Zastosowanie wiązarów dachowych w konstrukcjach szkieletowych

12 lipca 2021

Drewniany dom wykonany z suchego drewna klejonego idealnie wpasuje się w każdy krajobraz. Wykorzystywane drewno klejone warstwowo spełnia wymagania dotyczące technologii produkcji, dokładności wymiarowej, jakości lameli i spoin klejowych, wilgotności, warunków przechowywania. Drewno do postawienia domu wykonywane jest w firmie przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu, co zapewnia absolutną dokładność spasowania wszystkich jednostek i części. Praca odbywa się na miejscu przy użyciu nowoczesnego sprzętu i utrzymaniu czystość na placu budowy. Z najwyższej jakości drewna C 24 produkowane są także wiązary dachowe przy użyciu odpowiedniego programu komputerowego. Po wprowadzeniu danych dokonywane są przeliczenia, co pozwala dokładnie określić ilość materiału oraz obliczyć wytrzymałość konstrukcji.

Czym są wiązary dachowe?

Do ochrony zarówno powierzchni dachu, jak i samego budynku przed obciążeniami mechanicznymi i wiatrem, służy system wiązarów dachowych. Umieszczając elementy kratownicy należy to zrobić tak, aby wewnętrzne ściany budynku nie podlegały obciążeniom, ponieważ muszą zostać przejęte przez zewnętrzne ściany konstrukcji. W takim przypadku konieczne jest, aby ciśnienie szło pionowo. Odległość między kratownicami jest sprawdzana na podstawie obliczeń. Przy znacznych rozpiętościach wiązar dachowy składa się z wielu elementów. W obecności przestrzeni na poddaszu dolnym pasem konstrukcji jest sufit.

Główne cechy konstrukcyjne wiązarów dachowych

Główne wymagania dotyczące tego projektu to: sztywność, niewielka waga, właściwości materiału. System krokwi musi koniecznie być sztywny w odniesieniu do każdego elementu konstrukcyjnego, a także połączeń. Wymóg ten powinien zapewnić wytrzymałość systemu zarówno przy naprężeniu wzdłużnym, jak i ścinającym. W tym celu stosuje się trójkątny kształt, a kontury figury są kratownicami, sztywno zamocowanymi równolegle względem siebie.Tworząc system krokwi, ważne jest, aby unikać mobilności wiązarów dachowych, co jest obarczone deformacją dachu i zawaleniem się ścian.

Drewno, z którego zwykle wykonywany jest system kratownicy, jest lekkie. Jest to ważne kryterium konstrukcji dachu. W przypadku dachów masywnych stosuje się konstrukcje wykonane z drzew iglastych (wilgotność mniejsza niż 18%, klasa nie niższa niż pierwsza). Odporność ogniowa jest zapewniona za pomocą środków ognioodpornych, nie mniej ważna jest obróbka antyseptyczna – dzięki temu jednostki mocujące są bardziej niezawodne.

Korzystanie z usług profesjonalistów przy produkcji wiązarów dachowych

Specjaliści firmy zajmującej się wykonaniem wiązarów dachowych z drewna C24 kontrolują cały proces, od pierwszej korony do zakończenia prac budowlanych. Praca wiąże się ze stałą kontrolą – łączenie dźwigarów, wiązarów dachowych, konstrukcji wsporczych. W przypadku klejonej tarcicy, gdzie każdy detal wykonany jest z dużą precyzją, kontrola staje się najważniejsza. Tradycyjnie rama dachowa, tzw. wiązary dachowe wykonane są z drewna iglastego. Co więcej, dotyczy to nie tylko drewnianych i szkieletowych niskich budynków, ale także wszelkich innych: cegły, betonu. Naturalnie drewniana rama dachu doskonale łączy się z drewnianą konstrukcją nośną całego domu.

Wiązary dachowe dla domu szkieletowego

Ogólnie rzecz biorąc, system wiązarów dachowych domu szkieletowego (na przykład domu z dachem dwuspadowym) nie różni się zbytnio od innych – jest to klasyczny element prywatnego domu. Są jednak pewne niuanse. Stelaż zgodny z normami europejskimi zwykle pokryte lekkimi materiałami dachowymi (miękkie dachówki, blachodachówki, itp.). Po prostu nie ma powodu, aby wzmacniać wszystkie konstrukcje, aby pokryć dach ciężkimi płytkami naturalnymi lub cementowymi używanymi do domów murowanych. Dom murowany ma duży margines bezpieczeństwa, ale aby krokwie wytrzymały ciężki dach, są wykonane z dość masywnego pręta. W konstrukcji szkieletowej jest odwrotnie: dach jest lekki, co oznacza, że wiązary dachowe mogą być bardziej zgrabne. Zwykle materiałem na system krokwi jest ta sama płyta, co na konstrukcje ścian nośnych lub nieco szersza.To wystarczy.

System wiązarów dachowych składa się z następujących elementów:

  • Krokwie (lub nogi krokwi) – system równoległych belek-desek, tworzących płaszczyzny, połacie dachowe.
  • Słup to element prostopadły do powierzchni podłogi i przenoszący główne obciążenie pod masę dachu.
  • Dodatkowy element znajdujący się w płaszczyźnie zakładki i sztywno łączący dolny koniec nogi krokwi ze stelażem.
  • Dodatkowa sztywność – w razie potrzeby w celu wzmocnienia dachu wprowadza się do konstrukcji dodatkowe przekładki, łączące nogę krokwi z punktem mocowania stelaża.
  • Belka kalenicowa – zwykle belka lub konstrukcja z kilku desek. Zwieńcza dach, łączy wszystkie nogi krokwi we wspólny system. Belka kalenicowa spoczywa na stojakach kratownic.
  • Belki prowadzące – w przypadkach, gdy powierzchnia dachu jest znaczna, oprócz obowiązkowej belki kalenicowej, do konstrukcji na każdej z połaci dachowych wprowadzane są dodatkowe belki, aby nadać całemu systemowi większą sztywność. Oczywiście pod belkami prowadzącymi instalowane są dodatkowe słupki.

System wiązarów dachowych domu szkieletowego jest często montowany z gotowych kratownic, wykonanych wcześniej w firmie to znaczy prefabrykowanych. Pozwala to na zwiększenie dokładności wykonania, co oznacza uproszczenie montażu i ograniczenie błędów, ponieważ dach musi być idealnie płaski i równomiernie przenosić obciążenie na ściany.

Facebook