Najciekawsze budowle z drewna – światowy ranking

16 lipca 2020

Poszukując najpiękniejszych budowli drewnianych nie sposób pominąć amerykańskiego rankingu organizowanego przez Wood Products Council. Pojawią się tu jednak również inne ciekawe budynki, np. najwyższa na świecie drewniana wieża. Jej lokalizacja może być sporym zaskoczeniem. Dowiedz się więcej!

Najpiękniejsze drewniane budowle – Wood Products Council

Stowarzyszenie Wood Products Council co roku tworzy ranking najpiękniejszych budowli drewnianych. Zwycięzcy otrzymują nagrody pod nazwą Wood Design Awards. Pod uwagę brane są różne kategorie. Tym razem będą to kategorie, takie jak budynki wielorodzinne, szkolne, rządowe. Oddzielną kategorię stanowią między innymi budowle uwydatniające piękno drewna oraz budynki trwałe, a zarazem zdatne do przystosowania. Aby znaleźć się w rankingu roku 2021 należy zgłosić nominację do 30. września. Jakie projekty znalazły się na podium w uprzedniej edycji?

  1. The Continuum – projekt firmy McMillan Pazdan Smitha Architecture nagrodzony w kategorii Regional Excellence. To budynek kampusu dla studentów oraz uczniów szkół średnich. Budynek został wyróżniony ze względu na… konstrukcję dachu! Mianowicie, zadaszenie głównego korytarza wykonano z grubych belek, słupów i laminowanych desek. To rozwiązanie nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne. Dzięki temu światło dzienne przedostaje się bowiem do wnętrza pozostałych części obiektu, sporządzonego głównie z drewna i szkła.
  2. Trailhead Building at Theodore Wirth Park – projekt HGA, który zwyciężył w kategorii Beauty of Wood. To budynek stanowiący zarazem wejście na narciarski stok. Również w tym przypadku uwagę jury zwrócił drewniany dach. Wyróżnia się jego pochyła forma i masywność. Konstrukcja dachu ma również znaczący wpływ na charakter wnętrza.
  3. Sarah Campbell Blaffer Foundation Center for Conservation – projekt Lake Flato Architects oraz Kendall/Heaton Architects (AOR). Nagroda dotyczy kategorii Regional Excellence. Centrum konserwacji dzieł sztuki to miejsce wyjątkowe. W opiniach dotyczących tej nagrody podkreśla się, że budynki tego typu najczęściej utrzymane są w stylu minimalistycznym. Tymczasem dzięki zastosowaniu drewna ten konkretny budynek odznacza się ciekawą, nieco cieplejszą stylistyką. Oczywiście, także w tym przypadku jedną z najistotniejszych kwestii okazała się drewniana konstrukcja dachowa!
  4. Julia Morgan Hall – projekt firmy Siegel & Strain Architects. Ośrodek opieki nad dziećmi, a jednocześnie nowa odsłona historycznego budynku należącego do Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. Członkowie jury zwrócili uwagę na specyficzny charakter prac. Mianowicie, w czasie renowacji budynku konieczne było zachowanie szczególnej ostrożności, by nie zniszczyć oryginalnych elementów. W tym przypadku zachowano tradycyjną konstrukcję dachu, która w połączeniu z klasycznymi okiennicami tworzy niezwykle klimatyczną całość. Projekt wyróżniono pierwszą nagrodą w kategorii trwałych i zdatnych do przystosowania budowli, czyli Adaptable and Durable Wood Structures.
  5. Tre Søstre – projekt Salmela Architect. Budynek zlokalizowany jest w nadmorskiej miejscowości Grand Marais, dawnej osadzie rybackiej. Surowa, lecz nowoczesna konstrukcja drewniana doskonale komponuje się z krajobrazem. Co ważne, w celu stworzenia tego obiektu wykorzystano materiały pochodzące z rozbiórki łącznie sześciu zniszczonych budowli miejscowych! Ostateczny design może być kojarzony z nowoczesnymi budynkami modułowymi.

Gdzie znajdują się najwyższe drewniane budynki?

Co ciekawe, najwyższy drewniany budynek w formie wieży znajduje się w Gliwicach. To tak zwana Radiostacja Gliwicka, drewniana wieża nadawcza zbudowana w roku 1936. Wieżę wzniesiono celem poszerzenia zasięgu wrocławskiej rozgłośni radiowej. Obiekt mierzy aż 111 metrów. Jest to zatem najwyższa drewniana wieża na świecie oraz najwyższy drewniany obiekt w Europie! Obecnie drewniana konstrukcja jest pomnikiem historii, a cały kompleks przynależy do Muzeum w Gliwicach.

Z kolei miejsce najwyższego drewnianego budynku na świecie zajął norweski 85,4 – metrowy wieżowiec zlokalizowany mieście Brumunddal, zaprojektowany przez architektów z firmy Voll Arkitekter. Budowlę skonstruowano z użyciem laminowanego drewna, co zwiększa jego wytrzymałość i odporność na czynniki zewnętrzne. Z drewna sporządzono nie tylko elewację, ale i szyby windowe!

Wielu komentatorów dowodzi, iż w przyszłości to właśnie drewno będzie głównym materiałem budowlanym. Jedna ze spółek Google, firma Alphabet, zleciła niedawno projekt firmie Snøhetta oraz Thomasa Heatherwicka. Chodzi o 9-hektarowe osiedle zbudowane z drewna. Z pewnością to nowoczesne, drewniane osiedle doskonale zaprezentuje się w krajobrazie nabrzeża. Podobne osiedla powstają między innymi w Japonii i Polsce.

Drewno powraca więc do łask, jako materiał trwały, zdatny do ponownego wykorzystania. W dodatku drewniane budynki odznaczają się niezwykłą estetyką. Nic więc dziwnego, że również prefabrykowane wiązary dachowe cieszą się coraz większą popularnością!

Facebook