Jak wygląda konstrukcja dachu z wiązarów dachowych?

10 marca 2020

Planujesz budowę domu? Typ dachu należy dostosować perfekcyjnie względem projektu budynku. Wykorzystanie wiązarów dachowych pozwala na budowę niemal każdego rodzaju dachu. Jak dokładnie konstruowane są dachy z wiązarów?

Czy konstrukcja dachu z wiązarów to uniwersalny wybór?

To, jaka konstrukcja dachu będzie najbardziej odpowiednia, uzależnione jest przede wszystkim od projektu. Dlatego decyzje tego typu najczęściej podejmują projektanci, już po uzyskaniu szczegółów dotyczących kształtu dachu i rodzaju pokrycia. Warto wiedzieć, w jakim przypadku sprawdzą się wiązary dachowe.

Jeszcze niedawno sądzono, że wiązary dachowe sprawdzą się wyłącznie w przypadku domów z nieużytkowym poddaszem. Jak się jednak okazuje, tego typu rozwiązanie doskonale sprawdzi się do budowy dachu mansardowego – idealnego w przypadku użytkowego poddasza. Możliwe jest także wykonanie innych typów dachu. Wyróżnia się następujące typy i w przypadku każdego z nich wiązary dachowe znajdują zastosowanie: dach płaski, dach jednospadowy, dach dwuspadowy, dach czterospadowy, dach mansardowy.

W przypadku więźby prefabrykowanej podstawowymi elementami konstrukcji są najczęściej wiązary kratowe. Wiązar kratowy to w dużym uproszczeniu trójkąty utworzone z jakościowych desek. Na wiązar składają się pasy górne i dolne, a także krzyżulce i słupki. Łączenia wykonuje się zazwyczaj z wykorzystaniem płytek gwoździowanych.

Konstrukcje dachowe – podstawowe rozróżnienie

A jak wygląda sama konstrukcja? Konstrukcja dachu różni się zależnie od jego typu. Dlatego można wyróżnić kilka różnych modeli konstrukcyjnych. Warto zapoznać się z niektórymi sposobami konstruowania opisanymi krótko poniżej:

  • konstrukcja dachu płaskiego – dach płaski to nietypowa konstrukcja, ponieważ stanowi on jednocześnie strop. Kąt spadku wynosi w tym przypadku od 3 ° do 11°. Jeśli chodzi o dach płaski z wentylacją, strop jest elementem nośnym, wiązary stanowią konstrukcję, a warstwa spadowa dachu utworzona jest najczęściej z płyt OSB.

Przestrzeń pomiędzy pokryciem a stropem pozostaje w takim wypadku pusta. W ścianach zewnętrznych stosuje się otwory wentylacyjne, zabezpieczone siatką. Na stropie układa się materiały ocieplające, w typie wełny mineralnej bądź styropianu. Oprócz tego konieczna jest także paraizolacja. Należy również pamiętać o systemie odprowadzania wody i najczęściej jest to system grawitacyjny.

  • konstrukcja dachu jednospadowego – w nowoczesnym budownictwie ten typ konstrukcji dachowej jest bardzo popularny. Odprowadzanie wody w przypadku dachu jednospadowego odbywa się w sposób naturalny. Ta konstrukcja umożliwia również bezproblemowy montaż paneli solarnych. Nachylenie spadu może być różnorodne, lecz należy wziąć pod uwagę rozpiętość dachu.

Doskonałym rozwiązaniem mogą być odpowiednio zaprojektowane wiązary dachowe, ponieważ w takim przypadku rozpiętość nie stanowi ograniczenia. Tradycyjnie, dachy jednospadowe konstruuje się konstrukcje płatwiowo-kleszczowe, w których podparciem są ścianki stolcowe.

  • konstrukcja dachu dwuspadowego – do konstrukcji tego typu wykorzystuje się dwie połacie dachu oraz ściany szczytowe po bokach. Połacie dachu powinny mieć kształt prostokątny, natomiast ściany szczytowe tworzone są w kształcie trójkątnym. Firma Wiązar Polska wykonuje również ściany szczytowe, dlatego stworzenie całej, zamkniętej konstrukcji dachu jest zupełnie bezproblemowe.

Dach dwuspadowy to najpopularniejszy typ, między innymi ze względu na łatwość odprowadzania wody. Stosując tego typu konstrukcję można zaaranżować poddasze. Powierzchnia poddasza zwiększa się wraz z wysokością ścian szczytowych i wymiarami połaci. Projektując dach dwuspadowy należy wziąć pod uwagę także symetrię elewacji. Pokrycie dachu najczęściej sporządzone jest z dachówek, lecz coraz częściej sięga się również po gonty bądź blachy.

  • konstrukcja dachu czterospadowego – do oryginalnej konstrukcji tego typu wykorzystuje się dwie połacie w kształcie trapezów oraz dwie w kształcie trójkątów. Nie stosuje się ścian szczytowych. Pokrycie konstrukcji kopertowej może być utrudnione, dlatego w tym celu należy wykorzystywać specjalistyczne rozwiązania. Tego typu konstrukcja najczęściej wybierana jest w przypadku domów parterowych. Zastosowanie dachu czterospadowego w wypadku budynków piętrowych jest możliwe, jednak wykonanie takiego projektu może nastręczać trudności.
  • konstrukcja dachu mansardowego – to nietypowa konstrukcja wykonywana z użyciem połaci łamanych. Jedna część połaci wyróżnia się mniejszym spadem, druga większym. Sposób wykonania połączeń może być różny. Konstrukcja musi być w pełni dopracowana, dlatego również w tym przypadku zaleca się zastosowanie wiązarów dachowych prefabrykowanych. Wybór dachu mansardowego to dobra opcja, w przypadku gdy planowana jest aranżacja naprawdę funkcjonalnego poddasza użytkowego.

Jaki typ dachu wybrać i jaką konstrukcję zastosować? Typ dachu powinien być dobrany względem projektu samego budynku. Warto w tym względzie zaufać specjalistom. Niezależnie od wyboru, konstrukcja musi być jednak stabilna i trwała. Dlatego koniecznie skontaktuj się z naszą ekipą ekspertów i porozmawiajmy o szczegółach.

Facebook