Jaka jest prawidłowa wilgotność drewna i jak ją zmierzyć?

31 marca 2020

Jakość drewna, jako materiału budowlanego jest zależna od poziomu jego wilgotności. Powodem są naturalne właściwości drewna, a więc między innymi jego higroskopijność. Jak mierzyć wilgotność drewna? Jaki poziom wilgotności jest prawidłowy?

Dlaczego wilgotność drewna jest tak ważna?

W Wiązar Polska stosujemy elementy drewniane o odpowiednim poziomie wilgotności. Dlaczego czynnik ten jest tak istotny? Zbyt wysoki poziom wilgotności drewna może prowadzić do jego pęcznienia. Do pęcznienia nie dochodzi w sposób niejednolity, lecz przeciwnie – procesy zachodzą w tak zwanych przekrojach. Z kolei na skutek utraty wody dochodzi do skurczu drewna, który również jest zjawiskiem niejednolitym. W efekcie zmianie ulec może ukształtowanie drewna, co odbija się negatywnie na całej konstrukcji. Ponadto zwiększona wilgotność wiąże się jednocześnie ze zwiększonym przewodnictwem prądu.

Kolejnym czynnikiem, który powinien przekonywać do odpowiedniego osuszania drewna, jest ochrona przed rozwojem grzybów i bakterii. Zawilgocone drewno jest bowiem idealnym siedliskiem grzyba. Z kolei zagrzybienie tego surowca wiąże się z postępującą korozją biologiczną. Innymi słowy na skutek zagrzybienia rozpoczynają się procesy biodegradacji drewna, co może skończyć się rozpadem konstrukcji. Efekt ten można obserwować na przykładzie wszelkich opuszczonych, wiekowych budowli drewnianych tworzonych metodami tradycyjnymi, jeszcze przed rozwojem technik skutecznych, takich jak suszenie komorowe.

Higroskopijność drewna jest jednak jego właściwością naturalną i to w dodatku pozytywną! W efekcie, drewno cały czas pracuje, pochłania nadmiar wilgoci w pomieszczeniu, a jej niedobór zwraca. Wiąże się to z wieloma zaletami, jak chociażby harmonijny poziom wilgotności powietrza na poddaszu przy jednoczesnej, zrównoważonej wilgotności drewna. Oczywiście, aby ten idealny proces zachodził prawidłowo, należy uprzednio wyposażyć się w drewno o odpowiednim poziomie wilgotności – nie zbyt suche i nie zanadto przesycone wilgocią.

Drewno suszone komorowo, czyli pewna jakość

Jaki poziom wilgotności jest prawidłowy? Odpowiedź na to pytanie różni się zależnie od przeznaczenia zastosowanego drewna. Elementy drewniane stosowane we wnętrzach powinny odznaczać się niższym poziomem wilgotności, który wynosi z reguły od 6 do 10 %. Z kolei drewno zastosowane na zewnątrz, a zwłaszcza wiązary dachowe, powinny charakteryzować się nieco wyższym poziomem wilgotności. Plasuje się ona na poziomie od 15 do 18%. W celu uzyskania takiego efektu drewno najlepiej jest suszyć komorowo.

Drewno suszone komorowo jest skutkiem nowoczesnych procesów, kontrolowanych komputerowo. Suszenie odbywa się w temperaturze 60 stopni, w specjalnej komorze. Dlatego efektem bezpośrednim suszenia komorowego jest eliminacja wszelkich grzybów, bakterii, owadów i larw owadów. Dzięki uzyskanemu poziomowi wilgotności mikroorganizmy te nie rozwiną się również w okresie późniejszym. Dlatego stosujemy właśnie drewno suszone komorowe, odznaczone certyfikatem C24.

Strugane, suszone drewno z certyfikatem C24 jest surowcem wymaganym w przypadku budowy konstrukcji dachowych. Zgodnie z normą PN-EN338 użycie do wykonania tych konstrukcji drewna nieprzystosowanego jest właściwie nielegalne. Nie bez powodu! Certyfikowane, odpowiednio osuszone drewno jest materiałem bezpiecznym, lżejszym i dużo bardziej wytrzymałym. W dodatku, biorąc pod uwagę trwałość tego materiału, ostateczne koszty są dużo dużo niższe niż jest to w przypadku tradycyjnie przygotowanej więźby. Tradycyjne metody osuszania drewna zwykle polegają na jego sezonowaniu, a efekty są niestety trudne do przewidzenia.

Jak sprawdzana jet wilgotność drewna?

Pomiar wilgotności drewna najczęściej przeprowadzany jest z użyciem jednej z trzech metod: z zastosowaniem wilgotnościomierza, metodą elektrometryczną lub metodą suszarkowo-wagową. Wilgotnościomierz pozwala oszacować poziom wilgotności po uprzednim uwzględnieniu gatunku drewna oraz przewidzianej temperatury. Dużą precyzją odznacza się metoda suszarkowo-wagowa. W tym przypadku oznaczanie wilgotności odbywa się po uprzednim pobraniu próbki, która poddawana jest ważeniu, a kolejno umieszczana jest w suszarce laboratoryjnej. Proces odbywa się z zastosowaniem termoregulacji. Eksperci określają wilgotność drewna z dokładnością do 0,5%. Z kolei metoda elektromagnetyczna ma na celu określenie wilgotności drewna, po uprzedniej ocenie jego przewodnictwa elektrycznego.

Zalety zastosowania wiązarów dachowych są więc liczne i nie kończą się na precyzji wykonania. Prefabrykowane wiązary dachowe odznaczają się nie tylko perfekcyjną konstrukcją, ale także jakością zastosowanych surowców. W firmie Wiązar Polska stosujemy tylko jakościowe, czterostronnie strugane drewno z certyfikatem C24, w pełni odpowiadające polskim normom budowlanym. Czterostronnie strugane drewno wyróżnia się także wysokim poziomem ognioodporności. Ważnym atutem tego rozwiązania jest więc jakość, trwałość i bezpieczeństwo, dlatego prefabrykowane wiązary dachowe to dobra inwestycja w przyszłość.

Facebook