Blachodachówka modułowa to rodzaj pokrycia dachowego wykonanego z blachy. Na rynku występuje w postaci modułów (arkuszy) z kilkoma rzędami powtarzanych wielokrotnie tłoczeń imitujących klasyczną dachówkę. Jest to materiał, który świetnie nadaje się do użytku na dachach o różnych kształtach i wymiarach.
Blachodachówka wykonana jest z ocynkowanej blachy stalowej, która jest pokryta warstwą zabezpieczająca i kolorową dekoracyjną. Pokrycia te wykonane są najczęściej z poliestru, plastizolu lub PVDF (polifluorku winylidenu). Jest to warstwa, która zapobiega korozji i zabezpiecza blachę przed uszkodzeniem a także nadaje blachodachówce estetyczny wygląd. Blachodachówka jest często wybierana ze względu na jej wytrzymałość, trwałość i wygląd.
Zalety blachodachówki modułowej
- Duża wytrzymałość i wyjątkowa trwałość – Blachodachówka to materiał trwały i wytrzymały na działanie czynników atmosferycznych. Blachodachówka jest odporna na wiatr, deszcz, śnieg i działanie słońca. Jest także mrozoodporna. Dzięki powłokom ochronnym którymi jest pokryta, blachodachówka nie ulega korozji. Nie uszkodzą jej też, co zdarza się w przypadku innych materiałów, gryzonie, owady i ptaki. Ponieważ wykonana jest z blachy, czyli materiału w 100% niepalnego, jest odporna na pożary.
- Ponadprzeciętna estetyka – Blachodachówka jest dostępna na rynku w szerokiej gamie kolorów i wzorów, co pozwala na dopasowanie jej do każdego rodzaju budynku.
- Łatwość i prostota a także szybkość montażu – Blachodachówka posiada budowę modułową (duże arkusze z wieloma rzędami wytłoczeń imitującymi tradycyjne dachówki) i dzięki temu pokrywać nią szybko duże powierzchnie dachu. Moduły łatwo przycinać, więc bez problemu mogą być montowane na różnych kształtach dachów.
- Niski koszt pokrycia dachu blachodachówką – Oszczędności wynikają nie tylko z faktu, że blachodachówka modułowa jest zdecydowanie tańsza od dachówki tradycyjnej. Oszczędzamy także na robociźnie, gdyż układa się ją szybciej i łatwiej niż dachówkę ceramiczną. Ale nie tylko. Blachodachówka jest materiałem lekkim, więc w jej przypadku możemy wznieść lżejszą i prostszą więźbę dachową, czy ze względu na mniejszy ciężar całego budynku słabsze fundamenty. A to kolejne wymierne oszczędności dla inwestora.
- Duża elastyczność w projekcie dachu – Blachodachówką można w łatwy sposób praktycznie każdy rodzaj dachu, co stwarza szerokie możliwości projektantom. Także bogata kolorystyka i wielość dostępnych wzorów zdecydowanie ułatwiają pracę architektom.
- Recykling – w razie wymiany części czy całego pokrycia, usunięta blachodachówka nie stanowi obciążenia dla środowiska, gdyż praktycznie w 100% nadaje się do recyklingu.
Wady blachodachówki
Blachodachówka jako pokrycie dachu właściwie nie posiada wad w sferze, powiedzmy, technicznej. Może poza jedną. W stosunku do innych rodzajów pokryć dachowych w przypadku silnych opadów deszczu czy też gradu generuje znacznie większy hałas. Może być to uciążliwe, gdy mamy nad głową wielki, blaszany bęben. Ale bez przesady. Istotna wada blachodachówek leży w sferze mentalnej. Wiele osób uważa ją za tani i pozbawiony gustu zamiennik dla „prawdziwej” dachówki, czyli tradycyjnej dachówki ceramicznej. Z gustami się nie dyskutuje i ciężko je zmieniać, ale nawet obiektywnie podchodząc do sprawy trzeba przyznać, że ceramika ma więcej uroku.
Na jakich rodzajach dachów blachodachówka sprawdza się najlepiej?
Blachodachówka może być stosowana na praktycznie wszystkich rodzajach dachów. Dzięki łatwości układania nawet na najbardziej skomplikowanych powierzchniach daje ogromne możliwości projektantom. Polecana jest jest na dachy o różnych kontach nachylenia, na dachy wielospadowe i mansardowe posiadające skomplikowane kształty. Pasuje znakomicie także do krycia dachów budynków o nietypowej architekturze. Tu mnogość kolorów i wzorów dostępnych na rynku blachodachówek stwarza możliwość zaprojektowania idealnego dachu do nietypowego budynku. Doskonale blachodachówka sprawdza się w budownictwie mieszkaniowym wielorodzinnym i jednorodzinnym. Zwłaszcza gdy inwestor stara się minimalizować koszty przy zachowaniu wysokiej estetyki budynków. Bardzo popularne jest też krycie blachodachówką dachów budynków komercyjnych, przemysłowych i rolniczych. Zastosowanie blachodachówki to także idealne rozwiązanie przy renowacji starych budynków i wymianie na nich pokrycia – ze względu na swą lekkość użycie blachodachówki nie wymaga wzmacniania czy też przebudowy starej więźby dachowej.