Samodzielna budowa domu – czy to możliwe?

26 lutego 2021

Niewątpliwie, z budową domu wiążą się wysokie koszty. Konieczny jest nie tylko zakup materiałów – należy także opłacić robociznę. Z tego powodu wiele osób decyduje się na samodzielna budowę domu. Czy to dobry pomysł? Czy wiązary dachowe również można wykonać na własną rękę?

Czy warto budować dom na własną rękę?

Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależne jest od poziomu posiadanej wiedzy i umiejętności z zakresu budownictwa. Niektóre z prac wydają się proste, zatem ich samodzielne wykonanie nie jest problemem. Inne, wymagają maksymalnej precyzji, a błędy mogą być odczuwalne w późniejszym czasie. Mowa na przykład o wadliwej instalacji czy przewodach kominowych. Jeżeli jednak dysponujesz wiedzą i umiejętnościami – co Cię powstrzymuje?

Zalet samodzielnej budowy domu jest wiele. Według oficjalnego nazewnictwa, takie przedsięwzięcie to budowa systemem gospodarczy. Na czym to polega? Najzwyczajniej w świecie, stajesz się sterem i okrętem w zakresie budowy domu. W takim wypadku inwestor rezygnuje z firmy budowlanej, a zamiast tego samodzielnie planuje i realizuje poszczególne etapy budowy. Nie myśl jednak, że wszystko musisz wykonać własnymi rękami. Przeciwnie, poszczególne prace możesz zlecić fachowym wykonawcom. Zwykle jednak, sam przyszły właściciel znacznie angażuje się w budowę, ponieważ to podstawowy sposób na oszczędność. Właśnie ze względu na ograniczone koszty robocizny samodzielna budowa domu nadal cieszy się popularnością.

Aby zbudować bezpieczny, stabilny dom, warto zasięgnąć wcześniej porady fachowców – chyba, że jesteś jednym z nich! Specjaliści z pewnością poinstruują Cię, jak w praktyce wygląda realizacja poszczególnych etapów budowy domu. Jakiego typu materiały musisz zakupić i które z opcji będą najbardziej odpowiednie? O jakich szczegółach musisz pamiętać w czasie każdego z etapów? Warto dowiedzieć się nieco więcej. Być może te informacje okażą się bardzo przydatne i wykorzystasz je, celem stworzenia planu budowy wraz z kosztorysem. Oszacujesz także szacowany czas budowy. W przypadku samodzielnej budowy czas ten może wynieść nawet kilka lat. Wynika to z faktu, że ekipa budowana składa się głównie z członków rodziny, którzy jednocześnie muszą przeznaczyć pewną dozę czasu na codzienne sprawy i pracę. Czas znacznie się skróci, jeśli niektóre z prac powierzysz wykonawcom.

Czy można samodzielnie skonstruować wiązary dachowe?

Jednym z najtrudniejszych zadań często okazuje się budowa dachu. Zadaszenie to niezwykle istotny element całej budowli. Stanowi zabezpieczenie przed warunkami pogodowymi, które przecież w naszej strefie klimatycznej są bardzo zmienne. W dodatku, nieodpowiednio skonstruowany dach stanowi realne zagrożenie dla życia i zdrowia osób przebywających w budynku. Dlatego wiązary dachowe muszą odznaczać się solidnością i trwałością. Cała konstrukcja dachu musi być zabezpieczona przed wilgocią, zatem należy pamiętać o szczegółach dotyczących przewiewności powietrza i wilgotności drewna. Niebanalny wpływ na jakość całej konstrukcji maja także łączenia. Zastosowanie nieodpowiednich elementów jest zwyczajnie niebezpieczne.

Dlatego większość osób nie tylko rezygnuje z samodzielnej konstrukcji dachu, ale również z tradycyjnej więźby tworzonej przez wykonawców. Stworzenie dobrej jakości tradycyjnej więźby jest możliwe, jednak wymaga szczególnej staranności w zakresie doboru elementów oraz umiejętności płynących z doświadczenia. Tymczasem wiele osób decyduje się na tradycyjna więźbę ze względu na teoretycznie niższą cenę. W praktyce jakościowa więźba wykonana tradycyjnie to fachowy produkt, który nie jest dostępny za niską cenę. Z tego względu dużo bardziej opłacalnym rozwiązaniem zwykle okazują się prefabrykowane wiązary dachowe.

Prefabrykowane wiązary dachowe od Wiązar Polska

Nawet jeśli budujesz dom samodzielnie lub zarządzasz pracami poszczególnych wykonawców i zrezygnowałeś z firmy budowlanej – prefabrykowane wiązary dachowe sprawdzą się jako opłacalne i trwałe rozwiązanie. Gdy nadejdzie czas na budowę zadaszenia, po prostu skontaktuj się z Wiązar Polska.

Tworzone przez nas wiązary prefabrykowane są dobrze zabezpieczone przed zniszczeniami, dzięki suszeniu komorowemu. Optymalna wilgotność jest dla drewna tym, czy dla ludzi jest układ immunologiczny. Nasze wiązary wytrzymają dłużej niż zbyt wilgotne lub nazbyt suche więźby dachowe. Stosujemy certyfikowane elementy łączeniowe, zatem nie musisz się martwić o stabilność całej konstrukcji. Nad realizacją procesu produkcji czuwają specjaliści i… komputery. Wszystko jest szyte na miarę i perfekcyjnie wykończone. Ponadto, czterokrotnie strugane drewno jest bezpieczniejsze ze względu na wysoki poziom niepalności.

Sporządzimy dla Ciebie idealny projekt, dostosowany względem Twoich oczekiwań, zatem wymarzony charakter domu pozostaje niezmieniony. Dodatkowym, ważnym atutem jest łatwość i krótki czas montażu. Gdy wiązary będą gotowe po prostu dostarczymy je na plac budowy i zamontujemy z zastosowaniem dźwigu. To wszystko! Celem uzyskania szczegółów bądź porady koniecznie skontaktuj się ze specjalistami z Wiązar Polska!

Facebook