Jak odnowić drewnianą konstrukcję zewnętrzną?

23 grudnia 2020

Drewno na stałe wpisało się w tradycję budownictwa wielu krajów świata. Nic dziwnego, w końcu jest to materiał ekologiczny, a jego właściwości są niezastąpione. Z tego surowca tworzone są nie tylko wiązary dachowe, ale również całe konstrukcje. Jeśli drewno jest narażone na działanie czynników pogodowych, należy je regularnie odnawiać!

Dlaczego drewniane konstrukcje zewnętrzne należy odnawiać?

Drewniane konstrukcje znajdujące się wewnątrz budynków, nie są wymagające. Wynika to z faktu, że we wnętrzach z reguły zachowane są odpowiednie warunki wilgotności powietrza. Natomiast, gdy drewno jest narażone na działanie czynników zewnętrznych, trudno jest zadbać o odpowiedni poziom wilgotności. To podstawowy powód, dla którego należy takie drewno odświeżyć.

Drewno zastosowane w zewnętrzne konstrukcji budynku to surowiec, który „żyje”- pochłania wilgoć, oddaje wilgoć, czasem staje się miejscem dla życia owadów. Drewno może zmieniać swe właściwości także pod wpływem temperatur, działania słońca, zanieczyszczeń zawartych w deszczu i powietrzu. Wysuszone drewno może pękać, z kolei wilgotne jest narażone na rozwój pleśni. Na szczęście dostępne są liczne sposoby na to, by drewno odnowić, a kolejno ponownie zabezpieczyć przed działaniem wszelkich czynników zewnętrznych.

Takie zabiegi powinno się przeprowadzać maksymalnie co 5 lat. Ważne jest, aby dopuszczać wyłącznie do powierzchniowych zniszczeń drewna. Głębokie zniszczenia są bardzo trudne do wyeliminowania i mogą wpływać na właściwości surowca w sposób nieodwracalny. Niezależnie od tego, czy z drewna sporządzone są całe powierzchnie zewnętrzne ścian nośnych, czy też wyłącznie niektóre elementy – warto o tym pamiętać. Dotyczy to także drewnianej architektury ogrodowej.

Jak przeprowadzić renowację drewnianych elementów zewnętrznych?

Jeśli drewniane elementy zewnętrzne zostały uprzednio osuszone komorowo i pokryte substancją impregnującą, renowacja jest jak najbardziej możliwa. Dzięki regularnym zabiegom odświeżającym drewno, jeszcze wiele lat będzie zachwycać swą szlachetnością i trwałością. Jak więc przystąpić do procesu renowacji?

Przede wszystkim należy usunąć poprzednio zastosowane impregnaty czy lakiery. W tym celu najlepiej jest zastosować szlifierkę, ponieważ w przypadku papierów ściernych efekt może nie być zadowalający. Za pomocą tego narzędzia usunąć można nawet najgrubszą, najtrudniejszą do starcia warstwę preparatu. Warto jednak pamiętać o oszlifowaniu trudno dostępnych miejsc, ponieważ również w szczelinach mogą rozwinąć się procesy chorobowe na skutek zawilgocenia.

Gdy jest już pewność, że wszelkie pozostałości preparatów i zanieczyszczenia zostały usunięte, można przystąpić do ponownej impregnacji. To, jakie preparaty zostaną zastosowane, zależy przede wszystkim od ich przeznaczenia, składu oraz planowanego efektu. Ponowna impregnacja nie jest przeprowadzana w komorze ciśnieniowej czy metoda zanurzeniową – z oczywistych względów nie ma takiej możliwości. Tym bardziej, ponowna impregnacja musi być przeprowadzona bardzo ostrożnie i umiejętnie. Co więcej, należy przystąpić do niej w okresie letnim, kiedy drewno jest odpowiednio suche. Wilgotne drewno nie wchłonie preparatu w stopniu wystarczającym.

Jak ponownie zaimpregnować drewniane elementy zewnętrzne?

W przypadku zewnętrznych elementów drewnianych stosuje się dedykowane preparaty do nakładania za pomocą precyzyjnego pędzla. Sprawdzają się zwłaszcza preparaty sporządzone na bazie soli. Tego typu impregnaty są wykorzystywane także w przypadku wiązarów dachowych, jeżeli ponowna impregnacja z jakichś względów jest konieczna. Należy jednak pamiętać, że każdy z preparatów jest tworzony z myślą o konkretnym przeznaczeniu. Preparatów na bazie soli nie można stosować w celu impregnacji deskowania dachu, jeśli bezpośrednio na drewnie maja być położone dachówki. Mogłoby to poskutkować rdzewieniem dachówek.

Celem zabezpieczania drewnianych konstrukcji zewnętrznych często stosowane jest olejowanie. Warto jednak wiedzieć, że olej do drewna najczęściej stanowi wyłącznie dodatkową ochronę i zazwyczaj nie jest zalecany jako środek do impregnacji. Dobrym wyborem może okazać się natomiast impregnat rozpuszczalnikowy. Podobnie jak środki na bazie soli, preparaty te zabezpieczą drewno przed zawilgoceniem, szkodnikami, promieniami słonecznymi. Warto również zwrócić uwagę na właściwości zapalne lub chroniące przed zapaleniem. Odpowiednim wyborem będą zwłaszcza preparaty ognioochronne. W tym przypadku znów na prowadzenie wysuwają się preparaty na bazie soli.

Impregnacja zewnętrznych elementów konstrukcyjnych jest niezwykle ważna, dlatego w przypadku wątpliwości warto skontaktować się ze specjalistą. Warto wiedzieć, że w przypadku wiązarów dachowych prefabrykowanych, klient otrzymuje produkt suszony komorowo. Wiązary nie są oczywiście elementem zewnętrznym, stąd ich pielęgnacja nie jest utrudniona. Należy jednocześnie pamiętać o zabezpieczeniu wiązarów przed opadami jeszcze w czasie trwania budowy. O tym, jakie zabezpieczenia stosować, można przeczytać w jednym z naszych artykułów blogowych.

Facebook