie na tarasie. Co więcej, drewno przepięknie, słodko pachnie.
  • egzotyczne drewno Ipe – to drewno pozyskane ze słynnego drzewa Lapacho, którego kora stosowana jest przez miłośników medycyny alternatywnej. Drewno aromatycznie pachnie, a w dodatku jest niezwykle twarde. To drewno o rzadko spotykanej gęstości, trwałe niczym stal (dosłownie). Co więcej, drewno nie musi być poddawane skomplikowanym zabiegom pielęgnacyjnym, ponieważ „dba samo o siebie” dzięki zawartości tłuszczy. Za sprawą ciemnej, ciepłej tonacji wygląda bardzo ekskluzywnie.
  • drewno modyfikowane termiczne – to przygotowane w specjalistyczny sposób drewno drzew liściastych, takich jak topola. Drewno poddawane jest działaniu bardzo wysokich temperatur, dzięki czemu staje się wysoce odporne na czynniki zewnętrzne. Jedyną wadą tego rozwiązania jest cena.
  • drewno kompozytowe – właściwie nie jest to drewno, lecz produkt drewnopodobny. Do jego stworzenia wykorzystuje się zarówno drewno, jak i tworzywo sztuczne. Deski z drewna kompozytowego wyposażone są w zatrzaski, co ułatwia montaż. Jak można się domyślić, taki wyrób odznacza się trwałością dorównującą gatunkom egzotycznym.
  • cedr kanadyjski – tak zwany czerwony cedr to drewno bardzo lekkie, lecz zarazem wyjątkowo odporne na niszczące działanie drobnoustrojów. Zapewnia izolację cieplną, jest stosowany zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Nie produkuje żywicy!
  • niektóre gatunki sosen – specjaliści polecają także drewno z drzew iglastych, o ile jest ono klasyfikowane jako drewno klasy 4 i 5. Drewno klasy 4 jest wysoce odporne na działanie wilgoci, natomiast drewno klasy 5 jest odporne również na działanie wody słonej (źródło, źródło, źródło, źródło ).

Samodzielna budowa tarasu drewnianego

Wiele osób decyduje się na samodzielną budowę drewnianego tarasu. Zadanie to wydaje się proste. Czy rzeczywiście tak jest? Szczegółową instrukcję budowy takiego tarasu znaleźć można na przykład na serwisie internetowym sklepu Castorama. A więc jak przebiega cały proces?

  1. Zgodnie z udostępnioną instrukcją, do wykonania tarasu wykorzystywane jest drewno z rowkami, dzięki którym możliwe będzie odprowadzanie wody. Oprócz tego zastosowanie znajdują narzędzia, takie jak wkrętarka, młotek czy piła.
  2. Kolejno następuje przygotowanie podłoża – suchego podłoża bądź fundamentu o równej powierzchni. Do jego wykonania często wykorzystywany jest beton lub tłuczeń. Na podłożu umiejscowione są odpowiednie wsporniki, a na nich deski poprzeczne.
  3. W następnym kroku następuje już układanie desek zgodnie z własnym pomysłem. Deski zazwyczaj mocowane są z użyciem wkrętarki. Jak można się domyślić, wcześniej deski są docinane do odpowiedniej długości z zastosowaniem piły.
  4. Twórcy instrukcji polecają, by deski odpowiednio zabezpieczyć, na przykład z zastosowaniem odpowiednich środków impregnujących. Oprócz tego poleca się, by osłonić drewno przed działaniem promieni słonecznych (źródło).

Jak widać, drewno z powodzeniem stosowane jest nie tylko do wyrobu konstrukcji wewnętrznych, takich jak prefabrykowane wiązary dachowe, ale również zewnętrznych. Ba! Nierzadko materiał ten wykorzystywany jest do wykończenia łazienki, sauny czy bali, a więc pomieszczeń i elementów narażonych na działanie wilgoci. Sprawia to, że miłośnicy drewna nie muszą wybierać pomiędzy estetyką i szlachetnością materiałów budulcowych, a funkcjonalnością rozwiązań. Opcja ta bardzo często spełnia obydwa warunki.

Jak już wspomniano, najistotniejszym czynnikiem na drodze do sukcesu jest wybór odpowiedniego gatunku drewna. Jeśli potrzebujesz porady co do wyboru drewna lub sposobów konstrukcji tarasu drewnianego skontaktuj się ze specjalistą. Dostępne tu informacje pochodzą bowiem z ogólnie dostępnych źródeł. A może chcesz dowiedzieć się więcej na temat prefabrykowanych wiązarów dachowych? W takim celu skontaktuj się z naszą ekipą. W Wiązar Polska korzystamy wyłącznie z jakościowego i dobrze osuszonego drewna oraz nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Sprostamy realizacji różnych projektów. Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić!

Facebook