Zalety i wady dachówek ceramicznych

28 sierpnia 2023

Dachówki ceramiczne to wyjątkowy materiał stosowany na pokrycia dachowe różnych budynków. Często stosuje się go w budownictwie miejskim, ponieważ łączy w sobie najlepsze wskaźniki niezawodności w połączeniu z właściwościami dekoracyjnymi. Dzięki szerokiemu wyborowi możesz wybrać dachówkę pasującą do kształtu i koloru domu. Nowoczesne rozwiązania polegające na ciśnieniowym tworzeniu dachówki ceramicznej, spowodowały, że tworzone są oryginalne i precyzyjne formy. Wiele dachówek jest składanych z wykorzystaniem specjalnych zamków, umożliwiając sprawniejszy montaż pokrycia dachu.

Dachówki ceramiczne – jak powstaje?

Skład materiału na dachówki ceramiczne opiera się na glinie i piasku kwarcowym. Po uformowaniu produkty są suszone i wypalane w piecu, gdzie poddawane są działaniu ekstremalnie wysokich temperatur. W niektórych przypadkach produkty pozostawia się w naturalnym odcieniu. Ale w większości przypadków stosuje się szkliwo wykonane na bazie szkła lub specjalnej masy gliniastej, ponieważ daje bogatszy odcień. Gotowa dachówka ma gęstą strukturę i czerwono-brązowy odcień.

Zalety i wady dachówek ceramicznych

Zaletami dachówek ceramicznych jest ich wspaniały wygląd, długa żywotność, przyjazność dla środowiska i zdolność do poprawy mikroklimatu w domu. To pokrycie dachowe wykonane jest z naturalnej gliny, więc w jego składzie nie ma szkodliwych zanieczyszczeń syntetycznych.

Zalety dachówek ceramicznych

  • Trwałość. Żywotność dachówki ceramicznej wynosi ponad sto lat.
  • Wysoka odporność na warunki atmosferyczne. Dachówka ceramiczna jest odporna na działanie ciepła, mrozu, promieniowania ultrafioletowego. Dobrze znosi wahania temperatury. Nie gromadzi elektryczności statycznej i nie przepuszcza wilgoci.
  • Nie pali się, co jest niezwykle ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego domu.
  • Dzięki zastosowaniu małych elementów możliwy jest montaż na skomplikowanym dachu o niestandardowym kształcie.
  • Bezpieczeństwo środowiska. Osiąga się to poprzez zastosowanie całkowicie naturalnego składu, pozbawionego zanieczyszczeń i szkodliwych składników. Dachówki ceramiczne należą do klasy materiałów niepalnych.
  • Łatwa naprawa. Jeżeli konieczna jest wymiana kilku elementów, nie trzeba demontować całego pokrycia.
  • Wysokie właściwości dźwiękoszczelne. Nawet przy ulewnym deszczu na poddaszu nie słychać efektów dźwiękowych.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom można wybrać zarówno odcień naturalny, jak i dowolny inny, aby w pełni dopasować się do rozwiązania architektonicznego. Prawie wszystkie współczesne pokrycia dachowe imitują w swojej zewnętrznej formie różne profile dachówek ceramicznych, tj. w rzeczywistości próbują stać się materiałami zastępczymi. Jednak żaden inny materiał nie jest w stanie powtórzyć całej różnorodności kształtów i bogactwa kolorystyki dachówki ceramicznej. Nie trzeba się bać, że w czasie burzy w dom uderzy piorun, gdyż dachówki ze względu na swój ceramiczny charakter są dielektrykiem.

Wady dachówki ceramicznej

Pomimo tego, że naturalna dachówka ceramiczna jest tak niezawodnym i trwałym pokryciem dachowym, ma również swoje wady. Dlatego zanim zdecydujesz się na budowę domu z dachem krytym dachówką ceramiczną, ważne jest, aby wziąć pod uwagę następujące wady.

  • Wysoka cena. Cena dachówki ceramicznej będzie zależała od rodzaju, rozmiaru, koloru i nachylenia dachu. System kratownicowy wymaga dodatkowych kosztów, co bezpośrednio wpływa na cenę instalacji. Proces wytwarzania dachówki jest również pracochłonny, a koszt materiałów wysoki.
  • Porastanie mchem. Na naturalnych dachówkach może porosnąć mech, dach brudzi się, gdyż powierzchnia nie jest gładka, bez wierzchniej warstwy ochronnej.
  • Złożona instalacja. Montaż dachówek ceramicznych wymaga profesjonalnych dekarzy. Dachówki należy wymierzyć i ułożyć według określonego wzoru.
  • Wysoka waga.Twój dom musi zostać dokładnie oceniony, a konstrukcja dachu musi wytrzymać duży ciężar. Dlatego podczas montażu należy wziąć pod uwagę zwiększone wymagania dotyczące konstrukcji nośnych. Specjaliści muszą sprawdzić, czy system kratownicowy wytrzyma duży ciężar dachówki ceramicznej. Metr kwadratowy tego materiału może ważyć nawet 70 kg. Ponadto dachówka może zostać uszkodzona na przykład przez spadające gałęzie drzew, a nawet nacisk podczas chodzenia po dachu.
  • Kruchość. Transport jest trudny, trzeba bardzo ostrożnie poruszać się po dachu. Ciężki grad może powodować pęknięcia i spowodować konieczność wymiany elementów dachówki.

Czy warto pokryć dach dachówką ceramiczną?

W obronie dachówek warto powiedzieć, że ich wysoka cena zawsze procentuje z czasem. Przecież w odróżnieniu od tańszych pokryć dachowych, dachówki nie wymagają naprawy, nie ulegają zniszczeniu pod wpływem negatywnych czynników zewnętrznych. Stopniowo nabierają szlachetnej patyny, która z biegiem lat czyni dach jeszcze piękniejszym. Dachówki ceramiczne niezawodnie zabezpieczą Twój dom przed deszczem, śniegiem i ekstremalnymi temperaturami. Nie wydasz dużo pieniędzy na konserwację i naprawę dachu. Jest mało prawdopodobne, że w ciągu najbliższych stu lat Ty i Twoje dzieci wpadniecie na pomysł wymiany dachu. Jest to trwałe, estetyczne i szczelne pokrycie dachowe. To najbardziej opłacalna inwestycja w wartość i płynność finansową Twojego domu. Zastosowanie tego materiału pozwoli nie tylko zaoszczędzić na kosztach eksploatacji, ale także cieszyć się jego pięknem i niezawodnością przez bardzo długi okres czasu.

Facebook