Przytulne, ekologiczne i bezpieczne domy z drewna klejonego warstwowo

21 września 2021

Wcześniej kamienna rezydencja była uważana za atrybut dobrobytu.Teraz właściciele takich mini-zamków sprzedają je aby wybudować drewniany dom – nie mniej luksusowy, ale wygodny, trwały i przytulny. Bez wilgoci i okrągłych sum za regularne remonty. Domy z drewna łączą starożytne tradycje architektoniczne i nowoczesne technologie budowlane. Do budowy dachu domu z drewna wykorzystywane są wiązary dachowe z drewna iglastego C24, ponieważ jest to materiał bezpieczny i przyjazny dla środowiska.Takie drewniane konstrukcje są dobre, ponieważ pozwalają przyspieszyć proces aranżacji dachu domu.

Zalety domów z drewna klejonego warstwowo

Najpopularniejszym materiałem w budowie domów drewnianych jest tarcica iglasta. Powodów tego jest kilka: tarcica sosnowa ma znaczną wytrzymałość, a jednocześnie jest łatwa w obróbce. Dobrze wysuszone drewno sosnowe ma wyjątkowo niski współczynnik przewodzenia ciepła, a jednocześnie z łatwością znosi gwałtowne wahania temperatury i wilgotności.

Poza tym drewno iglaste to:

 • Wygoda – żaden kamień i cegła nie zastąpią naturalnej faktury drewna
 • Brak wad naturalnych – budynek przetrwa dziesięciolecia bez naprawy
 • Łatwiej utrzymać pożądaną temperaturę, niższy koszt budowy.

Dom z drewna klejonego warstwowo, w przeciwieństwie do murowanego czy kamiennego, sam w sobie nie kondensuje wilgoci. Przy odpowiedniej obróbce nie wilgotnieje, nie pleśnieje. Taki dom jest tani w ogrzewaniu i konserwacji. Drewno klejone warstwowo w klasie C24 to trwały, nowoczesny materiał budowlany pod wieloma względami przewyższa belki z litego drewna używane do wznoszenia podpór i ścian.Technologia produkcji tego materiału  zapewnia jego wysoką sztywność na skręcanie i zginanie. Wytrzymuje duże obciążenia i naprężenia cykliczne lepiej niż inne produkty z drewna.Taki materiał nie zmienia kształtu w czasie, zachowując określone parametry geometryczne.

Proces obróbki drewna polega na profilowaniu wykrojów. Przyczynia się to do jak najściślejszego dopasowania poszczególnych elementów konstrukcyjnych do siebie oraz eliminuje szczeliny w ścianach. Wiązary dachowe produkowane są z tarcicy konstrukcyjnej (C24), suszonej komorowo, o stopniu wilgotności 15-18%, co chroni drewno przed insektami, ponadto drewno jest niepalne (czterostronnie strugane). Wybudowanie domu z tak dobrego materiału pozwoli użytkować go następnym pokoleniom.

Drewno klejone warstwowo w budownictwie mieszkaniowym – tanio i szybko

Etapowa budowa budynku obejmuje:

 • Przygotowanie placu budowy i wylanie lekkiego fundamentu
 • Układanie ścian z wcześniej przygotowanych elementów
 • Budowa systemu wiązarów dachowych, montaż
 • Układanie systemów inżynierskich i okablowanie komunikacji
 • Montaż okien, drzwi wejściowych.

Całość prac na postawienie domu drewnianego trwa 4-8 tygodni, w zależności od wielkości i ilości kondygnacji budynku. Brak skurczu drewna pozwala od razu przystąpić do dekoracji ścian. Ostateczna cena budynku jest znacznie niższa niż koszt budynków murowanych i betonowych ze względu na dostępność materiałów budowlanych i dużą szybkość pracy.

Dlaczego wiązary dachowe drewniane?

Więźby dachowe drewniane to nowoczesna technologia pokryć dachowych, idealna do budowy domów z drewna.To konstrukcje wykonywane w warsztacie produkcyjnym, które mocowane są specjalnymi płytami zębatymi ze stali perforowanej. Skutkuje to solidną konstrukcją dachu, która oszczędza materiały i maksymalnie wykorzystuje nośność użytych materiałów.

Do czego służą wiązary dachowe?

Konstrukcje te są wykorzystywane do budowy domów mieszkalnych, budynków niskich, budynków gospodarczych. Wiązary pełnią rolę ramy nośnej podczas krycia dachów, podczas układania stropów między piętrami.

Produkty są podzielone według kształtu, ponieważ ich profil to:

 • Trójkątny – odpowiedni do wspólnego użytku z innymi podobnymi konstrukcjami
 • Prostokątny – rozwiązanie dla dachu o łagodnym nachyleniu
 • W formie trapezu – na dach o odpowiednim kształcie.

Inwestor będzie zadowolony z wyboru drewnianej więźby dachowej, ponieważ taki dach to:

 • Wysoka jakość. Nowoczesne maszyny zapewniają cięcie drewna z wysoką precyzją. Montaż drewnianych konstrukcji dachowych jest wykonywany przez pracowników, dzięki czemu wszystkie części są mocowane dokładnie i skutecznie. Wiązary dachowe wykonywane są z suchego, drewna, dzięki czemu nie wyginają się z czasem.
 • Trwałe wiązary są w stanie wytrzymać duże obciążenia śniegu i wiatru. Wszystkie konstrukcje pokrywane są środkiem antyseptycznym i ogniochronnym i zabezpieczone przed szkodliwym wpływem środowiska.
 • Ciepło. Izolowane wiązary, jako konstrukcja dachu domu drewnianego ma lepsze właściwości termoizolacyjne niż metalowa. Nowa i prawidłowo zamontowana pozytywnie wpływa na mikroklimat budynku i oszczędza energię.

Wybór projektu domu z tarcicy klejonej warstwowo

Budując dom z drewna klejonego można wybrać standardowy projekt lub opracować indywidualny. Różnorodność typowych projektów domów drewnianych jest miłym zaskoczeniem. Na przykład można dać pierwszeństwo temu lub drugiemu rozwiązaniu architektonicznemu, a następnie zdecydować o wykonaniu piwnicy, okien, dachu, systemu grzewczego, dekoracji wewnętrznej i zewnętrznej – to wszystko. Zmiany są dozwolone w każdym projekcie domu z drewna. Według danych większości producentów tarcicy klejonej warstwowo, całkowity skurcz materiału po wybudowaniu domu wynosi nie więcej niż 1% w ciągu pierwszego roku eksploatacji, co oznacza, że można przystąpić do wykańczania zaraz po zakończeniu budowy domu z drewna klejonego warstwowo.

Uważa się, że drewno klejone warstwowo generalnie nie ulega pękaniu przez cały okres użytkowania, który dla materiałów iglastych wynosi znacznie ponad 100 lat. Na przykład skurcz nawet wielopiętrowych domów wykonanych z klejonej warstwowo tarcicy w tym okresie nie przekracza kilku procent, przy czym ponad 10% dla wysokiej jakości drewna o technicznej wilgotności naturalnej.

Ze względu na to, że deski przed klejeniem suszy się osobno, drewno klejone ma najmniejszą wilgotność w porównaniu ze wszystkimi innymi rodzajami drewna. Dzięki temu tarcica klejona warstwowo jest z materiałem najcieplejszym. Wszystkie te cechy sprawiają, że ten rodzaj drewna jest jednym z najlepszych materiałów budowlanych.

Facebook