Prefabrykowane domy, czyli nowoczesne budownictwo

22 maja 2020

Prefabrykowane wiązary dachowe to zaledwie jedna z propozycji nowoczesnej branży budowlanej.

Powstają między innymi prefabrykowane domy, a więc gotowe konstrukcje montowane na działce – nawet w ciągu kilku dni. Warto dowiedzieć się więcej!

Jak powstają gotowe domy?

Domy prefabrykowane powstają na hali produkcyjnej. W ten sposób tworzone są poszczególne elementy całej budowli. Gotowy dom może powstać z różnorakich materiałów. Popularne są zarówno domy drewniane, jak i domy modułowe z keramzytobetonu czy stali. Warto wiedzieć, że domy prefabrykowane to nie tylko domki letniskowe czy inne, tymczasowe obiekty mieszkalne. Przeciwnie, zaawansowana technologia pozwala tworzyć prefabrykowane domy całoroczne. Jak powstają takie obiekty?

Z reguły produkcja odbywała się w oparciu o dopracowany komputerowo projekt. Sama realizacja również najczęściej jest zautomatyzowana, sterowana komputerowo. Dlatego wszystkie parametry są w pełni zgodne z oczekiwaniami i projektem, a poprawki na placu budowy nie są konieczne. Z reguły niepotrzebne również wykończenia! Nierzadko gotowe segmenty domu są już wyposażone w odpowiednie instalacje, a nawet okna i drzwi. Na końcowym etapie następuje najczęściej ocieplanie budynku. Termoizolacja jest obecnie podstawą, ze względu na konieczność zastosowania nowoczesnych form ogrzewania. W przypadku domów prefabrykowanych stosowane są nowoczesne i skuteczne rozwiązania, również w tym zakresie. Montaż może potrwać od kilku dni do kilku miesięcy, zależnie od metrażu powierzchni i rodzaju projektu.

Wszystko to wpływa nie tylko na skrócenie czasu realizacji, ale również obniżenie ceny. Koszty zużycia energii podczas montażu są dużo niższe, niż w przypadku budowy i wykańczania domu tradycyjnego. Oszczędności te są widoczne również na kolejnym etapie. Nowoczesny dom jest z założenia energooszczędny, ze względu na zastosowanie jakościowych materiałów izolacyjnych. W wypadku budowli drewnianych, oszczędności mogą być nawet większe.

W jaki sposób montowane są prefabrykowane domy?

Gotowy dom w częściach jest zwyczajnie transportowany na wyznaczoną uprzednio działkę. Na samym początku montuje się z reguły tak zwaną płytę fundamentową. Kolejno, poszczególne segmenty są ze sobą łączone. W zależności od zastosowanej technologii i materiałów domy prefabrykowane mogą być montowane na różnym podłożu. Dla przykładu, obiekty tworzone ze stalowych modułów mogą być bezproblemowo montowane na terenie podmokłym, kamienistym czy piaszczystym.

W przypadku domów modułowych montaż jest bardzo prosty. Moduły to prostokątne lub kwadratowe powierzchnie, które mogą być ze sobą łączone w dowolny sposób. W dużej mierze przypomina to budowę domu z klocków. Podobnie przedstawia się łączenie segmentów prefabrykowanego domu drewnianego. Dlatego dom modułowy można rozbudować w każdym momencie. Początkowo na budowę domu można więc przeznaczyć ograniczone środki, a w razie potrzeby obiekt można poszerzyć o dodatkowe segmenty. Zatem prefabrykowane obiekty to doskonała inwestycja nie tylko dla osób prywatnych, ale i firm. Czy można sobie wyobrazić bardziej rentowną opcję? W przypadku rozwoju działalności można poszerzyć powierzchnię restauracji, magazynu, hali produkcyjnej, obiektu turystycznego!

Gdy mowa o turystyce, warto wspomnieć o prefabrykowanych domkach letniskowych. Taka budowla może zostać zamontowana w ciągu zaledwie kilku dni. Więcej! Montaż często przeprowadzany jest samodzielnie, przez przyszłych użytkowników lub przedsiębiorcę. Domy letniskowe do samodzielnego montażu najczęściej sporządzone są z drewna. Odrębną, coraz bardziej popularną opcją są modułowe domki letniskowe. Co ciekawe, nowoczesne moduły doskonale prezentują się w zestawieniu z naturą. Niezależnie od miejsca, przeszkolony dom świetnie wpasuje się w otoczenie – nad morzem, w górach, na terenach leśnych.

Czy prefabrykowane wiązary i domy są wytrzymałe?

Prefabrykowane budowle są z reguły szczególnie trwałe. Wynika to z zastosowania nowoczesnych, zautomatyzowanych form produkcji oraz doboru jakościowych łączeń czy materiałów wykańczających. Chociażby, trwałość modułowych domów prefabrykowanych szacuje się na setki lat. Dotyczy to domów o konstrukcji stalowej, która z reguły jest wysoce odporna nie tylko na czynniki mechaniczne, ale i wysokie temperatury. wilgoć czy ogień. Również drewno jest materiałem niezwykle trwałym. Należy jednak wybierać drewno suszone komorowo, o odpowiednim poziomie wilgotności. Takie rozwiązania stosujemy również w produkcji naszych wiązarów dachowych. Dobrze przygotowane drewno wykazuje naturalne właściwości regulujące wilgotność i nie odkształca się. Warunkiem jest przemyślany projekt, uwzględniający prawidłowy przepływ powietrza czy system odprowadzania wody.

Decydując się na prefabrykowane wiązary dachowe czy gotowe domy klienci mogą cieszyć się nie tylko krótkim czasem montażu. Na korzyść tego rozwiązania przemawia także jakość i trwałość obiektu. Niebagatelną zaletą jest energooszczędność i możliwość zastosowania nowoczesnych rozwiązań grzewczych. Oczywiście, na podkreślenie zasługuje także niska cena! Bez wątpienia prefabrykowane wiązary i inne gotowe obiekty są przyszłością branży budowlanej.

Facebook