Wiązary czy tradycyjna więźba? Na czym polega różnica?

20 marca 2020

Każdy, kto planuje budowę domu bierze pod uwagę dwa rozwiązania: wiązary dachowe czy więźba tradycyjna. Nie warto bagatelizować różnić pomiędzy tymi popularnymi opcjami. Odpowiedni wybór pociąga za sobą nie tylko korzyści ekonomiczne, ale także funkcjonalność i bezpieczeństwo.

Więźba dachowa tradycyjna – czy to dobry wybór?

Więźba tradycyjna może okazać się dobrym wyborem wyłącznie wtedy, gdy wykonaniem zajmuje się doświadczony fachowiec. Oczywiście, w takim wypadku koszty wzrosną. Dlaczego to takie istotne? Więźba dachowa tradycyjna sporządzana jest zazwyczaj przez cieślę od podstaw. Przede wszystkim więźba powinna być przygotowana z użyciem odpowiedniego drewna.

W związku z tym należy zadbać o jakość już na samym początku. Drewno powinno być dobrze osuszone, co musi potwierdzić kontrola wilgotności. W przeciwnym razie więźba szybko straci swój pierwotny kształt. Dlatego konstrukcja wykonana z niejakościowej więźby dachowej często wymaga stałej konserwacji.

Ponadto drewno powinno być odpowiednio zaimpregnowane. Gdy ten etap zostanie wykonany powierzchownie i nieprofesjonalnie efekty mogą być bardzo negatywne. W takim wypadku środki do impregnacji z czasem tracą swoje działanie. W dodatku do impregnacji powinny być zastosowane jakościowe substancje wodorozcieńczalne. Impregnaty niesprawdzonego pochodzenia mogą wywoływać reakcje alergiczne i szkodliwie oddziaływać na zdrowie domowników. W dodatku więźba tradycyjna często sporządzana jest z masywnych kawałków drewna, w celu poprawy jej wytrzymałości.

Dlatego najmniejszy błąd wykonawcy może poskutkować na niekorzyść domowników. Konstrukcja utworzona z niejakościowych komponentów jest szczególnie nietrwała. W efekcie, koszt usługi dobrego fachowca, jak i zakupu drewna o odpowiednim przekroju i wilgotności, może znacznie przewyższać budżet. W związku z tym więźba tradycyjna często błędnie określana jest jako rozwiązanie najtańsze na rynku.

Wiązary dachowe jako trwała i ekonomiczna alternatywa

Wiązary dachowe to więźba maksymalnie wytrzymała, trwała, dostarczana wraz z łączeniami. Tego typu wiązary są wytwarzane fabrycznie z drewna suszonego komorowo. Jakie są podstawowe zalety takiego rozwiązania? Warto przeczytać:

  • wiązary dachowe są dobrze zabezpieczone – osuszone komorowo drewno nie musi być poddawane impregnacji. Suszenie komorowe zapewnia bowiem maksymalne oczyszczenia drewna. Ponadto drewno jest czterokrotnie strugane i fazowane. Dzięki temu również w czasie późniejszym konstrukcja dachowa nie zostanie zniszczona przez owady, grzyby czy wilgoć.
  • krótki czas realizacji – wiązary dachowe dostarczane są wraz z łączeniami. To konstrukcja gotowa do zastosowania, montowana na placu budowy w czasie 3 dni! Najczęściej są to wiązary kratowe. Nie oznacza to jednak, że konstrukcja nie może być dostosowana względem projektu indywidualnego. Możliwe są różne warianty.
  • łączenia na wysokim poziomie – gdy chodzi o wiązary dachowe łączenia są niezawodne i niezwykle trwałe. W tym celu stosuje się płytki kolczaste. Rozmieszczenie łączeń opracowane jest komputerowo, by zapewnić doskonałą jakość całej konstrukcji.
  • wiązary dachowe to rozwiązanie ekonomiczne – wiązary wykonane są z drewna o mniejszym przekroju. W efekcie koszta mogą okazać się znacznie niższe niż jest to w przypadku więźby sporządzanej tradycyjnie. Ponadto wiązary dachowe tworzą konstrukcję pokrywającą dach i strop.
  • projekt konstrukcji w cenie – wybierając wiązary dachowe nie trzeba się martwić o jakość i trwałość konstrukcji. Projekt wykonywany jest przed doświadczonych specjalistów, z użyciem nowoczesnych rozwiązań. Zazwyczaj nie obowiązuje dodatkowa opłata za projektowanie. Dla klientów Wiązar Polska projekty wykonywane są w cenie.

Gdzie zamówić jakościowe wiązary dachowe?

Wiązary dachowe muszą doskonale spełniać swoją rolę. To kwestia trwałości całej konstrukcji oraz bezpieczeństwa domowników. Wiązary mają bowiem na celu relokację obciążeń na podpory dachu. Trwałe wiązary zapewnią stabilność konstrukcji, niezależnie od warunków. Dlatego należy zaopatrzyć się w wiązary dachowe o potwierdzonej trwałości i wytrzymałości. Również komponenty łączeniowe powinny być uprzednio poddane testom pod względem wytrzymałości. Dlatego wybieramy certyfikowane płytki kolczaste MiTek®.

W firmie Wiązar Polska dbamy o jakość konstrukcji dachowej, począwszy od projektu, poprzez surowce, a kończąc na łączeniach. Klienci nie muszą wierzyć nam na słowo! Przeciwnie, zadbaliśmy o certyfikaty, atesty i elementy sprawdzonych marek. Stosujemy komponenty z Certyfikatem Zakładowej Kontroli Produkcji nr 1020-CPR-070055838 i deklaracją właściwości użytkowych. Do wykonania naszych wiązarów wybieramy tylko skandynawskie lub niemieckie, certyfikowane drewno klasy C24 o wilgotności do 18%.

Wiemy, jak istotna jest terminowość oraz kwestie finansowe. Dlatego już na samym początku współpracy zapewniamy wycenę, a kolejno projekt, wykonanie oraz montaż. Prefabrykowane wiązary dachowe firmy Wiązar Polska to rozwiązanie opłacalne zarówno pod względem ekonomicznym, jak i funkcjonalnym.

Facebook