Efektywność energetyczna i bezpieczeństwo szkieletowego domu drewnianego

27 marca 2024

Z roku na rok na rynku budownictwa mieszkaniowego rośnie popyt na domy szkieletowe drewniane. Dzieje się tak dlatego, że wyróżniają się optymalnym połączeniem wytrzymałości, długowieczności i przyjazności dla środowiska, co pozwala stworzyć wygodną przestrzeń życiową. Ponadto to unikalna, sprawdzona technologia, która pozwala budować domy o wysokim poziomie oszczędności energii, które nie ustępują, a często przewyższają parametrami budynki wykonane z innych materiałów. Technologia budowy domów szkieletowych nie jest nowa, ale jej wyjątkowość polega właśnie na modelowaniu i obliczeniu bilansu energetycznego całej konstrukcji, dokładności każdego elementu, starannym doborze materiałów, dokładności izolacji, prawidłowym wykonaniu każdego przejścia i połączenia.

Jaka jest efektywność energetyczna domu szkieletowego drewnianego?

Dom szkieletowy z drewna uważa się za energooszczędny, jeśli do utrzymania komfortowego mikroklimatu wymaga niewielkiej ilości zasobów energii. Aby to osiągnąć, konieczne jest odpowiednie zaprojektowanie budynku i zapewnienie wysokiej jakości izolacji termicznej. Aby uzyskać maksymalną oszczędność energii, konieczne jest prawidłowe zorientowanie ramy względem kierunków kardynalnych. Pożądane jest, aby większość przeszkleń była skierowana na południe, wówczas promienie słoneczne przedostaną się do pomieszczeń i je ogrzeją. Aby ograniczyć straty ciepła, konieczne jest zainstalowanie energooszczędnych okien z podwójnymi szybami, które będą odbijać promieniowanie cieplne dochodzące z wnętrza. Ważne! Konstrukcja domu szkieletowego wykonana jest z drewna suszonego komorowo, gwarantuje to efektywne jego docieplenie i daje możliwość rozbudowy i przebudowy. Niezawodna konstrukcja to solidne wiązary dachowe które stanowią ramę nośną w czasie krycia dachów spadzistych, w momencie układania stropów między piętrami.

Kompaktowa konfiguracja domu szkieletowego

Wykusze i inne wystające elementy architektoniczne zmniejszają efektywność energetyczną. Z tego punktu widzenia optymalnym rozwiązaniem są domy szkieletowe w kształcie równoległościanu. Dach energooszczędnego domu szkieletowego powinien mieć możliwie najprostszy kształt. Najlepszą opcją jest płaski dach dwuspadowy, na którym śnieg zostanie zatrzymany w celu dodatkowej izolacji. Ponadto można zastosować tzw. bufory termiczne – pomieszczenia niemieszkalne sąsiadujące z domem. Należą do nich garaż, weranda, przeszklony taras, poddasze niemieszkalne, piwnica. Posłużą jako dodatkowa ochrona przed wiatrem i zimnem, obniżając koszty ogrzewania. Zaleca się umieszczenie niektórych z tych przedłużeń po północnej stronie domu szkieletowego.

Izolacja drewnianego domu szkieletowego

Do izolacji ścian szkieletowych stosuje się wełnę mineralną. Izolację instaluje się na ramie drewnianej, zachodząc na siebie w dwóch warstwach, aby uniknąć tworzenia się mostków termicznych. Podwójna izolacja zmniejsza przewodność cieplną ścian i zwiększa energooszczędność domu. Aby zapewnić wysoki poziom efektywności energetycznej, konieczne jest utworzenie szczelnej powłoki zewnętrznej wokół domu szkieletowego. Montowany jest z folii paroizolacyjnej, a szwy są uszczelnione taśmami paroizolacyjnymi, aby zminimalizować wyciek ciepła. Ściany zewnętrzne otynkowane są tynkiem termoizolacyjnym lub montowana jest na nich elewacja wentylowana. W drugim przypadku szczelina pomiędzy izolacją a poszyciem pełni rolę poduszki termicznej. Aby osiągnąć wysoki poziom oszczędności energii, konieczne jest zaizolowanie fundamentu na styku ścian i stropów międzykondygnacyjnych. Przestrzeń pod dachem pokrywana jest płytami z wełny mineralnej o odpowiedniej grubości

System grzewczy i wentylacja energooszczędnego domu szkieletowego

System ogrzewania energooszczędnego domu szkieletowego zbudowany jest w oparciu o urządzenia sterowane automatycznie. Przykładowo, gdy pomieszczenia ogrzewane są światłem słonecznym, czujniki wysyłają odpowiednie sygnały do kotła grzewczego, co ogranicza dopływ chłodziwa i oszczędza zasoby energii. Programowalny termostat pozwoli dostosować temperaturę za pomocą timera w zależności od pory dnia i dni tygodnia. Aby zwalczyć wycieki ciepła, konieczne jest prawidłowe zainstalowanie systemu wentylacji domu szkieletowego. Najlepszą opcją jest wymuszona wentylacja z czujnikiem wilgotności, która zapewnia kontrolowany dopływ świeżego powietrza i wyeliminuje nadmiar wilgoci.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe domu szkieletowego

Obróbka drewna środkami zmniejszającymi palność tzn. związkami hamującymi działanie płomieni pomaga zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Nowoczesne impregnaty są skuteczne i bezpieczne dla zdrowia. Zastosowana kompozycja tworzy film, który stanowi trwałą barierę dla ognia. Jeśli niezabezpieczone drewno zapali się w ciągu kilku sekund, to po impregnacji czas ten zauważalnie się wydłuża. Możliwe staje się szybkie ugaszenie pożaru.

Chcąc zachować wysokie bezpieczeństwo przeciwpożarowe zaleca się dekorowanie ścian płytami gipsowo-kartonowymi, które charakteryzują się niską palnością. Pod wpływem ognia prawie nie wytwarza dymu i nie wydzielają się żadne szkodliwe substancje. Dobrym pomysłem jest pokrycie sufitu płytą gipsowo-kartonową. Wtedy w sytuacji awaryjnej płomienie nie rozprzestrzenią się szybko na górne partie budynku. Ważne jest również, aby piece, kotły, urządzenia grzewcze były instalowane i eksploatowane ściśle zgodnie z zasadami bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Rozważni właściciele będą mogli zapewnić bezpieczne i wygodne życie w domu szkieletowym.

 

Facebook